“ENGELLİLER HATIRA ORMANI’NDA 9 YIL SONRA ZEYTİN FİDANI DİKİLDİ DUYGULU ANLAR YAŞANDI

“ENGELLİLER HATIRA ORMANI’NDA 9 YIL SONRA   ZEYTİN FİDANI DİKİLDİ DUYGULU ANLAR YAŞANDI
“ENGELLİLER HATIRA ORMANI’NDA 9 YIL SONRA ZEYTİN FİDANI DİKİLDİ DUYGULU ANLAR YAŞANDI15.05.2018 14:00

ENGELLİLER HATIRA ORMANI’NDA 9 YIL SONRA

 ZEYTİN FİDANI DİKİLDİ DUYGULU ANLAR YAŞANDI

Artvin’de,  “10-16 Mayıs Engelliler Haftası” dolayısıyla engelli vatandaşlarımız 50 adet zeytin fidan toprakla buluşturuldu ve 2009 yılında dikilen fidanların isim plakalarının değiştirilmesi, hayata veda eden engelliler adına yeni fidanların dikilmesi ve bir anlamda yakın tarihte vefat eden engelli annesi ve Artvin Engelliler Derneği Üyesi Emine Kartal (57) ve 13 Eylül 2017 tarihinde hayata veda eden Otistik Onur Rona’nın (21) anması yapılmış oldu. 9 yıl önce Orman Haftası’nda dikilen fidanlarla oluşturulan Engelliler Hatıra Ormanı aynı zamanda 14 Mayıs 2011 yılında vefat eden Artvin’in tanınmış esnaflarından, muhtaçların ve engellilerin ağabeyi iyilik insanı  Mehmet Ersöz’ün da ölüm yıl dönümüydü.

 Artvin Valiliği, Orman Bölge Müdürlüğü,  Borçka Orman İşletme Müdürlüğü ve Artvin Engelliler Derneği paydaşlığında Borçka-Artvin karayolunun 4’üncü kilometresinde düzenlenen “Zeytin Bahçesi” fidan dikim törenine engelliler ve aileleri, Artvin Valisi Ömer Doğanay ve eşi Esma Doğanay,  Borçka Kaymakamı Hasan Meşeli, Borçka Belediye Başkanı Aslan Atan, Orman Bölge Müdürü Selim Gurbetoğlu, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Dursun Okur, İl Milli Eğitim Müdürü Abdulcelil Kahveci, Artvin Engelliler Dernek Başkanı Hatice Nur Ersöz, öğrenciler ile vatandaşlar katıldı…

SON 15 YILDA ENGELLİLER İÇİN ÖNEMLİ HAKLAR SAĞLANDI

 Artvin Valisi Ömer Doğanay, burada yaptığı konuşmada,  ormanın insan hayatındaki önemine değinerek, “Devlet dediğimiz sistem, mekanizma çok önemlidir. Hepimizin muhtaç olduğu bu devlet mekanizması elinden geldiği kadar toplumu oluşturan bütün bireylerine uzanmaya çalışır. Ben kaymakamlık mesleğine başladığım günden bugüne kadar samimiyetimle söylüyorum devletimiz özellikle son 15 yılda engellilerimize ve ailelerinin refah seviyelerini artırmaya ve hayatlarını kolaylaştırma anlamında çok önemli adımlar attı.

Çok anlamlı hizmetleri de sunuyor. Bunlardan birisini sizlerle paylaşmak istiyorum. Engellilerin pozitif ayrıcalık anlamında anayasaya girmesi 2010 yılında engellilerimiz anayasal güvence altına alınmıştır. 2005 yılında çıkan kanunla engellilerimize birçok önemli haklar tanınmıştır. Evde bakım hizmetleri, eğitim hizmetleri, emlak vergisinden muafiyet hizmetleri, ulaşım muafiyetleri gibi birçok haklar tanınmıştır. Şunu vurgulamak istiyorum böyle bir ülkenin vatandaşı olmaktan gurur duyuyorum. Bunu bizlere yaşatan başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Beyefendiye, bakanlar kurulu ile destek veren her kesime şükranlarımı arz ediyorum” dedi.

 “ENGELSİZ BİR DÜNYA İÇİN SES VER” PROJESİ

oplumda bu farkındalığı oluşturmak için Valilik olarak her türlü çalışmayı yapmaya gayret gösterdiklerini ifade eden Doğanay, “Sizlerin, kamu kurumlarının, basının ve vatandaşlarımızın desteği ile engellilerimiz ve ailelerinin daha rahat yaşamaları için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Geçen hafta Valilik olarak “Engelsiz Bir Dünya İçin Ses Ver” projesi kapmasında engelli kardeşlerimizin çektiği klip ülkemizde büyük farkındalık oluşturdu. Bugün de yağmurlu ve rahmetli bir havada zeytin fidanlarını engelli kardeşlerimiz ve değerli aileleri ile birlikte toprakla buluşturmanın mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz. Bu hafta yapılan etkinliklerin, engelli vatandaşlarımızın sorunlarının çözümüne katkıda bulunmasını temenni ederek, tüm vatandaşlarımıza sağlıklı ve mutlu bir ömür diliyorum” diye konuştu.

