“ARDANUÇ KADIN GİRİŞİMCİLER” PLATFORMU ARDANUÇ YEREL HALK PAZARINDA YERİNİ ALDI

“ARDANUÇ KADIN GİRİŞİMCİLER” PLATFORMU  ARDANUÇ YEREL HALK PAZARINDA YERİNİ ALDI
Ardanuç İlçesinde kadın emeğinin değerlendirilmesi için kadın girişimcimiz Gönül Yaşar Akpınar’ın üretime ve ilçenin kalkınmasına kadın emeğinin değerlendirilmesine dönük çalışması sonuç verdi.26.11.2018 17:03

Ardanuç kadın Girişimciler Platform Başkanı Gönül Yaşar Akpınar, uzun zamandır yürüttüğü gönüllü çalışması ve çabası ilçede kadınları üretime katarak ekonomik değer yarattı. Ardanuç ilçesinde her Perşembe günü açılan yerel halk pazarında 22 kasım Perşembe günü stanlarını ilk satışlarını yaptılar. Yoğun ilgiyle karşılanan kadınların çabaları takdirle karşılandı.

Artvin Kadın Girişimciler Turizm Geliştirme ve İşletme Kooperatifi üyeleri ve gönüllülerinden oluşan heyet Ardanuç kadınına destek vermek için pazarda ziyaret ederek güzel oluşuma destek verdi 20 kadınımız Ardanuç Kadın Girişimciler platformu üyelerinin ürettiği ürünleri satın alarak katkı yaptılar. 
BAŞKAN AKPINAR’I KUTLUYORUM
Artvin Kadın Girişimciler Turizm Geliştirme ve İşletme Kooperatif Başkanı Hatice Nur Ersöz başkanlığında gerçekleştirilen sosyal sorumluluk ve dayanışma gezisinde izlenimlerini yerel basınla paylaştı. Başkan Ersöz açıklamasında, “Öncelikle yıllardır süren Ardanuç kadın çalışması artık Vücut bulmuş. Ardanuç Kadın Girişimciler platformun Başkanı çok değerli girişimci arkadaşımız, Gönül Yaşar Akpınar’ı kutluyorum. Gönül arkadaşımız ilçenin gelişimi kalkınması için kafa yoran bir insan. ilçemin kadınlarını nasıl kalkındırırım, emeklerini nasıl değerlendiririm diye proje geliştirmek için kooperatifimizle birlikte çalışmalara katılarak ilçesindeki kadınları ikna etti.
“KOOPERATİFİN ANLAMI BİRLİKTİR. BİRLİKTEN KUVVET DOĞAR.”
Kendisi bu konuyla ilgili eğitimler aldı, fuarlara katılarak deneyim kazandı ve ilçesine bu kapsamda kadınlar için eğitim imkanlarını yerelde sundu. Yerel kırsal kalkınmanın köylüyle üreten kadınlarımızla olacağını biliyoruz. Bu kapsamda kadın emeğinin ekonomiye kazandırarak istihdamın geliştirilmesi hedeflenen en güzel işletme modeli kooperatifçiliktir. Bu nedenle Artvin il Genelinde kadın üretim kooperatiflerin artırılması için kooperatif olarak deneyim paylaşımı yaparak teşvik ediyoruz. Ardanuç çalışmamız yakın zamanda kooperatife dönüşerek gelişecektir. Ardanuç kadınlarımızın çabasına her zaman destek çıkarak “birlikten kuvvet doğar” sözünden hareketle biz Artvin’i kalkındırmak için önce bereketli topraklarımıza sahip çıkarak ekolojik tarım yaparak işleyeceğiz. 
“ARTVİN KADINLARIN ÇALIŞKANLIĞI ÜRETKENLİĞİ İLE KALKINACAK.”
Artvin havzası tam doğal organik ürünlerin yeşereceği üretileceği bir üretim alanı. Üretim kadın çalışmalarını yaparken bilimsel ve teknik destek alarak yapma zorunluluğumuzu arkadaşlarımıza anlatıyoruz. Artvin’in kadın emeğinin geliştirmesi için strateji yol haritası geliştiriyoruz. Bunu yaparken Artvin Merkezde kurduğumuz ilk ve tek kadın Girişimciler kooperatifi olarak ilçelerimizde kurulması planlanan kooperatiflere ev sahipliği yapıyoruz. Artvin kadınlarla kalkınacak sözümüzün arkasındayız. Biz, bu işi büyük dayanışma yaparak gerçekleştireceğiz. İlçelerimizde kurulacak kooperatiflere destek olmalarını oluşumların içerisinde aktif olmalarını arzulamaktayım. Artvin Kadın Kooperatifi olarak inançla yola çıktık. Beş yıldır çok zorluklar yaşadık. Ancak yılmadık uzun soluklu oluşumun alt yapısını sağlam temellere oturtmak için gece gündür uğraşıyoruz. İlimizin kamu kesim ve yerel yönetimi bu Artvin Kadın Girişimciler Kooperatifine ve üyelerine çok teşekkür ediyorum kadınların çabasına kayıtsız kalmamasını bekliyoruz. Biz birlikte Büyük Artviniz.” dedi.
“ARTVİN KADIN GİRİŞİMCİLER KOOPERATİFİNE VE ÜYELERİNE ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM.”
Ardanuç Kadın Girişimcileri platformu Başkanı Gönül Yaşar Akpınar da yaptığı açıklamada; “ ilk kez Pazar yerinde platform adı altında açtığımız Pazar standımızda ilçemizde üretilen doğal organik ürünlerimizle standımızda yer alarak satışa sunduk . Bu bizim Pazar ilk deneyimimizdi. Bizleri yüreklendiren Artvin Kadın Girişimciler Kooperatifine ve üyelerine çok teşekkür ediyorum. Başkan Gönül Yaşar Akpınar Artvin kadın girişimciler kooperatifi üyelerine özel sürpriz hazırlayarak ilçeyi ziyaret eden 20 kadın girişimciyi açtıkları stantta günün anısına Ardanuç Kadın Girişimci Nuran Yeralan kendi el emeğiyle sevgisini katarak günün anısına yaş pasta yaparak sürpriz yaptı. Ardanuç Kadın Girişim Başkan Akpınar, 
“KADIN EMEK DEMEK, EKMEK, VATAN DEMEK”
“Kadın demek emek demek, kadın demek anne demek, kadın demek vatan demektir. Kadın annesine çocuğuna eşine vatanına sahip çıkıyor en önemlisi vatanına sahip çıkıyor. vatanına sahip çıkan dik duran kadın hiçbir zaman aç kalmaz üreten kadındır. Biz yöremizin üretilen ürünlerimizi standa koyduk vira Bismillah dedik. Bu nedenle ilk kadın pazarcımız pastasını kesmesini istiyorum. Harmanlı köyünde yaşayan 65 yaşındaki eli nasırlı üreten kadın ve Ardanuç halk pazarında ilk kez ürettiği ürünleri satışa sunarak 30 yıldır pazarcılık yapan Nadide Zümrüt vira bismillah diyerek yaş pastayı kesti. Ardanuç kadın girişimcilere rol model oldu. 
Artvin Kadın Girişimciler Turizm Geliştirme ve İşletme Kooperatifi üyeleri Pazar ziyaretinden sonra Ardanuç ilçesinin tarihi turistik yerlerini gezerek yerel turizm hareketini de başlattı. )Kaynak haber: Hatice Nur Ersöz-08 Haber)
HABER: SAMİ ÖZÇELİK


Etiketler: Artvin

Diğer Güncel haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.