“BİR NEFESTE ARTVİN”’E DAVET

“BİR NEFESTE ARTVİN”’E DAVET
“BİR NEFESTE ARTVİN”’E DAVET26.07.2018 11:36


 Artvin’in yetiştirdiği Radyo, Televizyon, sinema bölümü mezunu Nisa İdil Varan, bitirme tezi olarak Cerattepe kısa belgesel filmini hazırladı. Artvinlilerle destanlaşan Ceratteppe’nin 25 yıllık mücadelesinin  kısa bir özetini Patika Kitapevinde sunmak için  basın açıklamasıyla  çağrıda bulunan Nisa İdil Varan şunları söyledi;

“Bir memleketin yaşam mücadelesini ele alan ‘SON NEFESTE ARTVİN’ belgeselinin 28.07.2018 Cumartesi günü saat 21.00’da Patika Kitabevi’nde ilk gösterimini yapacaktır.

Artvin kentinin hemen üstünde kuş uçuşu 4 km mesafede bulunan yani beyni konumda olan, geniş bir alanda altın ve bakır madeni çıkarılmak isteniyor. Bu madenin çıkarılması sırasında Artvin’in ormanları yok edilecek. Doğal hayat sona erecek. Artvin’e hayat veren Cerattepe’deki ormanların içinde yaşayan makro, mikro bütün canlılar; kurdu, kuşu, börtü, böceği kısaca yabani hayat yok olacak. Dik yamaca kurulu Artvin şehri, Cerattepe’de maden çıkarılması sırasında atılacak dinamitler, heyelanı tetikleyerek Artvin şehrini yok etmesi söz konusudur. Bu yüzden Artvinliler, Yeşil Artvin Derneği öncülüğünde doğal yaşam alanlarını korumak için 25 yıldır çevre mücadelesini sürdürüyor.

Maden işletme ruhsat ihalesini satın alan Özaltın İnşaat, ihale şartnamesinde yer alan bir maddeye dayanarak rödovans yoluyla bu ruhsatı Cengiz İnşaata devrediyor. Yeşil Artvin Derneği, birçok kez mahkeme yoluyla haklılığını ispatladı. Hukukun üstünlüğüne inanan dernek yönetimi, ve Artvin Halkı  haklılığını tescil ettirmesine rağmen maden ruhsatını devralan Cengiz İnşaat yasal boşlukları kullanarak ÇED olumlu raporu alıp Cerattepe bölgesini işgal etti.

Bu topraklarda doğup büyüyen bir genç birey olarak, İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesinde Radyo Televizyon ve Sinema bölümünü bu proje ile bitirdim. Ve iki senedir üzerinde durduğum ‘SON NEFESTE ARTVİN’ kısa film  belgesel projemi tamamladım. Bitirme projesi olarak sunduğum bu projeyi başarıyla tamamlamış oldum.

Ve şimdi belgeselimizi ilk olarak Artvin halkıyla buluşturuyoruz. Siz çevre dostlarımızı memleket mücadelemizi izlemek için 28 Temmuz Cumartesi günü, saat 21.00’da  Artvin Patika Kitabevine davet ediyorum. SAYGILARIMLA NİSA İDİL VARAN

HABER: SAMİ ÖZÇELİK


Etiketler: CERATTEPE

Diğer Güncel haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.