ARTVİN BARO BAŞKANLIĞINDAN GAZETECİLERE KUTLAMA

ARTVİN BARO BAŞKANLIĞINDAN GAZETECİLERE KUTLAMA
ARTVİN BARO BAŞKANLIĞINDAN GAZETECİLERE KUTLAMA26.07.2018 11:24

ARTVİN BARO BAŞKANLIĞINDAN GAZETECİLERE KUTLAMA

Artvin Barosu Başkanlığı 24 Temmuz Gazeteciler Ve Basın Bayramını kutladı.  Yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi.  “Bilindiği üzere, 24 Temmuz 1908 tarihi basından sansürün kaldırıldığı tarihtir. Bu tarihte gazeteler ilk kez sansürsüz olarak yayınlanmaya başlamış ve sansür, ağır suçlardan biri sayılmıştır. Dünyamızın tartışılmaz bir gerçeği olan Basın, çağdaş ve demokratik hayatın vazgeçilmez unsurlarından biri, haber alma ve yayma özgürlüğünün en etkili ve önemli aracıdır.

Türk basınımızda; 24 Temmuz 1908 tarihi, Türk Basınında sansürün kaldırılmasının başlangıcı olmuş ve 24 Temmuz günü  "Gazeteciler ve Basın Bayramı" olarak her yıl kutlanmaktadır. Basınımız her zaman olduğu gibi 110. yıldönümünü kutladığımız bugün de, demokrasimizin en büyük güvencesi olmaya devam etmektedir.

Mustafa Kemal Atatürk; “Basın, milletin genel sesidir. Bir milleti aydınlatma ve uyarmada, bir millete gereksindiği fikrî gıdayı vermekte, özet olarak bir milletin mutluluk hedefi olan ortak doğrultuda yürümesini teminde, basın başlı başına bir kuvvet, bir okul, bir rehberdir.” Sözleri ile basının milletimiz ve vatanımız için ne denli önemli olduğunu ortaya koymuş ve basın mensuplarının da üstlendikleri sorumluğun önemini vurgulamıştır.    

O nedenle, Basın, doğru, yansız ve hızlı biçimde bilgi ve haber verme, olumsuzlukları sorgulama, kamu yararını ilgilendiren konu ve olaylarda kamuoyu oluşturma, toplumu aydınlatma işlevini yerine getirirken, meslek ilkelerini ve etiğini gözetmeli, kişilik haklarına, kişilik değerlerine, özel yaşama, gizlilik alanına saygı göstermeli, doğru olmayan haberlerden kaçınmalıdır. Mersin İlimizde de, basın-yayın hizmetleri, ülkemizin ve toplumumuzun çıkarları ön planda tutularak, büyük bir sorumluluk anlayışı içinde ve aynı duyarlılıkla yerine getirilmektedir. 

Artvin ili ve ilçelerinde her alanda, İlimizin hedeflenen başarıya ulaşmasında ve bu başarının ülkemizin geleceğine olumlu yönde yansımasında basın mensuplarının gösterdikleri duyarlılık ve bu konuda yaptıkları başarılı çalışmalarından dolayı çok teşekkür ediyorum.

Bu duygu ve düşüncelerimle, Artvin’de  faaliyette bulunan tüm yerel gazete, dergi, radyo ve televizyonumuz, ulusal haber ajansı temsilcileri ile  üstlendikleri sorumluluğun bilinciyle zor şartlar altında görev yapan değerli basın mensuplarımızın 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı'nı canı gönülden kutlarız. Tüm basın mensuplarımızın şartları ne olursa olsun habere ulaşma ve haberi kamuoyuna ulaştırma çabalarında başarılar diliyoruz.”dedi.

HABER: SAMİ ÖZÇELİK


Etiketler: BARO

Diğer Ekonomi haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.