78’LİLER DERNEĞİ 5. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI BAŞKAN SEYFETTİN ALTIKILAÇ YENİDEN BAŞKAN SEÇİLDİ

78’LİLER DERNEĞİ 5. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI BAŞKAN SEYFETTİN ALTIKILAÇ YENİDEN BAŞKAN SEÇİLDİ
Artvin 78’liler Derneği 5. Olağan Kongresini yaptı. Tek aday ve tek liste ile yapılan seçimde mevcut başkan Seyfettin Altıkulaç yeniden başkan seçildi.28.09.2018 11:12
78’LİLER DERNEĞİ 5. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI
BAŞKAN SEYFETTİN ALTIKILAÇ YENİDEN BAŞKAN SEÇİLDİ
Artvin 78’liler Derneği 5.  Olağan Kongresini yaptı. Tek aday ve tek liste ile yapılan seçimde mevcut başkan Seyfettin Altıkulaç yeniden başkan seçildi.  5. Olağan Kongreye,  Artvin Barosu Başkanı Ali Uğur Çağal,CHP İl Başkanı ve belediye Başkan aday adayı Ahmet Biber, CHP Belediye Başkan Adayları Demirhan Elçin, Selim Bilgin, TKP İl Başkanı Emre Sümenoğlu,  ORKOOP Başkanı Hasan Yaşar,  Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan,  Artvin Fenerbahçe Derneği Başkanı Bahattin Altuntaş,   Eğitim Sen Artvin Şubesi Başkanı Dursun Ali Koyuncu ve 78’liler Derneği üyeleri katıldı. Devrim şehitlerini anlatan Slayt sunumu yapıldı. 
Artvin 78’liler Derneği lokalindede gerçekleştirilen 5. Olağan Kongreye geçmeden önce divan oluşturuldu. Divan Başkanlığı’na Eğitim Sen Artvin Şube Başkanı Köksal Gümüş Divan üyeliklerine Halkevleri Derneği Artvin Şube Başkanı Dursun Ali Koyuncu, ve Aydan Yerlikaya oy birliği ile seçildi. 
Kongreye geçmeden önce devrim şehitleri için Saygı duruşu yapıldı.  Ardından faaliyet raporlarının okunması, Hesap gelir gider raporlarının okunması ve oy birliğiyle kabul edildi. Konuşmalar bölümünde Başkan ve tek başkan adayı olan Seyfettin Altıkulaç açılış konuşması yaptı.  Altıkulaç konuşmasında şu ifadelere yer verdi;
“Sayın Divan Sevgili 78’Liler Değerli Siyasi Parti başkan ve yöneticileri sivil toplum başkan yöneticileri sizleri şahsım ve 78’liler adına en devrimci duygularımla selamlıyorum
78’liler demokrasiden ve özgürlüklerden anayasa ve yasalarda geniş ölçüde yer alması demokratikleşme istemleri geri getirildiği demokrasinin en iyi yönetim biçim olarak toplumca benimsendiği tartışıldığı 1978 yılın sembol olarak alınmasından esinlenmiştir.
78’lilik yardımlaşmayı, paylaşmayı, demokrasiyi, laikliği, bilimselliği ve dayanışmayı savunur.
Derneğimiz 78 kuşağı öncesi ve sonrasına ilişkin sözlü ve yazılı tarihi çalışması yapmayı söz konusu döneme ilişkin yazılı ve görüntülü sesli bilgi ve belgeleri toplamayı arşiv ve müze oluşturmayı döneme ilişkin bilimsel inceleme ve araştırma yapmayı yaptırmayı ve bu alandaki gelişmeleri izlemeyi kamuoyuna duyurmayı hedefler.
Sevgili dostlar hukukun bittiği demokrasinin rafa kaldırıldığı taşeronlaştırmanın zirve yaptığı kamusal alanın talan edildiği hırsızlığın yolsuzluğun açlığın sefaletin yargısız infazların tavan yaptığı velhasıl tuzun koktuğu yerdeyiz.
