BAYRAKTUTAN’DAN BAŞBAKAN YILDIRIM’A CANKURTARAN TÜNELİ SORU ÖNERGESİ!..

BAYRAKTUTAN’DAN BAŞBAKAN YILDIRIM’A   CANKURTARAN TÜNELİ  SORU ÖNERGESİ!..
Artvin’in en önemli sorunlarının başında ulaşım geliyor. 26.07.2017 19:19
Artvin’in en önemli sorunlarının başında ulaşım geliyor. Özellikle Hopa’dan içeriye doğru girildiğinde adeta başka ülkeye girdiklerini sanan özellikle bu güzergâhı bilmeyen ilk kez gelen sürücü ve yolcular, bu şikâyetini sesli olarak yapıyor.
 Cankurtaran Geçidi rakım olarak 690 olmasına rağmen özellikle de kışın 8 Bin 800 Metrelik Everest’i andıran Cankurtaran geçidini BY-Pass edecek Cankurtaran Tüneli projesi bundan yaklaşık 7 yıl önce 29 Ekim 2010 yılında yapılan Resmi törenle inşaata başlandı.
VATANDAŞLAR, “TAM ANLAMIYLA GEÇİŞ 2019’DAN ÖNCE YAPILAMAYACAK” DİYOR!
Türkiye’nin en uzun tüneli inşaatını başlattıklarını,  yapacak firma ile yapılan pazarlıkta 2 yıl 2 ay gibi sürede Tünelin hizmete gireceği pazarlığı canlı yayında yapıldı. Aradan 7 yıl geçti.  Ancak Cankurtaran Tüneli henüz trafiğe açılamadı. Tünelin gerek Hopa, gerek Borçka tarafındaki yol bağlantıları çalışmaları en az 2 yılı alacak gibi görünüyor. 
Bu durumda yolun tam anlamıyla açılmasının 2019’dan önce mümkün olamayacağını söyleyen vatandaşlar var. Bu süre içinde Cankurtaran’da bir çok ölümlü ve yaralanmalı kazaların da olması CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan’ın TBMM Başkanlığı’na Başbakan Binali Yıldırım’ın cevaplaması istemiyle bir çok kez Soru Önergesi vermesine neden olmuştu. 25 Temmuz’da meydana gelen kaza nedeniyle bir kere daha soru önergesi veren Bayraktutan şu ifadelere ve sorulara yer verdi;
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA
Aşağıda belirtilen sorularımın Başbakan Sayın Binali YILDIRIM tarafından yazılı olarak cevaplandırılması hususunu; Anayasanın 98. ve İçtüzüğün 96. ve 99. maddeleri gereğince saygılarımla arz ederim.
                                                                                                        Uğur BAYRAKTUTAN
                                                                                                           Artvin Milletvekili

Dönemin Ulaştırma Bakanı olarak 29 Ekim 2010 tarihinde temelini attığınız ve iki yıl iki ayda tamamlanacağı sözünü verdiğiniz Cankurtaran Tüneli aradan geçen zamanda henüz tamamlanamamıştır. Kamuoyu önünde, hatta canlı yayın varken yapılan pazarlıklar sonucunda iki yıl iki ayda tamamlanacağı sözünün verilmesine rağmen aradan geçen 6,5 sene sonra dahi Cankurtaran Tüneli trafiğe maalesef açılmamıştır. 
Cankurtaran tüneli Artvin halkı için olmazsa olmaz bir ihtiyaçtır. Zor coğrafya şartları, standart dışı kara yolu trafik kazalarına davetiye çıkarmaktadır. Daha dün 25.07.2017 tarihinde söz konusu yol güzergâhında yaşanan trafik kazası sonucu 3 vatandaşımız hayatını kaybetmiş 3 vatandaşımızda ağır yaralanmıştır. Hopa ilçemize ateş düşmüştür. Cankurtaran tüneli açılmış olsa dün ve ondan önce yaşanan trafik kazaları yaşanmamış, ocaklara ateş düşmemiş olacaktı. O nedenle Hükümetiniz iki yıl iki ayda bitirileceği sözü verilen Cankurtaran tünelini biran önce trafiğe açmalı ve dolayısı ile yaşanması muhtemel kazaların önüne geçmelidir.

Bu bağlamda;
1- Hopa Cankurtaran tünelinin temeli hangi tarihte atılmış, hangi tarihte açılma sözü verilmiştir? 
2- Hopa Cankurtaran tüneli inşaatı neden gecikmiştir? Gecikmenin sorumlusu kimlerdir? 
3- Cankurtaran tünelinin temelini atıldığı 29 Ekim 2010 tarihinden bugüne kadar Hopa - Borçka arasında kaç trafik kazası meydana gelmiş, kaç yurttaşımız hayatını kaybetmiştir?
4- Cankurtaran tüneli zamanında açılmadığından yaşanan kazaların sorumluları kimlerdir?
5- Hopa Cankurtaran tüneli ne zaman trafiğe açılacaktır?
HABER: SAMİ ÖZÇELİK


Etiketler: ARTVİN

Diğer Ekonomi haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.