GELDİLER, GÖRDÜLER DOSTLUKLA DÖNDÜLER

GELDİLER, GÖRDÜLER DOSTLUKLA DÖNDÜLER
İçişleri Bakanlığınca hayata geçirilen "Biz Anadolu’yuz" projesi kapsamında Bitlis'ten Artvin'e gelen 44 öğrenci ve beraberindeki 4 öğretmen, bir dizi ziyaretlerin ardından kentin doğal güzelliklerini yerinde görme fırsatı buldu. 16.10.2017 17:52

Artvin Valiliği önünde Bitlis'ten gelen heyetle bir araya gelen Vali Doğanay, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Ziyaret kapsamında Artvinli öğrencilerle de tanışan Bitlisli öğrenciler, daha sonra Artvin Gazi Ortaokulu halk oyunları ekibinin gösterilerini izledi.
Vali Doğanay, buradaki programın ardından Valilik toplantı salonunda kabul ettiği heyetle bir süre sohbet etti.
BİTLİSLİ ÖĞRENCİLER ARTVİN’DEN MEMNUN AYRILDI
Artvin’in tarihi, kültürel ve doğal güzellikleri hakkında bilgi veren Doğanay, "İlimiz barındırdığı doğal güzellikleriyle adeta yeryüzü cennetidir. Bu anlamlı ziyaret kapsamında, değerli konuklarımız ilimizi tanıma fırsatı bulacaklar. Artvin kültürü ile Bitlis kültürünü kaynaştıracağız." dedi.
Doğanay, iller arasında bir kültür paylaşımı olan projenin ortak değerlerin paylaşılması adına da önemli olduğunu vurguladı.
Konuşmaların ardından Bitlis'ten gelen Adilcevaz Selçuklu Ortaokulu 7. sınıf öğrencisi Gülşah Erdoğan da "Birlik" adlı bir şiir okudu.
Programın ardından Vali Doğanay, öğrencilere ziyaretin anısına çeşitli hediyeler takdim etti.
Bitlis'ten gelen heyet valilik ziyareti sonrası Artvin Belediye Başkanlığını ziyaret etti.
"Atatepe" ziyareti
Öğrenciler, daha sonra Türkiye'nin en büyük Atatürk heykelinin bulunduğu Atatepe Sosyal Tesislerini gezdi.
Artvin Gazi Ortaokulu öğrencileri burada misafir öğrenciler için kısa bir halk oyunları gösterisi sundu. Gösterinin ardından Bitlis'ten gelen misafir öğrencilerle Artvinli öğrenciler horon oynadı ve bol bol fotoğraf çekimi gerçekleştirdi.
Doğal güzelliğiyle ünlü Borçka Karagöl ziyaret edildi
Bitlisli öğrenciler daha sonra, Borçka Karagöl'ü gezmek için kent merkezinden ayrıldı.Artvin'in eşsiz doğa harikası Borçka ilçesinde bulunan Karagöl gezisi düzenlendi. 
Öğrenci gurubuna gölde tulum ve akordeon eşliğinde tekne turu ile adeta müzik ziyafetiverildi.
Öğrencilere Bitlis'ten Artvin'e gelmeleri için eşlik eden kafile başkanı ve Rehber Öğretmen Ayhan Taşdemir Artvin insanının kendilerine karşı gösterdikleri ilgiden çok memnun kaldıklarını dile getirerek "Programımızın ikinci günündeyiz. Artvin'in güzelliklerini gördük, insanların sıcaklıklarını gördük. İlgi ve alakalarından dolayı teşekkür ederiz. Bakanlığımıza da proje için teşekkür ederiz. Sayın Valimiz Ömer Doğanay,  Artvin'de bizi iyi bir şekilde karşıladı, öğrencilerimizi ağırladı, sohbet etme imkânı oldu" dedi. 
-Sahil ilçesi Hopa ve Arhavi ilçelerini gezdiler
Daha sonra Arhavi ilçesine gelen öğrenciler burada bulunan tarihi Konak, Dikyamaç Müzesi ile Çifteköprü ve Mençuna Şelalesini gezdi. Güzel ve eğlenceli bir gün geçiren öğrenciler bol bol öz çekim yaparak, anı ölümsüzleştirdiler.
Hopa ilçesini de ziyaret eden öğrencilere burada ilçe protokolü tarafından sabah kahvaltısı verildi.
Kahvaltı programı sonrasında öğrenciler ilçe merkezi ve sahilde bir süre gezinti yaparak, ilçeyi tanıma fırsatı buldu. 
-Memnun ayrıldılar
Artvin’de 3 gün boyunca en iyi şekilde ağırlandıklarını, kentin doğal güzelliklerine hayran kaldıklarını, örf, adet, gelenek ve göreneklerini tanıma fırsatı bulduklarını dile getiren Bitlis heyeti, Artvin halkının kendilerine gösterdikleri sıcak, samimi, yakın ilgi ve misafirperverliklerinden dolayı başta Artvin Valisi Ömer Doğanay olmak üzere olmak üzere İl Milli Eğitim Müdürlüğü camiası ile tüm Artvin halkına teşekkür ettiler. 
HABER: ARTVİN POST


Etiketler: ARTVİN

Diğer Ekonomi haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.