KÜRESEL ISINMA YADA İklimiN DEĞİŞİKLİĞİ İNSANLARI, CANLILARI NASIL ETKİLİYOR?..

KÜRESEL ISINMA YADA İklimiN DEĞİŞİKLİĞİ İNSANLARI, CANLILARI NASIL ETKİLİYOR?..
Küresel Denge Derneği Başkanı Dr. Nuran Talu, illerde gerçekleştirilen İKLİMİN projesinin Erzurum ayağını kısa bir not ile paylaşarak sayfa takipçilerine bilgi verdi. Artvin'de de gerçekleştirilen programda önemli konulara değinilmiş, doğanın korunmasının iklim için çok önemli bir konu olduğuna dikkat çekilmişti. Talu'nun Erzurum 'dan verdiği mesajda şu ifadeler yer alıyor? 05.08.2019 09:49
"Çevre ve Şehircilik Bakanlığının AB destekli İKLİMİN Projesinin Eğitim Programı illerde tüm hızıyla devam ediyor.
Daha gidecek çok yolumuz var, var güzel yarim, daha gidecek yolumuz var...
Kurban Bayramı öncesi son hafta Erzurum'daydık. Gittiğimiz her ilde olduğu gibi konumuz ile doğrudan ilgili Erzurumlu paydaşlarımız da iklim krizi ile mücadelenin tabanda/yerelde yapılmaması halinde Ankara politikalarının pek mana ifade etmediğini tokat gibi vuruyorlar yüzümüze. Notlarımızı alıyoruz, çok sıkıntı var ama bir o kadar da yerel çözümler var. Ankara Ankara duy sesimizi...
Nuran Talu konuk olduğu tv programlarında iklimin hayati önemine vurgu yapıyor. 
"İklimIN Projesi İklim Politikaları Kıdemli Danışmanı ve Küresel Denge Derneği Başkanı Dr. Nuran TALU Kanal B “Güne Bakış” programına konuk oldu. Talu programda iklim değişikliğinin yaşamımıza etkileri ve iklim değişikliği ile mücadelede alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi.
https://www.youtube.com/watch?v=Q6vFuEE2MWQ
Konuşmasında İklimIN projesinden ve proje kapsamında gerçekleştirilen “Algı Araştırması” na değinen Talu, “İklim değişikliği ile mücadele bir birliktelik ve ortaklık işidir. Bu mücadele sadece kamu yönetiminin çıkardığı yasalarla kazanılamaz. İklim değişikliği ile mücadelede bireyin de istekli olması lazım. İklim değişikliği alanında ortak çabaların geliştirilmesi çok önemli bir husustur. Bu ortaklıkla iklim değişikliği alanında herkesin birer rolü olduğu ortaya konuluyor ve bu sorun kapsamında “diyalog ortamı” oluşturuluyor” dedi.
KÜRESEL ISINMA YADA İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ NEDİR?
Dünyadaki doğal yaşamı tehdit eden küresel ısınmanın ne olduğu vatandaşlar tarafından merak konusu oldu. Küresel ısınma hakkında bilgi edinmek isteyen vatandaşlar küresel ısınmanın ne demek olduğunu, küresel ısınmaya nelerin neden olduğunu ve küresel ısınmanın sonuçlarını sorguluyor. Peki, küresel ısınma nedir?

Giderek etkisi artan ve birçok ülkenin ciddi tedbirler aldığı küresel ısınma hakkında bilgi sahibi olmak isteyen vatandaşlar araştırma yapmaya devam ediyor. İşte, son zamanların popüler konusu küresel ısınma hakkında merak edilen detaylar...
KÜRESEL ISINMA NEDİR?
Küresel ısınmayı en açık şekilde; “Başlıca atmosfere salınan gazların neden olduğu düşünülen sera etkisinin sonucunda, Dünya üzerinde yıl boyunca kara, deniz ve havada ölçülen ortalama sıcaklıklarda görülen artışa verilen isimdir.” tanımlamak mümkündür.
Günümüzde bilim insanları küresel ısınma konusunda hemfikirdirler. Küresel İklim Değişikliği (KİD) insani endüstriyel, tarımsal ve enerji tüketimi gibi faaliyetlerinin sonucu olarak atmosferdeki miktarı ve yoğunluğu artan sera gazlarının neden olduğu küresel ısınmanın neden olduğu iklim değişiklikleridir. Bu iklim değişikleri kuraklık, çölleşme, yağışlardaki dengesizlik ve sapmalar, su baskınları, tayfun, fırtına, hortum vb. meteorolojik olaylarda artışlar gibi belirtilerle kendini gösterir.
Küresel ısınmaya, atmosferde artan sera gazlarının neden olduğu düşünülmektedir. Karbondioksit, su buharı, metan gibi bazı gazların, Güneş'ten gelen radyasyonun bir yandan dış uzaya yansımasını önleyerek ve diğer yandan da bu radyasyondaki ısıyı soğurarak yerkürenin fazlaca ısınmasına yol açtığı düşünülmektedir.
-SAMİ ÖZÇELİK-

Etiketler: Artvin

Diğer Güncel haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.