CUMHURİYET TIRI ANADOLU YOLLARINDA CUMHURİYET TIRI 27 MAYIS’TA ARTVİN’DE

CUMHURİYET TIRI ANADOLU YOLLARINDA CUMHURİYET TIRI 27 MAYIS’TA ARTVİN’DE
Atatürkçü Düşünce Derneği Artvin Şubesi Başkanı Ayla Varan, 16 Mayıs’ta Karadeniz turu için yola çıkacak olan Cumhuriyet TIR’ı ile ilgili paylaşımda bulundu. 15.05.2019 12:46
Milli Mücadelenin 100.yılında tüm Anadolu’yu gezecek olan cumhuriyet tırlarının ilkinin açılış töreni 11 Mayıs 2019 tarihinde Şişli’de yapıldı.
Atatürk’ün Samsun’a çıkarak Milli Mücadeleyi başlatmasının 100.Yılında, ADD tarafından hazırlana ve o coşkuyu yeniden yaşatacak “Müze/Sergi Tırları Anadolu’yu Edirne’den Hakkâri’ye, Muğla’dan Kars’a dolaşmaya hazır hale getirildi.
İçinde Atatürk, Cumhuriyet ve devrimlerle ilgili sergilerin, İstiklal Madalyası’ndan, 10.Yıl Madalyası’na orijinal objelerin, Türkiye’de ve dünyada basılmış Atatürk’le ilgili yayınlardan oluşan basılı malzemenin ve panoların yer alacağı tırlar; iç donanımı sayesinde akşamları açık hava sinemasına ya da sahneye dönüşebilecek, filmlere, konserlere ve söyleşilere ev sahipliği yapabilecek. GYK Üyesi A.İlhan Gülek ve Dursun Ali Toraman tarafından projelendirilen tırlardaki sergi, tarihçi-yazar A.İlhan Gülek’in koleksiyonundan oluşuyor.
Cumhuriyet Tırları, şehir ve ilçe merkezlerinde uygun yerlerde duracak ve ziyaretçilere açılacak.
100.Yılda Cumhuriyetin coşkusunu yeniden yaşamamızı sağlayacak tırların ilkinin açılış töreni ADD Genel Başkanı Hüseyin Emre Altınışık, GYK üyeleri, siyasetçiler, sanatçılar ve Atatürk sevdalılarının katılımıyla yapıldı.
Cumhuriyetin 100. yılında Karadeniz turuna çıkan Cumhuriyet Tırı ile ilgili açıklama yapan AA Artvin Şubesi Başkanı Av. Ayla Varan; “Milli Mücadeleyi başlatmak için Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100. Yılı ve Atatürkçü Düşünce Derneği’nin Kuruluşunun 30. Yılı nedeniyle Milli Mücadelenin 100. Yılında (1919-2019)Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Merkezi tarafından içerisinde sergi müze ve hediyelik eşyaların yer aldığı Cumhuriyet TIR’ı 27 Mayıs 2019 Pazartesi günü Artvin Valiliği Önünde Milli İrade Meydanında olacak.
Ben şimdiden tüm Artvin Halkı’nı bu anlamlı gezici müzeye davet ediyorum. Çünkü bu Milli Mücadelenin başlatıldığı ilk adımın 100. Yılıdır. Samsun’da başlayan, Erzurum, Sivas’a ve Amasya tamimi ile devam edip, 23 Nisan 1920’de Milletin İradesi TBMM’nin açılmasıyla Cumhuriyete gidişin destansı hikâyesidir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ne diyordu; “Benim Naçiz Vücudum elbet bir gün toprak olacak. Türkiye Cumhuriyeti İlelebet Payidar Kalacaktır” diyerek aslında bize parolayı 100 yıl önce verdi.
İSTANBUL’DAN KARADENİZ TURUNA ÇIKAN TIR’IN 
İLLERE - İLÇELERE VARIŞ VE SERGİ TARİHLERİ
16 Mayıs Gümüşhacıköy 16-17 Mayıs Merzifon 18-19 Mayıs Samsun 20 Mayıs Ünye 21 Mayıs Fatsa-
22 Mayıs Ordu- 23 Mayıs Giresun -24 Mayıs Tirebolu -25 Mayıs Beşikdüzü- 26 Mayıs Arhavi -27 Mayıs Artvin- 28 Mayıs Hopa -29 Mayıs Fındıklı-30 Mayıs Rize Pazar- 31 Mayıs Gümüşhane
1Haziran Akcaabat- 2 Haziran Vakfıkebir -3 Haziran Bulancak- 4-5 Haziran Niksar- 6-7Haziran Tokat 8 Haziran Turhal- 9 Haziran Zile- 10 Haziran Amasya- 11 Haziran Havza'da olacak.
HABER: SAMİ ÖZÇELİK.

Etiketler: Artvin

Diğer Güncel haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.