MERSİN BELEDİYESİ İLK KADIN BAŞKANININ HEYKELİNİ DİKTİ ARTVİN, SADİYE HANIMIN HEYKELİNİ NE ZAMAN DİKECEK?.. MERSİN BELEDİYESİ İLK KADIN BAŞKANININ HEYKELİNİ DİKTİ ARTVİN, SADİYE HANIMIN HEYKELİNİ NE ZAMAN DİKECEK?..

MERSİN BELEDİYESİ İLK KADIN BAŞKANININ HEYKELİNİ DİKTİ   ARTVİN, SADİYE HANIMIN HEYKELİNİ NE ZAMAN DİKECEK?..      MERSİN BELEDİYESİ İLK KADIN BAŞKANININ HEYKELİNİ DİKTİ   ARTVİN, SADİYE HANIMIN HEYKELİNİ NE ZAMAN DİKECEK?..
MERSİN BELEDİYESİ İLK KADIN BAŞKANININ HEYKELİNİ DİKTİ ARTVİN, SADİYE HANIMIN HEYKELİNİ NE ZAMAN DİKECEK?..12.03.2018 11:56


Türkiye’de ilk Belediye Başkanı   1930-32 yılları arasında görev yapan Yusufeli Kılıçkaya Belediye Başkanı Sadiye  Hanım olmuştur.  Mersin Belediye Başkanı Müfide  İlhan olduğunu söyleyenler de vardı. Bunun yanında bir başka düzeltilmesi ve açıklığa kavuşması gereken konu, Sadiye Hanım için yıllardır  haberlerde kullanılan Fotoğrafı.  Mersin’in 1950 yılında seçilen ilk Kadın Belediye Başkanı Müfide  İlhan’a ait  fotoğraf, Sadiye hanım diye kullanılarak Artvin’de bir hata yapılırken, Mersin  Yenişehir Belediyesi Müfide Hanım için yaptırdığı anıtta  Türkiye’nin ilk Kadın Belediye Başkanı diye yazması da yanlış bilgidir.

SADİYE HANIM İLK KADIN BELEDİYE BAŞKANIDIR HABERLERDE KULLANILAN

FOTOĞRAF İSE MERSİN BELEDİYESİ İLK ADIN BAŞKANI MÜFİDE İLHAN’A AİTTİR!

Bugüne kadar süren karmaşayı, bu yıl 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü” nedeniyle  yaptığımız haber osnrası yaşanan güzel gelişmelerle bitiriyoruz.  Artvinli Zafer Şenol Hamşioğlu uzun yıllardır Mersin’de ikamet ediyor. 8 Mart Günü havanın güzelliğinden  faydalanmak için sahilde yürüyen Hamşioğlu, Mersin’in İlk  Kadın Belediye Başkanı  Müfide  İlhan’ın  Mersin Belediyesi tarafından hatırasına  yaptığı anıtın fotoğrafını çekti. Anıtta Müfide İlhan’a ait bilgiler yer alıyordu. Bu bilgilere göre Türkiye’nin ilk kadın belediye Başkanının Kılıçkaya Belediye Başkanı Sadiye Hanım olduğu kesinleşti.   Sadiye Hanım 1930 yılında Belediye başkanı olurken, Mersin Belediye Başkanı Müfide İlhan ise 1950 yılında seçilmişti.

  KENDİMCE MERSİN' DE BİR ARTVİNLİ OLARAK NEDEN DEDİM?

Fotoğrafları sosyla medyadan Sadiye Hanımın haberinin altında yorumu ile  birlikte paylaşan Zafer Şenol Hamşioğlu şu ifadelere yer verdi;

“Bu gün sahilde yürüyüş yaptım. Yürüyüş yaparken bir kadın heykeli dikkatimi çekti. Resmini çektim. Heykele birkaç adım daha yaklaştığımda yerde kitabesini gördüm. Kitabesini okuduğumda benim daha önceden de bildiğim gibi Mersinden ilk kadın belediye başkanın öz geçmişini yazıyordu.

Mersin Yenişehir Belediyesi tarafından Müfide İLHAN heykelinin yapılması, Bir parka isminin verilmesi, Mersin Devlet ve Diyabet Hastanesi ile Huzurevi'ndeki bir oda Müfide İlhan'ın adı yaşatılmasından dolayı onurlandım mutluluk duydum.

