KAFKASÖR SORUNU NASIL ÇÖZÜLECEK?

KAFKASÖR SORUNU  NASIL ÇÖZÜLECEK?
Değerli Dostlar; Artvin denince akla gelen ilk marka isim “Kafkasör”dür. Kafkasör, Artvin’in hemen üstünde olan, muhteşem bir doğa parçasıdır.Betondan ibaret inşa ettiğimiz Artvin şehir merkezi’nden her hafta sonları, yetmez, bazen de hafta içi bile gidip doğada nefes aldığımız, oturup sohbet ettiğimiz, Kent Ormanlarında dolaştığımız, fotoğraflar çekip, dostlarımızla paylaşıp, cennete davet ettiğimiz yerin adıdır Kafkasör… 13.05.2019 13:50
Kafkasör Turizm-Kültür ve Sanat Festivali, Artvin’deki festivallerin süper lig şampiyonluğudur, Premier Ligidir. Dünyada boğa güreşi yapan 2 -3 festivalden birisidir. Bosna Hersek’te, Güney Kore’de ve Türkiye’de ise Artvin’de yapılan boğa güreşleri bu alanda dünya ligi olarak kabul edilir. Daha Türkiye genelinde ve il genelinde irili ufaklı bir çok boğa güreşleri festivalleri yapılmaya başlandı. Çamlıhemşin’de, Muğla’da, Ege’nin bir çok ilçelerinde..
Hatta, boğa Güreşleri o kadar çok ilgi gördü ki, Türkiye Şampiyonası yapılmaya başlandı. Artvin’de ve Ege’de yıl içinde yapılıyor. Bu bir kültür.. İspanya ile karıştıranlar oluyor arada.. Ama gerçeği şu; Güreşmek Boğaların doğasında var. Bunda hiçbir anormallik yok.
Hatta tarihi 300 yılı aşkındır, yüzlerce yıldır Artvin’de bu güreşler yaptırılmak zorundaydı. Yani eğlenelim diye güreştirilmiyordu bu hayvanlar. Malum, Artvin’in coğrafyası sarp ve dik. Yaylaları aynı şekilde çok dik, bayır. Eğer bu hayvanlar arada kapışırsa birbirlerine zarar veriyordu. Bunun çaresi de yaylaya çıkmadan önce düz alanda güreştirilip, barıştırılmasıydı. Bazen barış için savaşmak zorunda kalırsınız.
Gelelim bu güreşlerin festivale dönüştürülmesi Ulusal Festival ünvanı almasına. Festivallerin tarihine bakın, çoğu 1980 sonrası başlatılmıştır. Demek ki ondan önce yapılan şenlikler resmi statüde değildi. Yani işin içine valilik ve belediyeler girmiyordu. Vatandaş kendisi yapıyordu.
Ama şimdi festivallerin ciddi bir maliyeti var, ciddi bir organizasyon gerektiriyor. Festivalin yapılacak yeri ise çok önemlidir. Her açıdan önemli. Araçların park etmesi, arenası, insanların oturacağı tribünü, güvenliği, sanatsal ve kültürel programlar, sağlık güvenliği gibi bir çok önlemleri alma zorunluluğu var. Onun için büyük festivaller aynı zamanda çok ciddi bütçeyi de öne alır.
Artvin bu yıl Kafkasör’de 39. Sanat, Kültür, Turizm Festivali’ne hazırlanıyor. Ama bir problem var. Kafkasör Festivali ezelden beri “ÖZEL MÜLK” içinde yapıldı. Bu arazi 82 dönüm olup, İstanbul’da ikamet eden Gökçen Ailesine aittir. Gökçen Ailesi Kafkasör’ün bu amaçla ve diğer amaçlarla, piknik, yeni başlatılan Türkiye Şampiyonası Boğa Güreşleri organizasyonu için zorluk çıkarmadı. Ta ki imar planının yapılmasına kadar!..
