“BİZİM HALİMİZ NE OLACAK?”

“BİZİM HALİMİZ NE OLACAK?”
“BİZİM HALİMİZ NE OLACAK?”05.07.2018 14:57


 

Artvin’de nerede bir inşaat başlayacaksa, onun üstünde bulunanlar büyük bir tedirginlik yaşar.  Çünkü temel açıldığında yukarıdan aşağıya doğru bir baskı ortaya çıkıyor. Coğrafi  ve yer altı hareketleri nedenlerden kaynaklanan bu baskı beraberinde bir çok binanın, evin çatlamasına, oturulmaz hale gelmesine, insanların mağdur olmasına ve hukuki durumun ortaya çıkmasına neden oluyor.

 Çayağzı Mahallesi’nde açılan bir temel yüzünden Cevizdibi Mahallesi’ndeki arazi ve evler çatladı.  Bir çok ev boşaltıldı. İnsanlar mağdur oldu, konu hukuka taşındı. Sorunun nasıl çözüleceği, sorumluların kim olduğu mahkeme kararından sonra belli olacak.

Çamlık Mahallesi’nde Endüstri Meslek Lisesi’nin yeni hizmet binası için temel açıldı. Üstündeki binalar çatladı. İnsanlar Vali Ömer Doğanay’a gitti, sıkıntılarını anlattı. İlgili kurumların yetkilileri geldi, baktı, gitti, mağdur vatandaşlara bir ümit vermedi.

 Evlerinin her geçen gün daha çok çatladığını, çatlamaların kolonlara kadar gittiğini belirten mağdur vatandaşlar, kendilerine bir an önce çare bulunmasını, çatlayan evlerinin yerine kendilerine ev verilmesini istiyor. Her seferinde bu sorunların yaşanmasına anlam veremediklerini belirten  mağdur vatandaşlar en büyük tepkiyi ise yerel medyaya gösteriyor.  Günlerdir sesini duyuracakları yerel medyayı aradıkları halde yanlarında ve hiçbir yerde göremediklerini belirten vatandaşlar;

VATANDAŞIN TEPKİSİNDEN YEREL BASIN DA NASİBİNİ ALDI!

08haber TV, İnternet üzerinden yayın yapan 08 Haber gazetesi  genel Yayın yönetmeni Hatice Nur Ersöz ve  Artvin Post Gazetesi muhabiri Sami Özçelik’e de haber yapmadıkları için yerel basına kırgın olduklarını dile getiren mahalle sakinleri  “Çamlık Mahallesi’nde Endüstri Meslek Lisesi bahçesinde temel açıldı.  Temel açıldıktan sonra evimizde çatlaklar oluşmaya başladı. Çatlamalar her geçen gün arttı. Sesler geliyor. 

Biz bu evlerde yaşamak zorunda kalıyoruz, Çünkü gidecek bir yerimiz yok. Yerel gazeteci arıyoruz ki bunları haber yapsın. Yoksunuz? Sizin göreviniz gazetecilik ise bu sorundan büyük sorun mu var şimdi? Valiliğin, belediyenin haberlerini kopyalayıp yapıştırıyorsunuz.

Suya sabuna dokunmuyorsunuz. Abuk, subuk haberlere yer varda bunca mağdur insanı yazmayacaksınız, göreviniz olan halkın sorununu gündeme taşımayacaksınız, ondan sonra da bizden gazetecilere saygı, sevgi isteyeceksiniz. Kusura bakmayın yaklaşık 2 aydır bu mesele var ve siz şimdi geliyorsunuz. Vali beye gittikten sonra herkes döküldü. Şehircilik İl Müdürü geldi, Belediye Başkan yardımcısı, diğer, ilgili kurumların amirleri.

GELENLER DE BİZE BİR UMUT VERMEDİ!

Geldiler de ne oldu. Bazıları evlerimize giremedi belki korkudan, Bazıları alakasız şeyler söyledi. Sayın Valimiz sağ olsun bunları olay mahalli olan evlerimizin olduğu Çamlık Mahallesi’ne gönderdi. Ama biz ne yapacağız? Bu binalar her geçen gün yaşanmaz hale geliyor. Böyle giderse yakında evimize gelecekler, burada oturamazsınız raporu verip evlerimizden çıkaracaklar.  Soruyoruz; nereye gideceğiz.  Kaç daire bu şekilde.  Yetkililer bize bununla ilgili net bir açıklama yapsın.   Ne yapacağımızı bilemez haldeyiz. Bu gerçekten büyük bir sorun oldu. Evimiz başımıza ne zaman yıkılacak korkusuyla yaşıyoruz.” İfadelerini kullandı.

 ARTVİN’DE İNŞAATA BAŞLAMAK BÜYÜK RİSK!

Artvin’de inşaat yapmak hem yüklenici firma için, hem belediye, hem de ilgili diğer kurumlar için büyük bir risk ve sorumluluk gerektiriyor. Onun için inşaata başlamadan önce çevresel tedbirlerle ilgili geniş bir çalışma yapıldıktan sonra Belediye ve Çevre şehircilik ondan sonra başlama izni vermeli ve öyle imzalamalı.   Belediye hudutları içinde en önemli izin mercii belediyedir.

Belediye bu konuda detaylı çalışma yapmak ve inşaat başladıktan sonra ilgili tüm kurum kuruluş ve birimlerin temelin açılmasından, binanın teslimine kadar geçen sürede her anını takip etmeli ve denetlemesini yapmalıdır. İmar izni verilmeyecek yerlere imar izni verilmemeli. İnşaat, yapı konusunda Japonya, Avrupa ülkelerinin katı kuralları uygulanmalı. Benim adam, esneklik yapalım, şunu görmeyelim gibi bir anlayış, ileride gözyaşıdır, acıdır, can ve mal güvenliğinin yok edilmesidir.

BU OLAYLAR BİZE CERATTEPE’NİN NASIL BİR

FELAKETE NEDEN OLACAĞINI DÜŞÜNDÜRÜYOR!

Artvin’in En büyük sorunu heyelanlı bir coğrafyada yer almasıdır. Bu dezavantaj nedeniyle inşaatçılar büyük sıkıntı yaşıyor. Artvin’e dokunduğunuzda anında karşılığını yaşıyorsunuz. Bundan dolayıdır ki, Cerattepe’de yapılacak madenciliğin Artvin’i yutacağı ve yok edeceği gerek bilimsel gerekse mahkeme kararlarında açıkça yazılmıştı.  Bir evin, bir yapının temeli bile açılırken etrafını bu kadar olumsuz etkiliyorsa Cerattepe’de başımızda nasıl bir felaketin geleceğini kimse kestiremez.


Etiketler: BİNA

Diğer Güncel haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.