Her millette olduğu gibi, Türk kadını da tarih boyunca erkekler kadar vatanları yeri geldiğinde cephede, yeri geldiğinde cephe gerisinde çok büyük destekleri olmuş, yere geldiğinde erkeklerden daha çok aydın, daha fazla verimli bilgili, başarılı yüksek kuşaklar yetiştiren yetenekli en saygın seviyeli, her şeyin üstünde yüksek ve şerefli bir varlığımızın bilincinde olarak asla ayrım yapmadan kendimce yanlız bir konuda üzüldüğümü paylaşmak istedim.

Başta ilgili Kaymakam, Belediye Başkanı, Kültür ve dayanışma dernekleri ve Artvin Valilik makamınıza saygıyla Şadiye Hanımın' da Heykeli' yapılarak herhangi bir hizmet yerine ismi verilerek adının yaşatılması için saygılarımla arz ederim.

Kaldı ki! ŞADİYE HANIM , 1930'da Artvin / Yusufeli'nin Kılıçkaya Belediyesine Belediye Başkanı seçilerek, "Türkiye'nin İlk Kadın Belediye Başkanı" oldu .İki yıl bu görevi yürüttü (1930-1932).

1950 yılında Mersin'den Müfide İlhan, Türkiye'nin ilk kadın belediye başkanı olarak bilinse de bu doğru değildir.” Diyerek doğduğu kentte Türkiye’nin ilk belediye başkanının seçilmesini, yaşadığı, ikamet ettiği kent Mersin’de ise Türkiye’nin 2. Kadın belediye Başkanının seçilmiş olması Zafer Şenol Hamşioğlu’nu ayrıca mutlu etti.

ARTVİN’İN DE BU DUYARLILIĞI GÖSTERMESİ LAZIM

Hamşioğlu, Mersin Belediyesi’nin gösterdiği  duyarlılığı Artvin Belediyesi’nin de göstermesi gerektiğini yazdı. Sadiye Hanım gibi bir değeri yaşatabilmek için ne yazık ki bugüne kadar hiçbir şey yapılmadı. Kılıçkaya Beldesi bu anlamda kapatılmayarak belediye olarak yaşatılması gerekirken, bunun için hükümet hiçbir ayrıcalık göstermedi.Kılıçkaya  ne yazık ki köy oldu. Baraj nedeniyle sular altında kalacak olan Yuusfeli yerine yapılacak yeni  Yusufeli kayaların arasına sıkıştırılmış, jeolojik olarak çürük kayaçlardan oluşan  bir yere binlerce ton dinamit patlatılarak %85’i dolgudan oluşan dört bir etrafi maden alanı içinde yapılıyor. Bunun için milyonlarca para harcanıyor!. Oysa Kılıçkaya binlerce hektar büyüklüğü ile şehirleşmek için ideal bir coğrafyaya sahip. Bunun yapılmamasının tek nedeni olarak siyasi ve rant  çıkarı olarak düşünülüyor.

SADİYE HANIM 88 YIL ÖNCE GURURUMUZ OLDU

Mustafa Kemal Atatürk’ün 1930'ların başında kadınlara vermiş olduğu seçme seçilme hakkı sonrası Türkiye’de ilk kadın Belediye Başkanı Yusufeli’ Kılıçkaya’da seçildi. Bu gurur Artvin’in. Ancak aradan 88 yıl geçti. Ondan sonra tek bir kadın belediye başkanımız olmadı. Artvin Sadiye Hanımdan sonra bu konuda 1930'dan daha da geriye gitti!. Çünkü başka örneği olmadı. ne merkezde ne ilçelerde ne de beldelerde!..

KADINLAR  ERKEKLER İÇİN  OY TOPLAYAN SİYASİ MARABALAR MI?

Mesajlara, nutuklara bakıldığında bütün partiler mangalda kül bırakmıyor. Ama iş belediye başkanlığı, milletvekilliği, başbakanlık, cumhurbaşkanlığı, il genel meclisi belediye meslisi gibi seçimlere gelince kadın sadece oy toplamaya evlere gönderilen siyasi marabalar oluyor. Ama bu durumun sorumlusu ataerkil toplumun yaratıcısı erkekler değil, buna uyan, sesini çıkarmayan kadınlardır.

