ARTVİN ŞOFÖRÜ ARTIK KAZA YAPMAKLA ÜNLÜ OLDU!

ARTVİN ŞOFÖRÜ ARTIK KAZA YAPMAKLA ÜNLÜ OLDU!
Artvin bir zamanlar eğitimdeki başarılarıyla göz dolduran rekorlar kıran ildi. 21.08.2017 18:50
Artvin’in şoförüne şiirler yazıldı, türküler söylendi.  Yoların çok çok kötü olduğu yıllarda bile bu kadar trafik kazasıyla anılmadı. Artvin özellikle de 2017 yılı içinde tüm Artvin tarihinin trafik kazaları rekorlarını kırıyor!.  8 ay içerisinde meydana gelen ve birden çok kişinin hayatını kaybettiği ailelerin yok olduğu, ocakların söndüğü trafik kazalarıyla sarsılıyor. 
ARTVİN’DE ARD ARDA TRAFİK KAZALARI
20 Ağustos gecesi yine Yusufeli’nden acı bir haber geldi. Bir kamyonet uçurumdan şarampole yuvarlandı 5 kişi yaşamını yitirirken 6 kişi yaralandı.  Hemen ertesi gün 21 Ağustos 2017 Pazartesi günü Hopa Kemalpaşa yolu  tünel çıkışında bir trafik kazası daha meydana geldi.   2 kişi hayatını kaybetti. 1 kişi yaralandı. Geçmişe dönük baktığımızda onlarca kişi hayatını kaybetti. Peki ama bu kadar çok trafik kazasının nedeni nedir? Özellikle Hopa Kemalpaşa arasında sürekli kazalar meydana geliyor.  Trafik kazalarını tetikleyen nedenler nelerdir?
HOPA KEMALPAŞA KARAYOLU KAZA REKORUNA DOĞRU GİDİYOR!
 Hopa Kemalpaşa arasındaki trafik kazalarının yüksek oranda kamyon ve tır gibi geniş ve uzun araçların sollaması sonucu olduğu belirtiliyor. Bunun yanında bu yollarda taş ve hafriyat taşıyan kamyonların yolları daha tehlikeli hale getirdiği de gelen iddialar arasında. Bunun yanında bu yollarda bazı araçlardan sızan mazot, yağ gibi petrol akıntılarının yolu kaygan hale getirmesinin de nedenlerden birisi olduğu belirtiliyor. Bunun yanında sıfır asfaltın yağmur ve aşırı sıcakta kayganlaşmasının da trafik kazasını tetiklediği savunuluyor. Yolların hatalı yapıldığı, bunun da kazayı kolaylaştırdığı söylenirken, buna karşın 
YOLLAR VE SÜRÜCÜLER AYNI ORANDA KUSURLU
Araç sürücülerinin daha dikkatli olması gerekirken hızlı gittikleri, Trafik kurallarına uymadıkları, sollanmaması gereken yerlerde solama yaptıkları, can ve mal güvenliğine gereken özeni göstermedikleri şeklinde konuşanlar da var. Sahil yolunda en çok trafik kazasının Hopa Kemalpaşa arasında meydana gelmesinin ister yoldan kaynaklı, ister araç sürücülerinden kaynaklı olsun,  yol uzmanlarından oluşan bir heyetin araştırma  komisyonu kurarak en çok kazaların meydana geldiği güzergahın eğim, dever, asfalt kalitesi gibi konularda inceleme yapılması, araç trafiğinin kamera kayıtlarıyla incelenerek, bu kadar kazaya asıl neden olan öğelerin tespit edilmesi gerektiğine vurgu yapılıyor.
 SAHİL YOLUNDAN ÜÇÜNCÜ SINIF DAĞ YOLU KAZA ORANINI KATLIYOR!
Bunun dışında Hopa’dan içeriye Artvin, Kars, Erzurum ve  yurt dışına doğru giden uluslararası ama  üçüncü sınıf dağ yolu diye nitelenen yolların kalitesizliği, güzergâh boyunca şantiye alanı gibi sürekli ağır tonajlı kamyon, tır, otobüs gibi araçların bu yolu yoğun olarak kullanmaları trafiği aksatıyor. Sollama yapmak isteyenlerin karşıdan gelen araçlarla burun buruna kalma riskleri had safhada.
 Özellikle Yusufeli’nin köy yolları yer yer 80-90 dereceye varan eğimli şarampollerden geçmesi buradaki kaza riskini katlıyor. Bu yollarda kazaların azaltılması için tek çare sağlam bariyerlerin konması. 
EHLİYET ALMA KOŞULLARI KOLAYLAŞTIKÇA KAZA ORANLARI PATLADI!
Yollar, sürücüler trafik kazalarının en önemli unsurları olduğu gerçeği herkes tarafından kabul görürken, ehliyet alma koşullarının kolaylaştırılması,  araç sürücülerinin yaş ilerledikçe dikkat ve reflekslerinin kaybolması,  çok genç olanların ise gaza basmayı, hızlı  gitmeyi marifet saymaları da kazaların önemli nedenleri sayılıyor.
65 YAŞ ÜSTÜ 26 YAŞINDAN KÜÇÜKLER BU BAYRAMDA OTOBÜS KULLANAMAYACAK!
 Bu bayramda kazaların azaltılması için alınan önlemler arasında 65 yaş üstü otobüs şoförleri ile 26 yaşlından küçük olan otobüs şoförleri otobüs kullanamayacak. Bunun nedeni ise yukarıda bahsettiğimiz yaşın verdiği olumsuzluğu ortadan kaldırmak.
TIPKI MESLEKİ EĞİTİM ALAN BİRÇOK KURUM ÇALIŞANLARI GİBİ ARAÇ SÜRÜCÜLERİNE 
GEREK PSİKOLOJİK GEREK BİLGİ İÇERİKLİ  EĞİTİM PROGRAMLARI DÜZENLENMELİ
 Trafik kazalarının sadece Artvin’de değil, Türkiye genelinde bu kadar artış göstermesindeki nedenlerden birisi de şüphesiz psikolojik durumlar. Sürücüler gerek maddi nedenlerden, gerek başka sorunlardan, gerek aşırı sıcaklıklardan dolayı dikkatlerini toplamakta zorlanıyor ve anlık dalıyor. BU da kazaların olmasına neden oluyor. Burada zaman zaman araç sürücülerine yönelik psikolojik  ve diğer konular içeren eğitim programları, seminerler  verilmesi ihtiyacının doğduğu açıkça görülüyor. Nasıl ki mesleki bilgilendirmeler guruplar halinde yapılıyor ve bunun bir çok faydası görülüyor aynı şey araç sürücüleri içinde uygulanabilir.
HABER: SAMİ ÖZÇELİKEtiketler: ARTVİN

Diğer Ekonomi haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.