“SOMA KATLİAMI İÇİN VERİLEN KARAR VİCDANLARI SIZLATMIŞTIR”

“SOMA KATLİAMI İÇİN VERİLEN KARAR VİCDANLARI SIZLATMIŞTIR”
“SOMA KATLİAMI İÇİN VERİLEN KARAR VİCDANLARI SIZLATMIŞTIR”11.07.2018 16:33


Artvin Jeoloji mühendisleri odası başkanı Hakan Yavuz Yaptı. Soma’da yaşanan ve 301 madencinin yaşamını yitirdiği olayın ardından açıklamalarda bulundu. Yavuz açıklamasında, “soma katliamı için verilen karar vicdanları sızlatmıştır”

Soma'da yaşanan ve 301 madencinin yaşamını yitirdiği katliamla ilgili Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada verilen karara ilişkin Artvin Jeoloji mühendisleri odası başkanı Hakan Yavuz Yaptı. Yavuz yaptığı açıklamada şu ifadelere yer: Türkiye’nin en büyük maden facialarından biri olan ve 301 madencinin yaşamını yitirdiği Soma Maden Faciasının görüldüğü dava, 3 yılın ardından tamamlandı. 51 Sanığın yargılandığı davada, şirket sahibinin de aralarında bulunduğu 37 sanık beraat ederken, 14 sanık hakkında 6 ila 22 yıl arasında değişen miktarlarda ceza verildi.

301 kişinin hayatını kaybettiği, yüzlerce ailenin yıkıldığı, bölgede ve toplumda büyük bir travma yaratan bir faciada verilen bu karar adalete olan güveni bir kez daha sarsmış, vicdanları sızlatmıştır.

Facianın üzerinden 1 yıl geçtikten sonra başlayan dava, başından itibaren eksik ve sorunlu olarak yürütülmüştür. Yaşanan faciadan  Soma Kömür İşletmeleri AŞ yöneticileri kadar, ocağının denetim görevini yerine getirmeyen “Türkiye Kömür İşletmeleri” (TKİ) ve “Maden İşleri Genel Müdürlüğü (MİGEM) ile “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı” ve “Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı” da sorumludur. Mahkeme en başından itibaren kamu kurumlarının ve siyasi otoritenin sorumluluğunu göz ardı ederek, davanın yanlış bir zeminde ve eksik biçimde yürütülmesine neden olmuştur.

Halkın vicdanını sızlatan bu kararın kabullenilmesi mümkün değildir. TMMOB olarak tüm sorumlular hak ettikleri cezayı alana kadar sürecin takipçisi olmaya devam edeceğiz.” dedi.

HABER: SAMİ ÖZÇELİK


Etiketler: soma

Diğer Güncel haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.