 Orman Bölge Müdürü Selim Gurbetoğlu ise Engelliler Haftası ve Orman Genel Müdürlüğünün 170. yıl dönümü kuruluş anısına Artvin Engelliler Derneği ile Artvin Orman Bölge Müdürlüğü 15 Mayıs 2009 yılında engelliler ve aileleriyle Borçka ilçesinde 115 fıstık çam fidanını toprakla buluşturulduğunu anımsattı.

 Oluşturdukları ormanın bakımlarını düzenli olarak yaptıklarını belirten Selimoğlu,” 2009 yılından 2018 yılına kadar düzenli olarak bu ormanın bakımı düzenli olarak bakımları yapılmıştır. Bugünde engelliler haftası etkinlikleri kapsamında Sayın Valimizin önderliğinde bu alanın bitişiğinde 50 adet zeytin fidanını toprakla buluşturacağız” dedi. Konuşmaların ardından 50 adet zeytin fidanını engelliler ve aileleri toprakla buluşturdu.

BORÇKA ENGELLİ HATIRA ORMANI 2009 YILINDA ARTVİN

ENGELLİLER DERNEĞİ’NİN İSTEĞİ ÜZERİNE OLUŞTURULDU

Bu programın yapılması için Artvin Valisi Ömer Doğanay’a konuyu açtığını belirten Artvin Engelliler Derneği Başkanı Hatice Nur Ersöz;”  Buradaki ormanın temelini Artvin Engelliler Derneği ve Orman Bölge Müdürlüğü birlikte attık. Fikir Derneğimize aitti. Engellilerin de bir fidanı, geleceğe dönük bir umudu olsun istedik. O zaman babam yaşıyordu. Onun da burada bir fidanı vardır. Birkaç engellimiz o gün fidanını dikti, aramızda olmayanlar var.

Ama fidanları büyümeye, umutlar yaşamaya devam ediyor.  Aileleri o mirası yaşatmaya devam ediyor. Plakalar eskimişti.  Ben bunu sayın valimize ilettim. Sağ olsun bu program ile aradan 9 yıl sonra tekrar Engelli ormanına gelmiş olduk. Çok duygulandık. Çünkü burası gerçekten Engelliler hatıra ormanıdır. Burada çok güzel hatıralar var, yaşamaya ve büyümeye devam edecek.

6 MAYIS’TA HAYATA VEDA EDEN EMİNE KARTAL’I ANDIK

 Artvin Engelliler Derneği Üyesi ve Derneğimizin bir kolu olan Kadın Girişimciler Kooperatifi üyesi engel annesi Emine Kartal’ı yakın tarihte 6 Mayıs 2018 kaybettik.  Çok ani oldu. Onun anısına zeytin fidanı diktik. Meyve veren bereketli zeytin fidanını işitme engelli kızı Fatoş ve eşi Zeki Kartal ile birlikte diktik. Hepimiz çok duygulandık.  Benim eşimde engellilere ve yardıma muhtaç insanlara yardım eden çok sevilen insandı. 

Böbrek rahatsızlığı nedeniyle yıllarca tedavi gördü. O haliyle hep iyilik yapmak için bizi teşvik ederdi.  14 Mayıs’ta 2011’de vefat etti.   Engelli Otistik çocuğumuz Onur 21 yaşında 13 Eylül 2017 tarihinde vefat etti. Onur’un fidanı önünde yeni plakayı taktık. Şimdi babası Kemal Rona’ da kanser tedavisi görüyor. Allah şifalar versin.  Vali Ömer Doğanay’ın bu aileye büyük destekleri oldu. Kendisine teşekkür ediyorum.

 Bu zeytinlik Artvin Engelliler Derneği’nin zeytinliği olması için gereken girişimleri ve yazışmaları yapacağız. Bu hatıra ormanı ve zeytinlik Engelliler Derneği’nin buluşma, piknik ve dinlenme alanı olacak.

ESKİYEN PLAKALAR DEĞİŞTİRİLDİ

Bugün eskimiş olan isim plakaları da değiştirildi. 9 yıl önce diktiğimiz fidanlar boyumuzu geçti.   Muhteşem bir görüntü oluşturdular. O gün bu projede emeği geçenlere başta dönemin Orman Bölge Müdürü A. Köksal Coşkun, Orman Bölge Müdürü Selim Gurbetoğlu,  Orman Bölge Personeline, Borçka Orman İşletme Müdürü ve personeline, Tarım İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bugün böyle bir etkinlikle yeniden o günleri yaşatanlara, bize destek veren, programa katılanlara çok teşekkür ediyorum.” Dedi.

HABER: SAMİ ÖZÇELİK

 


Etiketler: ENGELLİ

Diğer Güncel haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.