ANNELER BU HAVUZA 5 YAŞINDAKİ ERKEK ÇOCUKLARIYLA GİREMİYOR!

ANNELER BU HAVUZA 5 YAŞINDAKİ  ERKEK ÇOCUKLARIYLA GİREMİYOR!
Artvin Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğü’ne ait Yarı Olimpik Yüzme Havuzunda ertkek çocukların anneleri ile yüzmelerine izin verilmiyor.30.07.2017 18:04
 Bu durumu çocuklarına izah edemediklerini belirten anneler bu durumdan oldukça şikâyetçi. Çocukları ile havuza giderek hem yüzmeyi öğretmek, hem de çocuklarıyla birlikte eğlenmek için havuza giden anneler bu kuralı duyduklarında söylenenlere inanamıyor.  Çocuğu ile Havuza giden annelerden Mine Topaloğu, kendisini çok üzen ve yaralayan ve yaşadığı şoku anlattı. Oğlu ile havuza gittiğini ancak bu durum ile karşılaştığını, söylenenler karşısında şok olduğunu ve çocuğuna yaşananları anlatmakla zorlandığını belirten Topaloğlu şunları söyledi;
BUGÜN KENDİMİ 2. SINIF İNSAN HİSSETTİM. KADIN OLDUĞUM 
       İÇİN 5 YAŞINDAKİ OĞLUM İLE HAVUZA GİREMEDİM. 
“Gazeteciler olarak, gazetelere haber olup olmayacağını bu konunun sizin için ne kadar önemli bir haber niteliği taşıyıp taşımadığını bilmiyorum. Ama bir anne olarak çocuğumla yaşadıklarım beni şık etmiştir. Bu uygulamanın mantıklı izahı yoktur. Ve bana göre çok önemli bir haberdir.  Çünkü Ben buğun kendimi gerçekten 2. Sınıf bir vatandaş olarak hissettim. Sadece bayan olduğum için!!  Benim ve çocuğumu çok üzen benim için travma olarak hafızamda kalacak bir olay.
 NEDEN DİYE SORDUM: “KURALLAR BÖYLE ALAMAYIZ!”
Bugün 5 yaşında oğlumla Artvin Yenimahalle’de (İskebe)  bulunan yarı olimpik yüzme havuzuna gittim ve bugün bayanlar günü olduğu için beni 5 yaşındaki oğlumla  içeri almadılar.  5 yaşındaki çocuk kadınlar günü diye içeri alınmıyor. Anlamıyorum çocuk 5 yaşında ne demek istiyorsunuz dedim. “Kurallar böyle alamayız!”  dediler. Benim aklım almıyor.  5 yaşında erkek çocuğuma bunu anlatamadım!.  Böyle bir kural olabilir mi sizce? Babası olmayan çocuklar ne olacak? Yalnızca aile gününde alabilirlermiş anne oğul gidersek. 
Çarşamba günü çalışan bir annenin ne zaman çocuğunu alıp götürebileceğini düşünüyorlar. Yada anneler niye çalışıyor ki otursun evde çocuk baksın mantığının küçük adımları mı bunlar?! “diyerek tepkisini dile getirdi.
Artvin’de birçok anne baba ve aileler bu kurallara tepki gösteriyor.5 yaşındaki çocukların anneleri ile yüzmelerine izin verilmemesinin nedeni nedir?  Anneleri ile birlikte yüzmesi gereken erkek çocuklar annesiz havuza girmiyor. Babaları çalışan veya zamanı uygun olmayan, yada babası olmayan erkek çocukları bu havuzdan faydalanamayacak mı?   
İlki Artvin Merkez Ortamahalle’de  İl Özel İdaresi tarafından Artvin Halkı’nın faydalanması için dönemin Valisi Selahattin Akyurt tarafından yaptırılan 85. Yıl. Yüzme Havuzu daha sonra düğün salonu yapılarak iptal edildi ve proje tamamen yok edildi. O havuzun açık olduğu dönemde böyle bir sorun, böyle bir uygulama hiçbir zaman olmadı. Anneleriyle çocuklar yüzdü. Babalarıyla yüzdü. Çocukların daha okul çağına gelmeden ayrımcılığa tabi tutulması ayrı bir toplumsal travmaların başlangıcı oluyor. Vatandaşların en çok sorduğu sorular şunlar; 1-Gençlik Hizmetleri 5 yaşındaki çocukların anneleriyle havuza girmesini yasaklamasının temel dayanağı nedir?  5 yaşındaki çocukların anneleriyle havuza girmesinin ne gibi sakıncaları vardır? Bu yaş sınırını neye göre kime sorarak belirlediniz? Böyle uygulamalar Türkiye’de başka hangi illerde var? Uygulamanın mantığı neye dayanmaktadır? 5 yaşındaki erkek çocuklarıyla havuza girmek isteyen anneler ve çocukları aile gününü mü beklemeli? En başından cinsel ayrımcılığa tabi tutulan erkek çocukların ve annelerin yaşadığı travmaları da dikkate aldınız mı? 
Böyle bir uygulamaya geçmeden önce psikologlara danıştınız mı? Uygulamanızı 5 yaşındaki erkek çocuk namahremdir diyerek dinsel nedenlere mi dayandırıyorsunuz? Tam tersini düşünürsek 5 yaşındaki kız çocuklarıyla babalar havuzda yüzemez mi?  Artvin gibi bir ilde beden ve ruh sağlığı açısından çok önemli olan spor tesislerinde dolayısıyla halkın olan tesislerde uygulanan bu kurallar ile ne amaçlanıyor? Nasıl bir toplumsal faydaya hizmet ediliyor? 
Artvin Yarı Olimpik Kapalı Yüzme Havuzu Facebook sayfasında kız çocuklarına yüzme öğreten erkek görevliler var.Kız çocuklarına İl müdürünün ödül verirken fotoğrafları var.  Olması gereken normali  budur. Ancak 5 yaşındaki erkek çocuklarının anneleriyle yüzmesine izin vermeyenler bu fotoğrafları ne ile izah edecekler?
Artvin’de karşılaştıkları bu durum ve yaşadıkları travma ile adeta şok olan anneler, babalar bütün bu soruların cevabını bekliyor.
HABER: SAMİ ÖZÇELİK


Etiketler: ARTVİN

Diğer Ekonomi haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.