YANGIN YENİ KURULMUŞ 180 BİN TL’LİK SERAYI KULLANILAMAZ HALE GETİRDİ!..

YANGIN YENİ KURULMUŞ 180 BİN TL’LİK SERAYI KULLANILAMAZ HALE GETİRDİ!..
Artvin Merkez Ballıüzüm köyünde yeni kurulmuş seralardan birinde yangın çıktı. Edinilen bilgiye göre yangın 05.09. 2018 Çarşamba günü saat 09:00 sıralarında meydana geldi. rn09.09.2018 15:20
 YANGIN YENİ KURULMUŞ 180 BİN TL’LİK
SERAYI KULLANILAMAZ HALE GETİRDİ!..
Artvin Merkez Ballıüzüm köyünde yeni kurulmuş seralardan birinde yangın çıktı. Edinilen bilgiye göre yangın 05.09. 2018 Çarşamba günü saat 09:00 sıralarında meydana geldi. 
 Meryem ÜLKER'e ait olduğu belirlenen kayın mantarı Sera tesisinde elektrik kontağından çıktığı düşünülen serayı kullanılamaz hale getirdi.  
Tarım Bakanlığı’nın 11. Etap Kırsal Kalkınma Projesi” kapsamında 2017 yılında %50 hibeli tesisi 180 bin TL’ye yaptıran kadın girişimci Meryem Ülker, yangınla kullanılamaz hale gelen tesisi için üzüntülerini dile getirerek;”BU tesis Tarım Bakanlığı’nın %50 hibe verdiği Kırsal kalkınma projesi kapsamında yapıldı. Kayın Mantarı üretmek üzere kuruldu. Sayın Valimiz gelip bu tesisimizi ziyaret etti. Başarılar diledi.  Ancak ne yazık ki seramız çıkan yangın sonucu kullanılamaz hale geldi. Bundan dolayı çok üzgünüm. Bu tesisi 2017 yılında 180 Bin TL’ye kurmuştuk. Aynı tesisi şimdi kurmaya kalksak bu paraya kuramayız. Makinelerimiz zarar gördü. 
 Yangın gündüz saat 09.00 civarında çıktı.  Elektrik kontağından çıktığını düşünmekteyiz.   Çünkü Burada elektrikler düşüyor, çıkıyor. Bunun için bir ay öncesinden Çoruh EDAŞ’a dilekçe verdim. Onarda elektrik düşmesi, artmasından dolayı zarar gören makinelerin isimlerini istedi.  Onlar zarar gören makineleri alarak biz yenisini aldık taktık. Ama 1 ay sonra maalesef seramız tamamen yandı.
 Yangını biz köylüler kendi imkânlarımızla söndürdük. Diğer seralara ve yapılara sıçramadan kontrol altına aldık. Ben sayın valimizden, yetkililerimizden yardım talep ediyorum. Burada elektrikler hep böyle gidecek gelecekse, düşecekse yine sıkıntı çıkaracak ve başka seralar da yanabilir. Bunun için önlem de alınmalıdır.”dedi. 
 Konuyla ilgili kısa bir açıklama yapan Ballı Üzüm Köyü Muhtarı Ali Fuat Beyaz, “Köyümüzde kurulmuş çok önemli bir tesis, maalesef çıkan yangın sonucu kullanılamaz hale geldi. Bundan dolayı biz de sahibi Meryem Ülker kadar üzüntülüyüz.  Yangının elektrik kontağından çıktığı düşüncesi ağır basıyor.  Çünkü burada elektrikler bazen düşüyor, bazen yükseliyor. Bu da elektrikle çalışan cihazlara zarar veriyor ve yangın riskini artırıyor.  
Öncelikle bu elektrik sorununun acilen halledilmesi lazım. Başka yangınlar çıkmasın diye önlem alınmalıdır. Bizim tek tesellimiz yangında yaralanan ya da ölen kimsenin olmamasıdır. Meryem Ülker’e ve köyümüze geçmiş olsun. İtfaiye gelene kadar canla başla yangına müdahale edip, söndüren. Yaşlısından gencine, çocuğundan kadınına  kadar herkese teşekkür ediyorum. ”dedi. 
HABER: SAMİ ÖZÇELİK
Etiketler: Artvin

Diğer Güncel haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.