ARTVİN’İN COĞRAFİ İŞARETİ OLAN PUCUKO ANTALYA'DA YÖREX FUARINDA YERİNİ ALDI

ARTVİN’İN COĞRAFİ İŞARETİ OLAN PUCUKO ANTALYA'DA YÖREX FUARINDA YERİNİ ALDI
10’uncu Yöresel Ürünler Fuarı( YÖREX) Antalya’da açıldı.28.10.2019 14:07
 Fuarda Artvin Ticaret ve Sanayi Odası standını açtı. TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu standını gezerek, Artvin’in coğrafi işareti olan Pucuko yemeğinin tadına baktı.
Antalya Ticaret Borsasınca (ATB) Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) desteğiyle bu yıl 10'uncusu düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı (YÖREX) açıldı. Artvin Ticaret ve Sanayi Odası (ARTSO) Fuarda standa açarak Artvin ürünlerini tanıttı.
23-27 Ekim tarihleri arasında gerçekleşen Fuara 81 ilden 164 oda ve borsa, 18 kalkınma ajansı ve toplam 647 katılımcının yer aldı. 250 bin kişinin ziyaret ettiği fuarın açılışını Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu yaptı.
Ülkenin dört bir yanından gelen coğrafi işareti alınan ve başvuruları yapılan yerel ürünlerin sergilendiği fuara Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Seçkin Kurt ve oda çalışanlarıkatıldı.
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu Artvin standını gezdi. Hisarcıklıoğlu’na Artvin TSO Yönetim Kurulu Başkanı Seçkin Kurt eşlik etti. Hisarcıklıoğlu Artvin’in çoğrafi işareti olan ve standa yapılan Puçuko yemeğinin tadına baktı.Çoğrafi işaret konusunun ne kadar önemli olduğuna dikkat çeken Hisarcıklıoğlu,“bu çalışmayı kendi bünyesinde yürüten, ürünlerine sahip çıkan oda ve borsalara teşekkür” etti.

Anadolu Lezzetleri: Puçuko nasıl yapılır?
(Artvin)

Karadeniz'in vazgeçilmez besin kaynaklarından fasulye ve barbunya Artvin'de 'Puçuko' olarak çıkar karşınıza... Peki, Artvin mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden Puçuko nasıl yapılır? İşte tarifi...

Anadolu Lezzetleri: Puçuko nasıl yapılır? (Artvin)
Artvim mutfağının eşsiz lezzetlerinden biri olan "Puçuko"yu yapmak için yazdan hazırlık yapmak gerekiyor. Zira "Puçuko"nun temel malzemesi "ipsiz taze fasulye."

İpsiz taze fasulye güneşte kurutulur, özellikle kış aylarında içine çok az bulgur ve salça konarak pişirilir. Tercihe göre üzerine sirke dökülerek yenir.

MALZEMELERİ

1 su bardağı bulgur
1 su bardağı barbunya
1 büyük kase kurutulmuş taze fasulye
2 adet kuru soğan
1 kahve fincanı sıvıyağ
1 çorba kaşığı biber salçası
1 çorba kaşığı domates salçası
1 tatlı kaşığı kuru nane
1 çorba kaşığı tereyağı
1 tatlı kaşığı tuz
1 tatlı kaşığı pul biber
YAPILIŞI

Barbunya ve kuru taze fasulye ayrı ayrı ayrı haşlanarak, suyu süzüldükten sonra tencereye alınır. Üzerine yıkanmış bulgur ve su ilave edilir. Bir taşım birlikte kaynatılır.

Diğer tarafta soğan çok ince kıyılır. Sıvı yağda kavrulur ve salça eklenir. Kaynayan yemeğe eklenir.

Son olarak tereyağı, tuz, nane ve pul biber kızdırılarak yemeğe katılır.

Tercihe göre üzerine sirke dökülerek yenir.

Etiketler: Artvin

Diğer Ekonomi haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.