CERATTEPE’YE 6 İL BİRDEN SES VERDİ!

CERATTEPE’YE 6 İL BİRDEN SES VERDİ!
Yeşil Artvin Derneği Çağrısı üzerine 6 ilde gerçekleşen eş zamanlı basın açıklaması gerçekleşdi. 20.07.2017 19:23

 Çanakkale, İstanbul, Ankara, Bursa,  Kocaeli ve İzmir’de aynı saatte eş zamanlı Cerattepe ortak basın açıklaması yapıldı. Cerattepe’nin  sadece Artvin’in değil, Türkiye’nin davası olduğu bu açıklamalarla bir kere daha tescillendi. 25 yıllık yaşam alanlarını koruma mücadelesinin daha uzun yıllar, madencilik projesi iptal edilinceye kadar süreceğini belirten Artvin Halkı bunda kararlı olduklarını dile getiriyor.
Danıştay'ın, halkın geniş katılımlı protestolarla karşı çıkmasına rağmen Artvin Cerattepe'deki IV:gurup madenciliğine olur vermesi birçok ilde eş zamanlı basın açıklamaları ile protesto edildi. Bursa'daki geniş katılımlı basın açıklaması sırasında, mücadelenin devam edeceği ifade edilerek, 'Altınsız olur, Artvin'siz olmaz' sloganı atıldı.
Danıştay 14. Dairesi'nin, Rize İdare Mahkemesi'nin Artvin'in gür ormanlarla kaplı Cerattepe bölgesinde altın madeni işletmeciliği yapılabileceği yönündeki kararına yönelik itirazı reddetmesi Artvin, Ankara, İstanbul, Bursa, İzmir, Kocaeli ve Çanakkale'de eş zamanlı basın açıklamaları ile protesto edildi.
İstanbul Galatasaray Lisesi önünde gerçekleşen basın açıklamasını Artvin STK ve Platformları tarafından düzenlendi. Çok sayıda doğa dostunun katıldığı basın açıklamasını Abdullah Aydın okudu.
YARGIYA GÜVEN AZALDI’
“Cerattepe için adalet” pankartının açıldığı açıklamada, “Talancı şirket, Artvin’i terk et”, “Maden yapma boşuna, yıkacağız başına”, “Artvin halkındır, halkın kalacak”, “Cerattepe geçilmez, Artvin halkı yenilmez” sloganları atıldı. Artvin Sivil Toplum Kuruluşları ve Platformları adına Abdullah Aydın’ın okuduğu açıklamada dava süreci anlatıldı.
Rize İdare Mahkemesi’nin daha önce madencilik yapılamayacağı yönünde verdiği kararı Danıştay 14. Dairesi’nin onayladığını, ancak kararı veren mahkeme heyetinin tenzili rütbe ile sürüldüğünü hatırlatan Aydın, “Sonraki dönemde Doğu Karadeniz’de yoğunlaşan maden ve HES projeleri nedeniyle açılan davalarda verilen kararlara bakıldığında yeni heyetin bu sorunları çözmek üzere atanmış/görevlendirilmiş bir mahkeme olduğu anlaşılmaktaydı. Bu dönem aynı zamanda yargıya güvenin azaldığının, ülkenin adaletten giderek uzaklaşıp bir karanlığa sürüklendiği bir dönemdir” dedi   
'Altınsız olur, Artvin'siz olmaz'
Artvin-Bursa Çevre Platformu'nun Bursa'daki basın açıklaması Heykel'deki Kent Müzesi önünde gerçekleştirildi. Geniş katılımlı buluşmada açıklamayı okuyan Ahmet Orhan, Cerattepe mücadelesinin 25 yıldır sürdüğünü, çevreyi korumak için yasal haklarını kullanmaktan ve adalet aramaktan vazgeçmeyeceklerini söyledi.
Anayasa Mahkemesi'ne başvuru hakları olduğunu, bunun yanı sıra proje alanının genişletilmesi ile ilgili açılan davanın da halen devam ettiğini hatırlatan Orhan, "25 yıllık şanlı bir sivil direniş öyküsünü bir mahkemenin gerekçesiz ve şaibeli kararına bağlayacak değiliz. Artvin halkının vicdanında yer etmeyen ve adaletin zerresi bulunmayan bir kararı kabul etmediğimizi bütün dünyaya ilan ediyoruz. Yaşamı yok eden bu gözü dönmüş doğa katliamına karşı Artvin halkının mücadelesi artarak sürecektir” dedi.
"Artvin'i yağmacılara teslim etmeyeceğiz" pankartının açıldığı basın açıklamasında, Cerattepe’deki madencilik faaliyetleri için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın verdiği olumlu ÇED raporunun yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle açılan davada, Rize İdare Mahkemesi'nin, “Madencilik yapılabilir” yönündeki kararının Danıştay tarafından onaylandığı hatırlatıldı.
ARTVİNLİLER İZMİT'TE MADENE HAYIR DEDİ 
Yeşil Artvin Derneği'nin çağrısı üzerine Artvinliler Dayanışma Platformu adına İnsan Hakları Parkı'nda demokrasi bileşenlerinin katılmıyla yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: "Bizler Artvin halkının çeyrek asırdır büyük azim ve kararlılıkla süren Cerattepe mücadelesinin her aşamasını sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz. Esasen bu ülkenin bütün değerlerinin yağmalandığı bir süreçten geçiyoruz. Uluslar ötesi şirketlerin egemen olduğu, doymak bilmez bir kar hırsı ile ülkenin yağmalandığı bu dönemde bu ülkenin yurttaşları olarak büyük acılar çekiyoruz. Bin yıllardır kenarlarında yaşam bulduğumuz derelerimiz kurutuluyor, elimizden alınıyor, yaylalarında nefes aldığımız dağlarımız maden ruhsatlarıyla delik deşik ediliyor, kıyılarımız, ormanlarımız yağmalanıyor.
ADALET ARAYIŞIMIZ SÜRÜYOR
Bu küresel saldırının en acımasız biçimini bizler Cerattepe'de yaşıyoruz. Yıllardır bu ilde yaşayan onbinlerce insanın ve bu doğada yaşam bulan kurdun kuşun yaşayan her canlının adalet arayışı devam ediyor. Bilindiği üzere Cerattepe mücadelesinin üçüncü dönemi olan Mehmet Cengiz döneminde, Rize İdare Mahkemesi bir hukuk kurumu iken ilk ÇED olumlu kararının iptali için açılan davada mahkeme 7 bilim insanının raporuna dayalı olarak Cerattepe'de madencilik yapılamayacağına bu alanda madencilik ile bir kent yaşamının bir arada olamayacağına, suların kaçınılmaz ve engel olunamaz şekilde kirlenmesinin mutlak olduğuna, heyelanların kent yaşamı için büyük riskler yaratacağına, bu sebeple ÇED olumlu kararının iptaline karar vermişti.
HABER: SAMİ ÖZÇELİK
Etiketler: ARTVİN

Diğer Ekonomi haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.