BÜYÜK ERŞEN’E YAPILAN SALDIRIYI KINIYORUM

BÜYÜK ERŞEN’E YAPILAN SALDIRIYI KINIYORUM
Artvin’in yetiştirdiği önemli değerlerimizden Fotoğraf sanatçısı, gazeteci Tekin Üstündağ, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyük Erşen’e yapılan saldırıyı kınadı. 30.07.2017 16:46
Üstündağ, Genel yayın yönetmeni olduğu Yolcu Haber Net internet sayfasından paylaştığı yazısında şu ifadelere yer ferdi:
Eski şehri ESKİŞEHİR yapan hocam Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen'e yapılan saldırıyı kınıyorum. Büyükerşen Türkiye’de örnek gösterilen başarılı bir başkan, büyük bir, ressam ve heykel sanatçısıdır. Onun yaptığı çalışmalar ve belediye başkanlığı döneminde yaptıkları taraflı tarafsız herkesin takdirini kazanmış 1999 yılından bugüne kadar Eskişehir Halkı’nın oylarıyla 4. Dönemdir seçiliyor. Eskişehir bugünkü vizyonunu ve misyonunu Sayın Büyükerşen’in Eskişehir halkı ile birlikte yaptığı projelere ve çalışmalara borçludur. Saldırıyı kınıyor, Sayın Büyükerşen başkanımıza geçmiş olsun dileklerimi sınıyorum. “dedi.
 Üstündağ açıklamasının devamında; “Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, eski sabıkalı ve mafya bozuntusu bir magandanın saldırısına uğradı.
Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryollarından (TCDD) kiraladığı işyerinde kafe işletmeciliği yapan mafya bozuntusu Mahfuz Banlı adlı kişi önce yumrukla Büyükerşen’e saldırmış sonra da silahını çekmiştir. Yılmaz Büyükerşen’in yanında bulunanların müdahalesi sonucu saldırgan kaçmak zorunda kalmıştır. Saldırganın adının cinayet, yaralama ve azmettirme olaylarında adının geçtiği öğrenilmiştir. Yılmaz Büyükerşen’in sağlık durumunun iyi olduğu öğrenilmiştir.Konuyla ilgili Eskişehir Büyükşehir Başkanlığı aşağıdaki açıklamayı yapmıştır. Kamuoyunun dikkatine;
BAŞKAN BÜYÜKERŞEN’E SİLAHLI SALDIRI GİRİŞİMİ  
29 Temmuz 2017 Cumartesi günü saat 17.30 sularında, TCDD’ye ait YHT yer altı hattı üzerindeki alanda, işletmecilik yapan kişiler tarafından Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’e silah çekilmiştir.
Büyükşehir Belediye Başkanı seçildiği ilk günden bu tarafa Eskişehir’in çağdaş ve huzurlu bir kent olması için çalışan ve bu gerçek tüm ülke kamuoyu tarafından bilinen Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in uğradığı bu menfur saldırı kabul edilemez.
Olay sırasında sabıkalı Mahfuz Banlı isimli şahıs ve adamları Yılmaz Büyükerşen’e silahlı saldırı girişiminde bulunmuşlardır. Hemşehrilerimizin Başkan’ımıza siper olması sonucunda girişim başarısız olmuştur.
Bir huzur kenti olarak bilinen Eskişehir’de sıklıkla yaptığı gibi yanında koruması olmadan yaya olarak dolaşan Büyükşehir Belediye Başkanımız Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, seçildiği 1999 yılından bu yana ilk kez böyle bir saldırıya maruz kalmasının ardından yaptığı kısa açıklamada “Bu tür tehditler ve saldırılar bizi asla yıldıramaz. Şehrimizin menfaatleri her şeyin üzerindedir” dedi.
Başkan Büyükerşen’in sağlığı ile ilgili herhangi bir olumsuzluk yoktur. Olayla ilgili yasal işlemler derhal başlatılmış olup yetkili merciler konuyla ilgili bilgilendirilmiştir. Kamuoyunun bilgisine sunulur.
YILMAZ BÜYÜKERŞEN KİMDİR?
Yılmaz Büyükerşen, 8 Kasım 1937’de Eskişehir’de doğmuştur. Türk akademisyen ve siyasetçi olan Büyükerşen Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı, Anadolu Üniversitesi eski rektörüdür
Liseyi Eskişehir Atatürk Lisesi’nde okudu.1962’de Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nin ilk mezunları arasında yer aldı. 1966 yılında doktorasını tamamladı. 1968 yılında doçent, 1973 yılında profesör oldu.
AKADEMİK HAYATI
1976’da mezun olduğu akademinin başkanlığına seçildi. 1982’de Anadolu Üniversitesi rektörlüğüne getirildi. 1987’de aynı göreve tekrar atandı. Ayrıca, 2 dönem Radyo Televizyon Yüksek Kurulu başkanlığını yürüttü. 1994 yılında 3984 Sayılı Kanununun çıkarılmasıyla bu görevinden ayrıldı. Türkiye’nin ilk Sinema ve Televizyon Okulu’nun kuruluşunu Eskişehir’de gerçekleştirdi. Anıtkabir müzesinde Mustafa Kemal Atatürk’ün birebir boyutlardaki balmumu heykeli, yine Prof. Büyükerşen tarafından yapılmıştır. Ayrıca Eskişehir’de ikinci üniversitesinin kurulmasına ve dünyada tek olan açıköğretim fakültesinin kurulmasına da öncülük etmiştir
SİYASİ HAYATI
18 Nisan 1999 Seçimleri’nde Demokratik Sol Parti’den aday olan Prof. Büyükerşen, oyların %44’ünü alarak Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. 28 Mart 2004 yerel seçimlerinde, oylarını %45’e çıkararak aynı göreve tekrar seçildi. 2009 yerel seçimlerinde %50 üzeri oy ile yeniden büyükşehir belediye başkanı seçildi. 27 Ocak 2011’de, istifa etmesini isteyen Demokratik Sol Parti yönetiminin talebine uyarak bu partiden istifa etti.[1] 27 Şubat 2011’de Cumhuriyet Halk Partisi’ne (CHP) geçti. 2014 Türkiye yerel seçimleri’nde Cumhuriyet Halk Partisi’den 4.kez Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi.
DİSK önderliğinde gerçekleşen “Solda Birlik” toplantılarında ve diğer sol senaryolarında adı sık sık geçen Prof. Büyükerşen, 2004 yılında DSP eski Genel Başkanı Bülent Ecevit tarafından yapılan genel başkanlık teklifini geri çevirdi. 2014 Türkiye cumhurbaşkanlığı seçiminde de Cumhurbaşkanı adaylığı için ismi geçmiştir. Fakat bu teklifi de geri çevirmiştir. Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen; evli, iki çocuk ve iki torun sahibidir. Ayhan Şahenk Vakfı’nda yönetim kurulu üyesi olan Prof. Büyükerşen, aynı zamanda Kanal D’nin kurucularındandır.
HABER: SAMİ ÖZÇELİK-ARTVİN POST


Etiketler: ARTVİN

Diğer Ekonomi haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.