SEL ŞAVŞAT SOĞUKSU'DA ESNAFI PERİŞAN ETTİ

SEL ŞAVŞAT SOĞUKSU'DA ESNAFI PERİŞAN ETTİ
Artvin'de sonbahar yağışları erken başladı. 5 Eylülde gökyüzünde yıldırım fırtınası yaşandı. 08.09.2019 15:39
Artvin Merkez, Şavşat yolu üzerinde yoğun olarak yaşanan yıldırım ve şimşek fırtınası korkuyla birlikte gökyüzünde görsel şölende oluşturdu. Ancak gök gürlemesi ve yıldırımlar yerini aşırı yağış getiren lokal yağmurlara bıraktı. Bir çok yerde Karayollarına taşlar düştü, pasa heyelanları yollara indi.
Özellikle yaz döneminde yerli yabancı herkesin uğrak yeri olan Artvin Şavşat Yolunun 50. kilometresinde yer alan Soğuksu'da etkili olan yağış burada bulunan bütün tezgahları yıktı. Bir araç pasanın altında kaldı Yağmurdan korunmak için içinde bekleyenler canlarını son anda araçtan çıkarak kurtarabildi.
Burada esnaflık yapan vatandaşlar;" Biz burada yıllardır esnaflık yapmaktayız. Çok fırtına, yağmur gördük. Ama böylesini ilk kez gördük. Önce gökyüzünde sürekli yıldırımlar, şimşekler ve gök gürültüsü yaşandı. Ardından saat 22.00 sularında yağış başladı. Yağış öyle böyle bir yağış değildi. sanki gökyüzünden güğümle dökülüyordu. Kısa sürede dakikalar içinde sel oluştu. bazı arkadaşlarımız burada bekleyen özel aracın içine girdi ancak bir anda yukarıdan pasa heyelanı geldi. son anda araçtan çıkıp canlarını kurtardılar.
Bir tane tezgah kalmadı Her şeyimiz gitti. Canımızı zor kurtardık. Canımız sağ olsun. Böyle yağış her zaman olmaz. Mevsim geçişleri bazen böyle olabilir." şeklinde konuştu.
Selin ardından Karayolları Soğuksu'ya gelerek kısa sürede pasaları kaldırdı. Tezgah sahipleri de yerlerini kürekle temizledi.
Soğuksu'dan geçen Sakarya Akyası'da ikamet eden Yanıklılı Fayans ustası İdris Avcı, selin oluşturduğu tabloyu cep telefonuyla çekti. Avcı," Soğuksu'ya varmadan önce ilk sürprizi bizim köyün girişinde yaşadık. Orasını da selin getirdiği pasa kapatmıştı. Ardından Soğuksu'yu görünce çok şaşırdım. Ben her yıl köyüme gelirim, burada büyüdüm. Böyle bir şeyi ilk kez gördüm.
Bir araç tamamen pasa içindeydi Bağlıcalı Bülent Ertürk'ün aracı olduğunu öğrendim. neyse ki araçtan son anda inerek üzücü bir olay yaşanmamış. Doğa olayları her zaman yaşanır. Önemli olan biz doğaya zarar vermemeliyiz. Çünkü üstünde yaşadığımız doğa bizim her şeyimizdir. Evimiz, yaşam alanımız, geleceğimiz, ve de geçmişimizdir. Zarar gören esnafımıza geçmiş olsun diyorum. Allah daha büyük felaket vermesin."dedi.

Etiketler: Artvin

Diğer Güncel haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.