Burada bir parantez açalım; Siz bir kişinin yada ailenin tapulu arazisinde kültürel, sanatsal Turizm adı altında, aynı zamanda trilyona varan bütçe kullanarak, bir anlamda ticari bir faaliyet için arazi sahibine hiçbir ödeme yapmayacaksınız, nezaketen de olsa diyalog kurup yazılı, resmi bir izin almayacaksınız, ama orada onlarca çadır dükkan açıp, metre karesini bilmem kaça satıp para toplayacaksınız, para kazanacaksınız, sonra geriye dağ gibi çöp ve pisliklerinizi bırakıp gideceksiniz. Böyle bir şey olabilir mi?
Bu yazıyı okuyanlardan kaç kişi bu kadarına dayanırdı? Adamın arazisinin ortasına konulmuş olan Arena kaçak!.. bildiğiniz kaçak!.. Kimin yaptığı önemli değil, kaçak işte!.. Gökçen Ailesinin büyükleri,” Bırakın, Artvin’e bir hizmetimiz olsun, doğduğumuz memlekete katkımız olsun diye sesini çıkarmamış.
İş Festival adı altında ticari faaliyete dönüşünce 2007’den sonra adı konsun diye gerçekten sembolik ücret alınmış. En azından arazinin kimin olduğunu anlatmanın da bir sembolü aslında..O da çoğu zaman ödenmemiştir.Gökçen ailesi de istememiştir.
Ne yazık ki geçen yıl eski başkan döneminde 38. Kafkasör Festivali’nde Murat Gökçen’e 20 bin TL ödendiği dedikodusu yapılmıştı. Başkan benim yazdığım habere istinaden” Aramıza nifak sokmak isteyenler oldu, Ben Murat bey ile helalleştim mealinde açılış konuşması yaptı!. Fakat hiçbir şekilde böyle bir şeyin olmadığını Murat Gökçen söyledi, yani yalanladı!..
Murat Gökçen ve Gökçen ailesini en çok üzen olay bunlar değil. İmar planıyla Arazinin yarısına el konması oldu. Bu kabul edilir bir durum değildi. İmar Planı yapılırken, özel mülkün sahibine haber verilmez mi? Hadi yasa gereği haber vermek zorunda değiliz diyeceksiniz(!) Kardeşim burada İmar planı yapılmaktadır, gelin konuşalım denmez mi?
İmar planı geçtikten sonra arazi sahibinin haberi oluyor!, hatta son anda haberi oluyor!. 82 dönüm mülkün yaklaşık 40 dönümü yeşil alan ve diğer sosyal alanlara ayrılıyor!... Bu, arazinin parçalanarak bir anlamda Gökçen Ailesi’nin elinden almak anlamına geliyordu. Murat Beyin en çok üzüldüğü nokta işte burasıdır. Artvin Belediyesi 38 yıldır, üstelik arazisine kaçak arena inşa ederek yerini kullanıp, sonra böyle bir olayın yaşanmasını kabullenmek elbette mümkün değil.
Artvin Belediyesi’ni ve Turizm Bakanlığını mahkemeye verdi. Geçen yıl çok büyük bir kriz yaşandı aslında. Gökçen ailesi konunun mahkemede olması nedeniyle festivalin yapılmasına hiçbir şekilde izin vermedi. Arazi sahibinden izin alınmadan zorla yazılı bir sözleşme olmadan yine yapıldı. Ama öyle bir söylemlerde bulundular ki, 20 bin TL alarak izin alındığı söylendi!.
Bu Murat Gökçen’e yapılmış katmerli hakaretti. Parayı verdik, susturduk demek isteniyordu. Gerçekten insan olan buna tepki koyar. Böyle bir şey olabilir mi? Hem siz benim arazime zorla iznim olmadan gir, hem de hakaret et!.. Murat bey der ki Ben onlara hakkımı helal etmiyorum!. Hem zorla arazime girdiler, hem de iftira dedikoduları yaydıkları için!..
Derken Kocatepe dönemi kapandı. Demirhan Elçin dönemi başladı. Murat Gökçen Başkan Elçin ile seçim öncesi başkan seçilmeden önce görüştü. Başarı diledi ve konuyu anlattı. Başkan Elçin, "Ben konuyu yerel basından biliyorum. Sizinle yeni tanışmış olduk. Elbette ki Özel Mülk ise gereken iznin alınması gerekir. Ben şayet belediye başkanı seçilirsem, bütçe durumunu bilmiyorum, ama bir türlü bu araziyi almak isterim. Sadece senede 3 gün etkinlik yapılan 362 gün boş olan bir arazi olarak değil, senenin her mevsiminde kullanılacak şekilde programlar, planlar yaparım. Ama önce seçimleri bitirelim” demişti.
