ARTVİN’İN BOĞALARI EGE’Yİ SALLADI!..

ARTVİN’İN BOĞALARI EGE’Yİ SALLADI!..
“Bu yıl 2. Ayağı Aydın’da yapılan Boğa Güreşleri Türkiye Şampiyonanın Artvin’den katılan şampiyon boğalar “DADAŞ, ARAP, FATİH, DİMİTRİ” adındaki 4 boğa rakiplerini tek tek eleyerek Türkiye Şampiyonu Oldular.05.11.2018 16:48

Türkiye’nin değişik illerinden gelen pehlivan boğaları Germencik Ortaklar’da düzenlenen Türkiye Boğa Güreşi Şampiyonası’nda kıran kırana güreşti. Boğa güreşi severler Germencik’te kıyasıya mücadeleyle geçen güreşleri adeta nefessiz izledi.
Ortaklar Şehir Stadı’ndan gerçekleşen ve yaklaşık beş bin kişinin izlediği güreşler kıyasıya mücadeleye sahne oldu. Germencik Belediye Başkanı Ümmet Akın’ın katkılarıyla gerçekleşen güreşlerde Artvin’in en ünlü boğaları ile birlikte ülkemizin çeşitli illerinde dereceye giren boğaların güreşleri izleyicilerde büyük bir seyir zevki yaşattı.
Türkiye Şampiyonanın Artvin’den katılan şampiyon boğalar  “DADAŞ, ARAP, FATİH, DİMİTRİ” adındaki 4 boğa rakiplerini tek tek eleyerek birinci oldular.
Ege’de düzenlenen Türkiye şampiyonasının sunuculuğunu ilimiz tecrübeli isimlerinden Şakir Kara yaptı. Aydın Ortaklar’da sunuculuk yapan Şakir Kara, Artvin’i, Artvin kültürünü, boğamızı, doğamızı, insanımızı anlattı. Öte yandan Artvin Boğacılar Spor Kulübü başkanı Haluk Koçer ve çok sayıda Artvinli boğacı müsabakayı izlemek için  1.600 kilometre yol yaptı.

Konuyla ilgili açıklama Boğacılar Spor Kulübü’nden geldi.Başkan Koçer yaptığı  açıklamada; “2. Türkiye Şampiyonası Ege ayağında, Türkiye şampiyonu boğalarımızla yaklaşık 10 gün önce törenle Artvin’den Aydın’a hareket etmiştik. Burada bir süre kamp yapan şampiyon boğalarımız, arenada  rakiplerini yenerek şampiyonluklarını Ege’de de ilan ettiler. 
Emek eden boğacılarımızı ve bakıcılarını kutluyorum. Öte yandan Artvin’den buraya gelerek boğa güreşlerini takip eden ve ilimizi temsil vatandaşlarımıza da ayrıca teşekkür ediyorum.  Başkan Koçer, Ege’li kardeşlerimiz bizlerle yakından ilgilendi ev sahiplikleri muhteşemdi bir teşekkürde onlara etmek istiyorum.” dedi.
4 boğa sahipleri de şampiyonaya katılmaktan büyük onur duyduklarını belirterek;”Artvin, Boğa Güreşlerinin sadece Türkiye’de değil, dünyada en önemli ilidir. Artvin Boğa Güreşlerinin dünyadaki başkentidir.  Onun için Boğa Güreşleri Türkiye Şampiyonası ilk kez Artvin’de yapılmıştır. Burada boğalarımız güzel mücadele ortaya koymuştur, bunu Kafkasör’de bizlere yaşattılar. Boğa güreşi başkentinden gelen boğalarımız nereden geldiğini sahada  çok güzel anlattılar. Bu organizasyonu yapan Kulübümüze, emeği geçenlere herkese çok teşekkür ediyoruz.” İfadelerini kullandılar.
Germencik Belediye Başkanı Ümmet Akın’da böyle bir organizasyona ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek;  “Ülkemizde kültürümüzün ilerlemesi adına gerçekleşen Boğa güreşleri ve Yörük kültürünün vazgeçilmezi olan Deve güreşleri denildiğinde Ege ve bu güreşlerinde mimarı olarak Germencik Akıllara geliyor. Boğa güreşlerinde özellikle dünyaya ismini duyuran Artvin ve Aydın bu defa büyük bir organizasyon ile 2. Geleneksel Türkiye Şampiyonası’nda ilçemizde buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Önümüzdeki süreçte de 100 yılın güreşi ile Germencik’te deve güreşi severleri burada toplayacak bir organizasyona imza atacağız. Geçtiğimiz yıl düzenlenen ve 2 gün planlanan güreşimiz hava koşulları sebebiyle 1 gün yapılmıştı. Bu yıl bir aksilik yaşamazsak geçen yıl planladığımız gibi güreşlerimizi 2 gün yapacağız. Şimdiden bunun da müjdesini hemşerilerimize verebiliriz. Bugün gerçekleşen organizasyonda emeği geçen başta Dağyeni Muhtarımız Hüseyin Efe olmak üzere tüm boğa sahiplerimize ve güreş severlere teşekkür ediyorum” dedi.
Ortaklar arenada gerçekleşen ve 2 gün süren güreşleri yaklaşık beş bin kişi izledi. Kıyasıya mücadele içinde geçen güreşlerde Artvin’den gelen boğalar sahaya tulum sesi eşliğinde çıkarken, Ege’nin boğaları ise Zeybek müziği eşliğinde arenada yerini aldı. Oldukça renkli ve dostluk havası içinde geçen güreşler arenalara renk kattı.
08 ARTVİN’DEN 09 AYDIN’A SELAM OLSUN
Boğa güreşini Artvin’de olduğu gibi Aydın’da da sunan sadece Artvin’in değil Karadeniz’in başarılı sunucusu  Şakir Kara anlatımıyla da organizasyonun ayrı bir rengi oldu. Gerek boğaları anlatırken, gerek, güreşleri anlatırken, Artvin kültürü , insanı ve doğasını anlatırken bu güreşleri izlemeye gelenleri coşturdu.  Şakir Kara, boğa güreşlerinin sona ermesinin ardından yaptığı kısa açıklamasında,” Benim zevkle, keyifle, gururla büyük bir mutlulukla sunduğum unutulmaz bir organizasyondu. Gerek Artvin Boğacılar Spor Kulübü’ne, gerekse Aydın’daki dostlarımıza, Germencik Belediye Başkanı Ümmet Akın’a, buraya gelerek 2 gün boyunca bizlerle birlikte olan çok değerli boğa güreşi severlere, boğalarını yetiştiren emektar tüm boğacılarımıza çok teşekkür ediyorum. Ben  satır aralarında boğalarımızı, Artvinimizi, insanımızı, kültürümüzü, doğamızı anlattım. Artvin’den Aydın’a kurulan muhteşem dostluk köprüsünü kurmaya çalıştık. Artvin insanı da Artvin insanı da muhteşem insanlardır. Plakamız bile art arda geliyor. 08 Artvin’den, 09 Aydın’a selam olsun..”dedi.
HABER: SAMİ ÖZÇELİK


Etiketler: Artvin

Diğer Güncel haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.