DİSK GENELİŞ; İŞÇİLER GEÇİNEMİYORUZ DİYOR

DİSK GENELİŞ; İŞÇİLER GEÇİNEMİYORUZ DİYOR
DİSK GENEL İŞ sendikası Artvin şube başkanı Selim Bilgin sürekli artan enflasyon nedeni ile işçiler zorunlu ihtiyaçlarını bile karşılayamaz oldu dedi. 14.05.2019 08:38
Bilgin Asgari ücret nedir? Anayasada nasıl tarif edilmiştir? Sorularını sorarken devamında şunları söyledi. ''Asgari ücret anayasanın 55 inci maddesine göre şöyle tarif edilmiş, diyor ki Anayasada asgari ücret işçilere normal bir çalışma günü karşılığında ödenen ve işçinin gıda konut giyim sağlık ulaşım ve kültür gibi zorunlu ihtiyaçlarını günün fiyatları üzerinden asgari düzeyde karşılamaya yetecek ücretin adıdır asgari ücret. Bu ihtiyaçların karşılaması için yeterli ücretin verilmesi gerekmektedir. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti devleti olarak imzalamış olduğumuz Avrupa Sosyal Şartının 4 üncü maddesine göre de deniliyor ki yani devlet olarak kabul etmiş ki çalışanlar kendilerine ailelerine iyi bir yaşam düzeyi sağlayan ücret hakkına sahiptirler.
Bugün yaşadığımız bu ekonomik koşullar da bu mümkün müdür? Tabi ki değil. Ülkemizde asgari ücret 2019 yılı için net 2 bin 20 lira belirlendi ancak yaşanılan ekonomik süreç ile enflasyon oranları nedeni ile ücretler erimiş adeta buharlaşmıştır. 
BİLGİN “İşçiler büyük sıkıntı içinde geçinemez durumdadır. Rakamlar ortada 1 Nisan da 5.50 lira idi dolar kuru 6 mayısta YSK nın seçim iptal kararından sonra 6.18 liraya yükseldi durum böyle olunca 1 Nisan da 367 dolara karşılık gelen Asgari ücret Mayıs ayın da doların çıkışı ile 327 dolara düşmüştür. Argari ücret 40 dolar azalmıştır.
Bu gidişata dur denilmeli asgari ücretin kesintisiz net 3000 tl ye yükseltilmesi zorunlu hale gelmiştir. 4 kişilik bir ailenin asgari mutfak harcaması aylık 2600 tl olmuştur. Bu ekonomik sorunu sıkıntıyı bu geçim derdini görmezden gelmek Anayasaya aykırı olduğu gibi emeğe de saygısızlıktır.Bu konu savsaklanmadan çaresi aranmalı toplumsal barış ve huzur açısından çok önemli bir konudur asgari ücret konusu. Çalışanların feryadı can kulağı ile dinlenmelidir. Çalışma hayatın da din dil ırk mezhep ayrılığı yoktur. Herkes aynıdır, emek sarf ederek evine ekmek götürme çabasındadır. Onun için biz görüyoruz yetkilileri asgari ücret konusunda duyarlı olmaya çözüm üretmeye çağırıyoruz. Selim BİLGİN son olarak da evet kriz var memlekette ancak bu krizin sorumlusu asla çalışanlar değildir.” dedi
HABER: SAMİ ÖZÇELİK


Etiketler: Artvin

Diğer Güncel haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.