İL BİRİNCİSİ OLAN AKİF KONULU KOMPOZİSYON “AKİF: BİZİM HİKÂYEMİZ”

İL BİRİNCİSİ OLAN AKİF KONULU KOMPOZİSYON  “AKİF:  BİZİM HİKÂYEMİZ”
İL BİRİNCİSİ OLAN AKİF KONULU KOMPOZİSYON “AKİF: BİZİM HİKÂYEMİZ”13.03.2018 08:48


 12 Mart İstiklal Marşımızın TBMM’de Kabulü ve  İstiklal Marşımızın Şairi Mehmet Akif Ersoy’u anma etkinlikleri kapsamında kompozisyon yarışması yapıldı. Bu yıl kompozisyon yarışmaları sadece öğrenciler arasında yapıldı. Öğretmenler arasında da kompozisyon yarışması düzenlendi. 

Mehmet Akif Ersoy konulu kompozisyon yarışmasında il birincisi Yusufeli Çok Programlı Lisesi öğretmenlerinden  Ahmet Kılıç oldu. Ahmet Çleik birincilik ödülünü ise Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezi’nde  Artvin Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen  etkinlikte verildi. Vali Ömer Doğanay  başarılı öğrenci ve öğretmenleri tebrik etti.  Öğretmen Ahmet Kılıç’ın yazdığı kompozisyonda şu ifadeler yer alıyor.

“Hava puslu, kurtlar pusuda, çakallar üşüşüyor ormana. Aslanın düşüşünü bekliyorlar. Ve aslanın pençeleri yıpranmış, vücudunun her bir parçası ayrı bir ok… Gözlerinde insanlığın hüznü… Biliyor ki kendi düşerse dünya düşecek, insanlık düşecek, din düşecek. O yüzden yavrularını göndermiş hâkim olduğu topraklara.

Aslan, Osmanlı; Akif, Osmanlının çocuğu. Kâh Necid Çöllerinde kâh Berlin’de kâh Anadolu’da… İmparatorluk yangın yeri, Akif elindeki kovayla yangına su taşıyan karınca. Devir kavgalar devri: devlet kavgası, millet kavgası, fikir kavgası… Akif her kavganın göbeğinde. Kâh aksiyon kâh düşünce kâh his…Çağına düşen bir çığlık Akif . Yaralı bir vicdanın çığlığı. Duyan kim? Geçmiş ve gelecek bu çığlığa sağır. Hâlâ istiklal marşından öteye bir karşılığı yok Akif’in.

1683’ten beri geri çekilmiş Devlet-i Alimiz. Çekildikçe çocukları komplekse düşmüş. Önce kendinden şüphe sonra kendini inkâr. Yaşasın Avrupa, Uygar Avrupa: Hürriyet, Müsavat ve Kardeşlik. Batsın Osmanlı demiş reddi mirasçı asilzadelerimiz: baskıcı, gerici ve Müslüman Osmanlı.  Birkaç cılız ses kalmış aksini söyleyen. En başta bir şair çığlığı: Akif. Kendisiyle kalmış Akif, kendisiyle ve Müslüman. Tanrıdan ümit kesen aydınımız Akif’in çığlığını duymamış çoklukla. Neden duysun ki? Köklerinden kopmuş havariler, kökünden, toprağından. Her bir aydın devletle milletin karşı karşıya gelmesi. Akif tam ortada: hem halk hem devlet. Devleti halka halkı devlete bağlamaya çalışan bir mütefekkir.

Nedir Akif ? Bir pergel. Ayağının biri kendi medeniyetinde diğeri dünyayı dolaşan. Hindistan Japonya, Berlin, Anadolu… Hem kültür hem sanayi hem şiir hem vaaz…

Nedir Akif? Kolları doğu ve batıyı saran, geçmişten hız alan geleceğe atılan, çağını her açıdan yorumlayabilen, ilme ve tekniğe -başka bir dünya da olmasına aldırmadan- ihtiyacının farkında  olan, bedeni, zihni ve ruhuyla sembol; iyiden, güzelden, doğrudan şaşmayan; kalb-i selim ,zevk-i selim, akl-ı selim şuuruyla, kendini ve dünyayı derinlemesine tanıma ve tanıtma imkanına sahip bir gençlik  hayali. Asım, bu gençliğin modeli. Duyan  ve gören var mı Asımı? Yer yer kıpırdanmalar görülse de henüz gelmedi Asım.

Nedir Akif? Zulme başkaldırı: “Medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar.” Medeniyet aynı medeniyet. Yüz senedir değişen bir şey yok dünyada. Kapital-Emperyalizm, aynı canavarlıkla yutuyor hayatı. Başkaldırının adresi yine Türkiye yine Anadolu yine Müslüman. Akif gibi.  Elhamdülillah

Nedir Akif ? Halkın alkış tuttuğu meşhur bir adam mı ? Zadegânın, iktidarın koruyup kolladığı itibar sahibi biri mi? Hayır. Akif kendi kalabilmiş bir haysiyettir sadece. Milletin gönül tahtına kurulmuş bir haysiyet. Ve “zirvelerde hep aynı şarkı okunurmuş”: Sürgünler, unutuluşlar ve beş on talebenin omuzlarına kalmış naaş…

Aradan geçen seksen iki yıl. Ulus devlet içinde tıpkı Akif gibi imparatorluk bakiyesi bir halk, Akif’in mısralarıyla çınlatıyor semaları, hala. Anlattığım Akif’in hikâyesi değil aslında, Anadolu’nun hikâyesi, bizim hikâyemiz.”

HABER: SAMİ ÖZÇELİK

 


Etiketler: YARIŞMA

Diğer Güncel haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.