KÜLTÜRÜMÜZ GİBİ GİYİMİMİZ DE YOZLAŞTI

KÜLTÜRÜMÜZ GİBİ GİYİMİMİZ DE YOZLAŞTI
O sanatçıdır, orijinal seslere saygı duyan, notadır, Artvin’in namesinde, Akordeonun klavyesinde. 20.08.2017 17:50
Artvin’de ikamet etmese de Karadeniz’in Atatürk limanında yaşar. Bir an olsun Artvin’i aklından çıkarmaz. O sanatçı kişiliğinin yanında bir düşünürdür fikirlerini yazan. Folklor kültüründe figür üreten, giysilerde otantik çiçeğinin resmini nakşeden bir usta... 
O bunların toplamını da aşan bir öğretmen. Emekli de olsa bu kavramı kâğıtta hapseden bir öğretmen. Dünyaya yerelden genele doğru baktığı için hiçbir şeyi kaçırmaz.  Köyünden ilçesine, iline, bölgesine, ülkesine ve dünyaya bakarken ufkuna çok geniş açı monte ettiği için yorumları, yazıları karşıtları tarafından bile herkes tarafından kabul görür.   1980’li yıllarda Borçka’da öğretmenlik yapan ve emekli olduktan sonra Samsun’da ikamet eden hemşehrimiz İlkay Odabaş Eyüpoğlu’ndan kısaca bahsettikten sonra kaleme aldığı farklı yozlaşan kültürümüzü anlatan bir yazıyı siz değerli okurlarımızla paylaşıyoruz.
“Sevgili Dostlarım. Bugün farklı bir konuya değineceğim. Büyük şehirlerimizde kıyafetime karışma gösterileri yapılıyor. Son zamanlarda büyük bir çevre ve mahalle baskısı var. Tavandan başlayıp tabana cesaret veren, giyim kuşam gezme, yeme içme hürriyetini kısıtlayan, en basit yaşam hakkını bile bu dünyadan sana imtina eden akıl danelerinden bıktık usandık. Usandık....evet. Buna tepkimizi yasal çerçevede koymasına koyalım..Bu bizim en demokratik hakkımız.....elbette sonuna kadar katılıyorum.. Ama. Düşünceme katılırsınız, katılmazsınız. Özgür giyineceğiz diyerek bir çuval inciri berbat edenler yok mu Var elbette. Nasıl ki, önceki yazımda siyah çarşaf peçe ve ferace Hıristiyan ve Yahudi kültürüdür demiştim. Şimdi de düşüncem şudur. Biz millet olarak giyinmeyi tam olarak bilemiyoruz.  Şimdi sıkı durun. Ben olaya, kişiye yakışan giyimden bahsetmek için müdahil olmak istiyorum. İnsan bir kere kendi vücut anatomisini iyi incelemelidir. Başından gövdesine kol ve bacaklarına kadar, milimetrik inceleyemezsek de aşağı yukarı kaba bir hesapla, boy, kilo, ve biçimini aynada inceleyip formunu öğrenebilir. İlerleyen yaşlarda değişen vücut hatlarına göre giyimimizi ayarlayabiliriz.
Çıtı pıtı bir zarif hanım kızımızın giydiği kot pantolon, şort ona nasıl yakışıyorsa basen ve kalça şampiyonu hanımlarımıza aynı güzellikte durmaz. Şortunu ve pantolonunu vücuduna uygun kesim ve modellerde seçip, ya da diktirip giymeliler. 52 kiloluk bir hanımın giydiği elbise modeli ile 95 kiloluk bir hanımın giydiği model elbise, vücut biçim farklılığından ötürü de bariz özellikler taşıyorsa ,başkasının üzerinde gördüğünün aynını taklit etmemelidir.Şimdilerde hanımlarımız ve bazı beylerimiz deniz kenarında giydikleriyle çarşı ve sokakta arz ı endam ediyorlar....Yaz ortasında kimse onlara döpiyes giy, takım elbise kravat tak demiyor elbette. Ama. Beyler bayanlar biraz yakışanı giyelim artık. Samsun Ellialtılarda yatakta giydiği belli kısa penye şortlu beyefendileri hanımefendileri ayağında naylon terlikleriyle görüyoruz. Bir hanım kızımız. Denizden geliyor. Kumlu. Mayosunun üzerine yarım yamalak geçirdiği bir omuzu askılı penyesiyle ve cinselliği çağrıştıran süper şortuyla dondurmacıda oturuyor. Mayo ortada çıkarmamış. 
Oturmayı da öğrenememiş. Erkekler in yanlış oturduğu gibi oturuyor .deniz kenarı değil..bir diğeri benden beter....kilolu armut biçimli. Bacaklar on kat boğumlu. Kısacık şort. Etleri sallanmaktan imdaaat beni kurtarın diyor.... Bir diğeri güpegündüz. Yaz gecesi süper abiye giymiş parlak marlak payetli blüz üzerinde ha var ha yok. Kızım bu dekoltedir. Gece giysen yaaa.... Bir diğerinin kara çarşafı yolları süpürüyor. Mikroplar seviniyor. Belediye temizlik işçilerini işten çıkarmak gerek çevre kirliliği bence Ama fikrimi zikrimi anlayan anladı. Özcümle. Kişi yakışanı giymelidir. Yakışan giyilmezse. .yakıştığına ortada löp löp vücut anatomimiz ortaya çıkar ha çıksın benim keyfim ,kim ne karışır diyenlerinizi duyar gibiyim de, ..ya da ben gözlerime kadar peçe takarım öcü gibi de ortalarda gezerim...eteklerimden size ne .ben siyasilerime mesaj veriyorum upuzun kaldırım taşlarımı etek ucuyla süslerim de gezerim de diyebilirsiniz. o sizin özgür iradeniz elbette....ama unutmayalım ki gençlerimizin bir çoğu özgürlüğü,özensiz giyimle tanımlıyor...kültürümüz yozlaştı....ne doğuluyuz ne de batılı.....giyim kuşamda sınıfta kaldık bu böyle biline . Benim anlatmak istediğim estetik uyum ve topluma saygıdır. Topluma saygı giyimle başlar. Bakmayın siz Kravatsız bağrıaçık göğüs kılları rüzgarda uçuşarak kürsülerde halkın karşısına çıkıp eyyyyyyy diye nutukla başlayan esip gürleyen siyasetçilere. Onlar geçit vermeselerdi yolda, izde şalvar kuşak fes ve bir metre sakalla gezen aymazlar türemezdi. Kalın Sağlıcakla..
HABER: SAMİ ÖZÇELİK


Etiketler: ARTVİN

Diğer Ekonomi haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.