Başkan Elçin, Kafkasör sorununu 31 Mart sonrası kucağında buldu. 30 Mayıs’ta Kafkasör’le ilgili mahkeme var. Bu Turizm İmar planına karşı açılmış bir davadır. Biliyorsunuz, övgüyle söz edilen belediyenin imar planında bazılarını memnun etse de kimilerini mağdur ettiği gerekçesiyle mahkeme açılmıştır!. Bir gerçeği dile getirmeden geçmeyeyim.
İmar planı çok alacele, yangından mal kaçırır gibi tuhaf bir şekilde yapıldı. Demem o ki; İmar Planı demek, Artvin’in yeniden İmar haritasının yapılması demek!..Çok daha dikkatli, geniş tabanda kabul gören, hak sahiplerini mağdur etmeyen, “Biz yaptık oldu” değil de birlikte yapalım olmalıydı.O kadar çok keyfi şeyler yapıldı ki, misal Kafksör’de adamın arazisine su deposu yaptılar, sonra apar topar yıktılar!.. Böyle bir belediyecilik anlayışı olmaz, o-la-maz!..
Şimdi Başkan Demirhan Elçin, elinde böyle bir belediye yönetim anlayışının ürünlerini buldu. Bir iş yapılıyor, ama plansız, kontrolsüz, hololo tarzında işler!.. Hesapsız, kitapsız yerel ÇED’e dikkat edilmeyen işler!. Ben bu işi yapıyorum, bunun şehre, insana, belediyeye etkisi ne olacak? Diye sorgulayan tek bir çalışma yok!. “Yaptık oldu, Olmadıysa sökeriz!, yeniden yaparız, bir daha yaparız!..” anlayışı ile belediyeye verilen zararın haddi hesabı yok!.
Şimdi Başkan Elçin, bunları anlamaya, öğrenmeye çalışıyor. İşin tuhafı şu; hangi birim müdürüne ne soruyorsa “Bilmem” cevabını alıyor!.. O müdürler gerçekten doğruyu söylüyor. Çünkü işler yapılırken onlara kim sormuş ki bilsinler!. Onlara maaş vermişler, müdürsünüz işte demişler, hepsi bu!..
Başkan Demirhan Elçin, en az 5- 6 ay bu düğümü çözmek için yoğun bir çalışma yapacağı anlaşılıyor!.. Yani bu iplik karmakarışık, ucu nerde belli değil, tekrar düzgün hale getirmek için epey bir çile çekecek!..
Tekrar Kafkasör konusunda döneyim. Belediye Başkanı Demirhan Elçin, Arazi sahipleriyle görüşerek bu sorunu ortadan kaldırmak için iletişim halinde. Konuşuyor, fikir alıyor, çare üretmenin derdinde. Başkan Elçin;
”Bir şekilde bu sorunu tamamen çözmek istiyorum. Murat bey sonuna kadar haklı. Hakkını teslim edelim ki bu kadar müsamahayı kimse göstermezdi. Arazi özel ve bu özel mülk içinde bir şey yapıyorsanız izin almak zorundasınız.” Diyor.
82 dönüm arazinin varislerinden Murat Gökçen şunu söylüyor; “Belediye Başkanı Demir Elçin bey ile konuşabiliyoruz. Karşılıklı fikirler ortaya koyabiliyoruz. Bizi anlayan ve haklı olduğumuzu söyleyen bir başkan Demirhan Bey.Ama nasıl bir çözüm bulunur bilmiyorum... An itibarı ile 82 dönümlük tapulu arazimizde büyük bir sorun var ve mutlaka çözülmesi gerekiyor.Konu yargıdadır. ”diyor.. 
SAMİ ÖZÇELİK-GAZETECİ

Etiketler: Artvin

Diğer Güncel haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.