Sosyal güvenlik yasa tasarısı ile güvenceli çalışma koşullarının yok edilmesi yerine parttaym yani yarım gün(!)  sözleşmeli gibi yutturulmaya çalışma koşullarının güvencesizleştirilerek amirin insafına terk edildiği iş güvenlik paketi adı altında devletin polis devletine dönüştüğü köylünün girdi fiyatlarının yüzünden üretememesi eğitim ve sağlığın paralı hale getirildiği kadınların toplumsal yaşamdan dışlandığı erkek şiddeti ile öldürüldüğü cinsiyet ayrımcılığının yapıldığı şiddetin tacizin tecavüzün devlet tarafında meşhurlaştırıldığı çok kötü bir dönemde yaşıyoruz…
Sevgili dostlar bu ülkenin devrimcileri sosyalistleri aydınları ilerici ve demokratları her zaman emperyalizme ve onun ülkemizdeki yerli işbirlikçilerinin karşısında dün olduğu gibi savaşa karşı barışı faşizme karşı demokrasiyi bireyselliğe karşı toplumsallığı hep savunduk savunmaya da devam edeceğiz.
Nasıl ki 1970 lerde Mahir Çayanlar Deniz Gezmişler ve arkadaşları altıncı filo defol yaşasın tam bağımsız Türkiye şiarı ile mücadele ettiler 80 lerde onların uzantısı o ideolojin devamı olanlar (Erkanlar, Özgüçler Fahriler, Necmiler, Ahmetler ihsanlar ve nice ismini sayamadığımız nice yiğit yürekler ülke bağımsızlığı için toprağa düştüler bizlerde onların bıraktığı yerden Cerattepede ,Murgul da,  Hod da madene Arhavi’de, Ardanuc da ,Şavşat da hesler’e çarşı çıkarak  dün olduğu gibi bugün de şiarımız Tam Bağımsız Savaşsız Sömürüsüz paylaşımcı eşitlikçi Demokrasisi oturmuş bir ülke özlemidir.
 Bizler daha iyi daha özgür eşit bir dünyada yaşamak isteyenler bu soygun ve talan düzenin den hırsızlık dan yolsuzluk dan zalimlerden din bezirganlarından bizi kendi kafalarındaki kör karanlığın için de boğmaya çalışanlardan kurtulmak isteyenler.
Gencisi, yaşlısı, kadını, erkeği, işçisi, köylüsü , aydını ,cahili ,mahallede ,sokak da işyerlerin de bütün ülkede mücadele etmeden kazanma şansımız yoktur.
Bireyleri yalnızlığa karamsarlığa teslimiyete iten en önemli neden gündelik yaşam alanlarındaki örgütsüzlük.Sadaka ekonomisini cemaat kıskacını aşmak için mahallelerde dayanışma meclisini kurmak gerekiyor.Bu meclisler yalnız  ca ekonomik alanla sınırlanan bir yardımlaşmayı değil tek adam rejiminin İslamcı milliyetçi tahakkümüne karşı direniş mevzileri olarak da düşünmeliyiz.
Rant cı belediyeciliğe karşı gerçek ve inandırıcı bir alternatif önere bilmenin yolunu samimi  acık bir şekilde ortaya koymamız gerek.Bu yol aday belirleme yönteminde aday profiline hangi toplumsal kesimlerin çıkarlarının önceleneceğinden uygulanacak yöntem ve modeline kadar tümünü çevreleyecek genel siyaset anlayışı ve iddiasında bir dönüşümü gerçekleştirebilmemizden geçiyor.
Yine Türkiye’nin yüzde 70 i sağcıdır ezbere sarılarak muhafazakar adaylar ılımlı söylemlerle müdediyen seçmene sağın diliyle seslenme derdine mi düşeceğiz? Yoksa evrensel değerler sınıfsal bakış açısı kendi dilimizle bu düzenin dişlediği milyonların önüne ihtiyacını bizzat kendilerinin haykırıyor olduğu yeni bir siyaset yeni bir kent haline mi koyacağız.
