“ İSTİKAL MARŞI MİLLİ MÜCADELEMİZİN DESTANIDIR.”

“ İSTİKAL MARŞI MİLLİ MÜCADELEMİZİN DESTANIDIR.”
“ İSTİKAL MARŞI MİLLİ MÜCADELEMİZİN DESTANIDIR.”12.03.2018 14:04


CHP İl Başkanı Ahmet Biber, İstikal Marşı’nın TBMM’de kabul edilişinin 97’nci yılı nedeniyle bir açıklama yaptı. Başkan Biber  yaptığı yazılı açıklamada  İstiklal Marşı’nın Kurtuluş Savaşı’nın destanı olduğunu belirterek şu ifadelere yer verdi;

“Zaferle taçlanmış Milli Mücadele tarihimizin destanı olan İstiklal Marşımızın Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabulünün 97’nci yılını gururla karşılıyor, Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u saygı ve minnetle anıyoruz.

“Korkma” diye başlayan ve zafere giden yolun; büyük bir cesaret, azim ve kararlılık gerektirdiğini dost düşman herkese gösteren İstiklal Marşımız, Türk Milletinin kahramanlığını, vatan sevgisini, mücadeleciliğini, bağımsızlık ruhunu ve bayrak sevgisini en güzel şekilde yansıtan, halkımızın ortak ve gür sesidir. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, İstiklal Marşımızın kabulü sırasında yapmış olduğu konuşmada özel olarak “Hakkıdır, hür yaşamış bayrağımın hürriyet; / Hakkıdır, Hakk’a tapan milletimin istiklal” mısralarına önemle vurgu yapmış ve şiirin tamamında olmakla birlikte, özellikle bu mısralarda ayrı bir heyecan duyduğunu ifade etmiştir. Ulu Önder, “Benim milletten asla unutmamasını istediğim mısralar işte bunlardır” diyerek özgürlük ve bağımsızlık sevdasının milletimizin ruhu olduğunu bir kez daha vurgulamıştır.

Gerçekten de bizim için bayrak, özgürlük ve bağımsızlık son derece değerli, yoluna baş koyduğumuz en önemli değer ve kavramlarımızın başında gelmektedir. Türk birliğinin, kudret ve yeteneğinin, Türk vatanseverliğinin çelikleşmiş bir ifadesi olan Türk Silahı Kuvvetlerimiz de bugün bu değerlerimizi sonsuza dek yaşatmak ve milletimizin huzuru ve refahını sağlamak için sınırlarımız içinde ve sınırlarımızın ötesinde terörle mücadeleyi etkin ve kararlı olarak sürdürmektedir. Bugün bizlere düşen en önemli görev, Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkeleri doğrultusunda Türkiye Cumhuriyeti’ni ebediyen korumak, bayrağımızı daima yüksekte tutarak vatanımızın birliğine ve bütünlüğüne sahip çıkmaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle İstiklal Marşımızın kabulünün 97’nci yılında güzel vatanımızı bizlere emanet eden  başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere tüm şehitlerimizi ve eserleri milletimiz var oldukça hep yaşatılacak olan Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u saygıyla ve rahmetle anıyor, kahraman gazilerimize şükranlarımı sunuyorum.”

HABER: SAMİ ÖZÇELİK

 


Etiketler: istiklal

Diğer Güncel haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.