ARTVİN TARIM ALANLARI YABANCI BÖCEK TÜRLERİNİN TEHDİDİ ALTINDA

ARTVİN TARIM ALANLARI YABANCI  BÖCEK TÜRLERİNİN TEHDİDİ ALTINDA
Doğu Karadeniz sahil şeridini tehdit eden Ricaniajaponica (Yalancı kelebek) olarak bilinen zararlı böcek türü 2008 li yıllarda sınır komşumuz Gürcistan’dan ülkemize geçiş yapmıştır.09.09.2018 15:26
Şöyle ki, İçerisinde Ricaniajaponica yumurtası bulunan kivi ve süs bitkisi fidanlarının Gürcistan’dan getirilip tarlalarımıza ev kenarlarımıza ekilmesi sonucu kendi elimizle böceği taşımız olduk. 
2007 den günümüze 10 yılda yayılışını ve çoğalışını sürdüren bu zararlı tür şimdilerde özellikle sahil kesiminde yaşayan yöre halkının en çok şikâyet ettiği böcek türü haline geldi. Başta tüm sebzeler olmak üzere, meyve ağaçları ve süs bitkilerinin öz sularını emerek beslenmekte ve aşırı beslenme sonucu birçok bitki kurumaktadır. Sadece nemi yüksek olan kıyı şeridinde 400m yüksekliğe kadar yayılabildiğinden zararından en çok sahil kesimi etkilenmektedir. 2018 yılı itibari ile böceğin yayılışı Ordu ya kadar ulaşmış ve yayılmaya devam etmektedir. 
Kemalpaşa ilçemizden Of ilçesine kadar yörede organik çay üretimi yapıldığından bu böceğe karşı ilaç atılması yasak olduğundan alternatif mücadele yöntemleri araştırılmaya başlanmıştır. Bu amaçla TAGEM (TARIMSAL ARAŞTIRMALAR VE POLİTİKALAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ) öncülüğünde kurulan araştırma ekiplerince Biyolojik, Kültürel ve Biyoteknik yöntemlerin etkinliği araştırılmaya başlanmış ve projede önemli bir yol katedilmiştir. 
Özellikle son bahar aylarında yapılacak tarla temizliği, tarla etrafındaki yabancı otların ve bitki artıklarının toplanıp imhası böceğin bir sonraki yıldaki yoğunluğunu azaltmaktadır. Bunun yanında ışık tuzakları ve yapışkan tuzaklarla da böcek yakalanabilmektedir. Son olarak ta alanda biyolojik mücadele kapsamında sadece böcekleri etkileyen entomopatojen bakterilerin kullanımı denemeleri yapılmaktadır. Proje verileri ışığı altında belirlenen mücadele yöntemleri alanın tamamında uygulanarak R.japonica’nın zararı en az seviyeye indirilmeye çalışılacaktır.
Bu zararlı böcek türü yetmezmiş gibi 2017 yılında yine Gürcistan’dan ülkemize doğal olarak geçiş yapan başka bir zararlı türümüz oldu. Halyomorphahalys (Kahverengi pis koku böceği) olarak isimlendirilen bu türün, hem zararı hem de yayılış özelliği Ricaniajaponica’dan daha fazla olduğundan daha tehlikelidir. Sadece 1 yıl içerisinde Kemalpaşa, Hopa ve Arhavi tarım alanlarının tamamına yayılmış durumdadır.
Özellikle Arhavi kivi alanlarındaki yoğunluğu oldukça fazladır. Bu tür şu an tüm dünyada karantina listesinde olan bir türdür ve tüm tarımsal ürünlerin öz sularını emerek kurumalara ve verim kayıplarına neden olmaktadır.Ayrıca bitki hastalıklarını da taşıyarak sağlıklı bitkilere bulaştırmaktadır. Bir yılda 2 generasyona sahip olan ve bir dişinin 200 den fazla yumurta bıraktığı düşünüldüğünde popülasyon artışı önümüzdeki yıllarda çok çok daha fazla olacaktır. Böceğin fındık alanlarına ulaşması fındıkta aşırı ürün kaybına neden olacaktır. 
Böceğin ülkemize geçişi henüz yeni olduğundan 2018 yılı içerisinde TAGEM tarafından yürütülen bir proje ile sadece hangi bölgelerde olduğuna yönelik bir gözlem projesi gerçekleştirilmiştir. Bu zararlı türün diğer illere geçmemesi için acil mücadele eylem planı düzenlenerek bu yıl içinde veya 2019 yılı nisan ayında uygulanmaya başlamalıdır. Bu türün mücadelesinde entomopatojenlerin ve feromon tuzaklarının kullanımı öne çıkmaktadır. Bu iki yöntemde bölgede uygulanabilir özelliktedir. 
Bu iki türünde diğer bir özelliği de vejetasyonun sona erdiği ekim aylarında evlere yönelmesidir. Evlerdeki ışığın çekici özelliğinden dolayı akşamları evlerin içerişe, balkonlara gelebilmektedir. Isırma, sokma ve zehirleme gibi özellikleri olmamasına rağmen fazla miktarda evlere gelmesi ev halkını tedirgin edebilmektedir. Evlere girenler sinek ilaçları ile öldürülebilirler. Elektrikli süpürgelerle çekilebilirler. 
HABER: SAMİ ÖZÇELİK

Etiketler: Artvin

Diğer Güncel haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.