Aday belirlerken gerçekten katılımcı toplumsal muhalefetin talep ve beklentilerine kulağını açan geniş tabanlı demokratik bir sürecimi işleteceğiz. Yoksa dar kadroculukla parti içi siyasi hesaplarla mevcut ilişkiler bütününü muhafaza etmeyi mi tercih edeceğiz.”dedi.
 Eylül ayı içinde olduğumuzu, dolayısıyla 12 Eylül Askeri faşist darbeyi konuşmadan geçemeyeceğini hatırlatan Altıkulaç;” Eylül ayı içerisindeyiz. Dolayısıyla kongreye geçmeden önce sunulan slaytta devrim şehitlerimizi bir kere daha anmış olduk. 12 Eylül cağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin üstünden buldozer gibi geçti. Bakın rakamlarla neler olduğunu hepiniz biliyorsunuz ama kamuoyu için bir kere daha hatırlatmak istiyorum.
“Araştırmalara göre 12 Eylül Askeri Darbesi'nin toplumsal ve siyasal bilançosu şöyle:
* 1 milyon 683 bin kişi 'fiş'lendi. *650 bin kişi gözaltına alındı. * Açılan 210 bin davada 230 bin kişi yargılandı. *7 bin kişi idam istemiyle yargılandı. *517 kişiye idam cezası verildi. *259 kişinin idam dosyası Yargıtayca onandı. *49 kişi idam edildi. *71 bin kişi 141, 142 ve 163'den yargılandı. *98 bin 404 kişi 'örgüt üyesi' olmak suçundan yargılandı. *388 bin kişiye pasaport verilmedi. *14 bin kişi vatandaşlıktan çıkarıldı. *30 bin kişi siyasi mülteci olarak yurtdışına gitti. *300 kişi 'kuşkulu bir şekilde' öldü. *171 kişinin 'işkenceden öldüğü belgelerle kanıtlandı.  *14 kişi cezaevindeki uygulamaları protesto etmek için yaptıkları 'açlık grevi' sonucu yaşamını yitirdi. *30 bin kişi sakıncalı olduğu için işten atıldı. *1402 sayılı yasa nedeni ile 3 bin 854 öğretmenin ve 120 öğretim görevlisinin işine son verildi. *1402 sayılı yasa nedeniyle 9 bin 400 kişi kamu görevinden atıldı ya da sürüldü. *47 yargıç görevden atıldı. *7 bin 233 devlet görevlisi bölgeleri dışına sürüldü. *937 film 'sakıncalı' bulunduğu için yasaklandı.  *23 bin 667 derneğin faaliyeti durduruldu . * İstanbul'da gazeteler toplam 300 gün yayımlanmadı. *13 büyük gazete için 303 dava açıldı. *31 gazeteci cezaevine konuldu. *Gazeteciler hakkında toplam 4 bin yıl hapis cezası istendi. * Gazetecilere toplam 3 bin 715 yıl hapis cezası verildi. *300 gazeteci saldırıya uğradı. *3 gazeteci öldürüldü. *49 ton gazete, dergi ve kitap, sakıncalı olduğu için imha edildi. Sayılarla 12 Eylül Askeri Darbesi 1 milyon 683 bin kişi fişlendi. 650 bin kişi gözaltına alındı. Açılan 210 bin davada 230 bin kişi yargılandı. 7 bin kişi idam istemiyle yargılandı. 49 kişi idam edildi. “dedi.
 Konuşmalar bölümünde Hasan Yaşar, CHP Belediye Başkan adayları Selim Bilgin, Demirhan Ekçin, ve Ahmet Biber, birlik ve beraberlik üzerine vurgu yapan konuşmalarda bulundu. Halkeveler, Artvin Şubesi Başkanı Dursun Ali Koyuncu ve divan başkanlığını yapan Eğitim Sen Artvin Şubesi Başkanı Köksal Gümüş’te konuma yaparak, önümüzdeki yerel seçimlere ve Türkiye’nin demokrasi alanında geldiği noktaya dikkat çekti. 
HABER: SAMİ ÖZÇELİK
  

  

 


Etiketler: Artvin

Diğer Güncel haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.