BEDENSEL ENGELLİ MAHMUT’UN HAYALİ “AÇIK KAPI BİRİMİ” VE VALİ ÖMER DOĞANAY’IN TALİMATIYLA GERÇEK OLDU

BEDENSEL ENGELLİ MAHMUT’UN HAYALİ “AÇIK KAPI BİRİMİ”  VE VALİ ÖMER DOĞANAY’IN TALİMATIYLA  GERÇEK OLDU
Artvin Merkez Orta Mahalle Miralay Şükrü Bey Caddesi’nde eski bir evde ablası ve yeğenleriyle birlikte yaşayan Mahmud Acar’ın engelli rampası sevinci.12.09.2018 20:38
Artvin Merkez Orta Mahalle Miralay Şükrü Bey Caddesi’nde eski bir evde ablası ve yeğenleriyle birlikte yaşayan Mahmud Acar’ın engelli rampası sevinci.
Vali Ömer Doğanay’ın eşiyle birlikte ziyaret edip mutlu ettiği bedensel engelli  Mahmud’un  ortopedik yatak özel karyola isteği  Vali Ömer Doğanay’ın talimatıyla anında yerine getirtmişti.  Mahmut bundan dolayı Vali Doğanay ve eşine hem ziyaretlerinden dolayı, hemde rahatça uyuyabileceği ortopedik yataktan dolayı teşekkür etmişti.
Bedensel engelli 46 yaşındaki Mahmut Acar’ın o günkü ziyarette vali Ömer Doğanay’a daha fazla yük olmama düşüncesiyle orada söyleyemediği bir başka isteğini gazeteci Sami Özçelik’le yaptığı söyleşi de cümle arasında söylemiş, bu istek yerel gazetelerde yayınlanmıştı.   Mahmut Acar, kaldığı eve ulaşımını kolaylaştıracak bir engelli rampası istemişti. Yaklaşık 3 ay önce yapılan haber’de Mahmut Acar şunları söylemişti;
“Ben Mahmur Acar, bedensel engelliyim. Eski evimizde ablam ve yeğenimle yaşıyoruz. Bizim ev yolun hemen üstünde. Ama benim için sanki kilometrelerce uzakta. Çünkü ablam ya da yeğenim beni sırtına almak zorunda. Sağ olsun sayın valimiz evimize geldi. Bana bu yattığım yatağı hediye etti. Çok rahat ettim. Allah ondan razı olsun. Ama rampa isteğimi söyleyememiştim.
Yoldan evimize doğru bir engelli rampasını yaptırılmasını istiyorum. Evden engelli aracımla ailem refakatinde evden çıkıp yola inebileceğim bir rampa olursa inanın benim için el olur, ayak olur. Çok mutlu olurum.” Diye konuştu. 
 Ablası Tuntul Acar’ da “Duvar Medine şelalesine doğru devam ediyor. Buradan eve doğru hafif meyilli bir engelli rampasıyla eve ulaşım sağlanabilir. Bunu Sayın Valimizden, Sayın Belediye Başkanımızdan rica ediyoruz. Mahmut’un en büyük isteği ve hayali de budur..  Allah’a şükür. Bizimle ilgilenen, sesimizi duyan iyi insanlar var. Herkese teşekkür ediyorum.”şeklinde duygularını dile getirmişti. Tuntul Acar konuyu Artvin Valiliğinin girişinde 4 Nisan 2018 tarihinde açılan  Açık Kapı birimine iletti.  
 Bu haberin çıkmasının ardından 2,5 geçti.  Açık Kapı birimi konuyu işleme aldı. Engelliler konusundaki duyarlılığı ile tanınan Artvin Valisi Ömer Doğanay,  Mahmut’un evine istediği engelli rampasının yapılması için talimat verdi.  20 Metre uzunluğunda yapılan engelli rampası kısa sürede yapılarak betonu döküldü. Mahmut’un hayalim dediği engelli rampasını Açık Kapı Birimi tarafından Vali Ömer Doğanay tarafından gerçekleşmiş oldu. Engelli Rampası tam olarak bittiğinde, engelli aracıyla Mahmut’un mutluluk geçişinin de haberini yapacağız.  
 Tuntul Acar, engelli rampasının yapılmasından dolayı Vali Doğanay’a teşekkür ederek,” Yılardır belediyeye olsun, valiliğe olsun hep bunu söyledik. Mahmut’un hayli gerçekten buydu. Bu hayalimizi Açık Kapı Birimi aracılığıyla Sayın Valimiz Ömer Doğanay gerçekleştirdi. Ne kadar teşekkür etsem az gelir. Sayın valimiz gerçekten garibanın, engellinin her zaman yanında. Kendisinden Allah Razı olsun. İnşallah kendisine daha büyük görevler nasip olur.”dedi.
Artvin Engelliler Derneği Başkanı Hatice Nur Ersöz, “Engelliler ve sosyal konulardaki duyarlılığından dolayı Artvin valisi Ömer Doğanay’a teşekkür ediyoruz.  Gerçekten çok gerekli bir şeydi. Mahmut, bunu çok duygulu istemişti. Eğer bu rampa yapılırsa benim kolum, ayağım, en büyük mutluluğum olur demişti. Bunun ne anlama geldiğini 20 yılı aşkındır başkanlığını yaptığım Artvin Engelliler Derneği Başkanı olarak çok iyi bilirim. Bu kardeşlerimizin duası yeter.”dedi.
 MAHMUT’UN YAŞADIĞI EV İYİLEŞTİRİLMELİ
Yerel basına yansıttığımız bu haberin içinde  Mahmut bunu istemese de söylemese de  bizim görüp rahatsızlık duyduğumuz bir başka konu daha vardı.  O da Mahmut’un yaşadığı ev sağlıklı bir ortam sunmaktan uzak. Bu evi iyileştirme ve yaşam standardına uygun hale getirmek için Artvin’deki hayırsever insanlarımıza, özel ve kamu sektörüne çağrı yapmıştık. Eğer bu da gerçekleşirse Mahmut Acar, dünyanın en mutlu insanı olacak.  Yerel medya olarak Artvin Valisi  Sayın Ömer Doğanay’a yerel haberlere verdiği önem ve bunun gibi yaptığı anlamlı, güzel ve insanları mutlu eden çalışmalarından dolayı teşekkür ediyoruz.
HABER: SAMİ ÖZÇELİK


Etiketler: Artvin

Diğer Güncel haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.