Kadınlar siyasi partilerin pençesinden sıyrılıp kendi özvarlığıyla, başı kapalı, başı açık, hangi düşünceden olursa olsun bir araya gelmedikçe, ve kadın önce kendine “insan” demedikçe kadına önce insan gözüyle bakılmadıkça ne yazık ki daha çok “kadın cinayeti” diye başlıklar attığımız haberler yazacağız!.

Sadiye Hanım ile avunmaya ve sanki hiç öyle bir şey olmamış gibi masalımsı anlatımlara 8 Mart 2018 tarihine geliğimiz milenyumda da devam edelim.  Aradan 88 yıl geçti ikinci örneği yok ne yazık ki!.

Birçok Avrupa ülkesi kadın haklarını tanımamışken, Birleşmiş Milletler bile 31 Mart 1953 yılında kadın haklarını tanımışken, Türkiye’de ilk kadın Belediye Başkanı 1930 yılında Yusufeli ilçesi Kılıçkaya beldesinde görev yapıyordu. Sadiye Hanım Türkiye’nin ilk kadın belediye başkanı unvanını aldı.

Sadiye Hanım, 1930 yılında Yusufeli’nin Kılıçkaya Belediyesi’ne Belediye Başkanı seçilerek, “Türkiye’nin İlk Kadın Belediye Başkanı” oldu ve iki yıl bu görevi yürüttü (1930-1932). 1950 yılında Mersin’den Belediye Başkanı seçilen Müfide İlhan, Türkiye’nin ilk kadın belediye başkanı olarak bilinse de bu doğru değildir.

1930 yılında çıkarılan Belediye Yasası ile kadınlara da belediye seçimlerinde seçme ve seçilme hakkı tanınması ile aynı yıl Sadiye Hanım, Kılıçkaya (eski adı: Ersis) kasabasında belediye başkanı seçilmişti ve dolayısı ile “Türkiye’nin İlk Kadın Belediye Başkanı” unvanı Müfide İlhan’ın değil, Artvin’in Yusufeli ilçesinden Ersisli Sadiye Hanım’ındır.

İstanbul’da yetişen Sadiye Hanım’ın babası, Çıldır Kaymakamı iken Ermeniler tarafından şehit edilen Ersisli Arslan Bey’dir. Babasının mezarı Ardahan’dadır. Sadiye Hanım, Ardahanlı malül gazi Binbaşı Atabey ile evlendi. Gazeteci Ali Babür Ata Ardahan, Sadiye Hanım-Binbaşı Atabey çiftinin oğludur.

Sadiye Hanım’ın ağabeyi Kadri Bey, Oltu Milletvekili Şavşatlı Hamşioğlu Rüstem Bey-Nafikâr Hanım çiftinin kızları olan Vasfiye Hanım ile evlendi. Halen Kılıçkaya’da yaşamını sürdüren ve “Paşa” diye anılan Vasfiye Hanım, Kılıçkaya Belediyesi Eski Başkanlarından Tuncay Özarslan’ın annesidir.

Sadiye Hanım’ın Belediye Başkanlığı yaptığı dönemde Belediye Meclis Üyesi olan teyzesinin kızı Mediha Hanım da Türkiye’nin ilk kadın belediye meclis üyelerindendir. Kosova ve Trablusgarp valilikleri yapmış olan ünlü valilerden Hafız Mehmet Paşa’nın kızıdır. Mediha Hanım, Kılıçkaya kasabasından olan Kaymakam Adil Bey’in oğlu Muhlis Bey ile evlenerek Savcı soyadını aldı.

Atatürk devrimleriyle Türk kadını, birçok gelişmiş ülke kadınından daha önce haklarına kavuştu. Medeni kanun ile kazanılan hakların ardından, Türk kadınına, önce 1930’da belediye seçimlerine, 1933’te muhtarlık seçimlerine katılma hakkı ve 1935 yılında yapılan milletvekili seçimlerinden önce (5 Aralık 1934 tarihinde) de milletvekili seçme ve seçilme hakkı tanındı (1935-1939 döneminde TBMM’de bulunan kadın milletvekili sayısı 18 idi). Kadınlar, İtalya’ da 1948, Japonya’ da 1950, İsviçre’ de 1971, Fransa’da 1944 yıllarında bu hakları kazandılar. (Kaynak:Taner Artvinli)

HABER: SAMİ ÖZÇELİK


Etiketler: şadiye hanım

Diğer Güncel haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.