ŞOFFÖR ESNAFINA MÜJDE SRC BELGELERİ İLİMİZDE VERİLECEK

ŞOFFÖR ESNAFINA MÜJDE SRC BELGELERİ İLİMİZDE VERİLECEK
Şoför esnafına müjde. Artık SRC belgeleri için artık şoförler, diğer illere gidip sınava girmeyecek.25.10.2018 18:49
 Artvin Şoförler Odası Başkan Yardımcısı Remzi Yıldız konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi
“ Uzun yıllardan bu yana ticari araç sürücülerine SRC belgesi zorunluluğu Bakanlığımızca getirilmişti, ancak bugüne kadar İlimizde faaliyet göstermekte olan Ulaşım ve Taşıma sektöründe esnaflık yapan Şoförlerimiz komşu illere giderek SRC imtihanlarına girmek zorunda kaldı, buda esnafımızı hem işinden alıkoydu hem de maddi olumsuzluklara yol açtı.
 17.10.2018 günü Valimiz Ömer DOĞANAY Başkanlığında yapılan 4. ncu dönem İl Koordinasyon toplantısında Kurum Amirleri 2018 yılı yatırım gerçekleşmelerini sunum yaparken, Milli Eğitim Müdürümüz SRC belgeleri konusunda kurs sahası bulmamız gerektiğini dile getirdi, bizlerde Şoförler ve Otomobilciler Oda Başkanlığı olarak Sayın Valimizden söz alarak yıllardan buyana SRC imtehanlarının komşu İllerde yapıldığını ve şoför esnafımızın bu konuda bir çok zorluklarla karşılaştığını dile getirdik, Sayın Valimiz, Milli Eğitim Müdürüne gerekli talimatlarını vererek acil kurs yeri tespitinin yapılmasını ve SRC imtihanlarının İlimiz nüfusuna göre erken bir şekilde Artvin İlinde yapılmasını, Ulaşım ve Taşıma sektöründe faaliyet sürdürmekte olan şoför esnafımızın işlerinin daha ekonomik ve daha masrafsız hale getirilmesi konusunda ilgililere gerekli talimatlarını verdi.
 Bizlerde Şoförler ve Otomobilciler Oda Başkanlığı olarak, Başkanımız Şeref ÖNGÜNER, Başkan Yardımcısı Remzi YILDIZ ve Yönetim Kurulu olarak SRC belgesi konusunda Esnafımızın her türlü konularda önünü açan, faaliyet alanımızda her türlü kolaylıklar tanıyan, Sayın Valimiz Ömer DOĞANAY’ a, İl Emniyet Müdürümüz Mehmet SELVİ’ye ve Milli Eğitim Müdürümüze Şoför Esnalarımız adına teşekkür ederek saygılar sunduk.”dedi.
SRC BELGESİ NASIL ALINIR? SRC BELGESİ ALMA ŞARTLARI NELERDİR?
Sürücü belgesi sahiplerinin, ticari taşıtları sevk ve idare etmeleri için almalarının zorunlu olduğu belge türüne Src belgesi denilmektedir. Mevzuata göre Src belgesi almaya hak elde eden sürücüler herhangi bir cezai işleme maruz kalmazlar. Src belgesi başvuru şartları nelerdir? Sınavsız src belgesi nasıl alınır? Src Belgesi nereden alınır?
Src belgesi 4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu hükümlerine göre bir taşıt trafik tescil belgesinde “ticari” olarak geçmesi durumunda ticari olan aracı kullanacak olan sürücünün SRC belgesine sahip olması gerekmektedir. Peki bu SRC belgesi nedir, SRC belgesi alma şartları ve SRC belgesini veren yerler hakkında bilgilendirme yapacağız. Yönetmeliğe göre ticari araçlar; yük taşıma kapasitesi, oturma yer sayısına göre ve istiap haddine göre taşıtlar kendi aralarında sınıflandırılmıştır. Buna göre oturma yeri (Resmi Gazete Değişikliğine göre-17/4/2015-29329) sürücüsüyle birlikte dokuz kişiden fazla yolcu taşımacılığı yapan araçlara otobüs tanımı verilmiş, en az yüklü ağırlı 3,5 tona kadar olan araçlara kamyonet ve 3,5 tondan fazla yük taşıma kapasitesine sahip olan araçlara da kamyon tanımı yapılmıştır.
Bu bağlamda ticari araç kullanacak olan sürücülerin araç türlerine göre SRC belgesi almaları zorunlu kılınmıştır. Src belgesi alma zorunluluğu 19/07/2003 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan Karayolu Taşıma Kanununa dayanarak ve 11.06.2009 tarih ve 27255 sayılı Resmi Gazete Karayolu Taşıma Yönetmeliğinin 36.maddesinin, ilk fıkrasının b bendine göre zorunlu hale getirilmiştir. Bu tarihlerden evvel ticari araç kullanan ticari araç sürücülerine müktesep hak tanınmış olup 25 Şubat 2003 tarihinden evvel ehliyeti olan şoförler sınavsız ve eğitimsiz olarak SRC belgeleri almaları sağlanmıştır. Yani 25/02/2003 tarihinde evvel B, C, D ve E sınıfı ehliyet sahibi olan herkes Ulaştırma Bakanlığına gerekli olan evrakları ibraz ederek sınavsız ve eğitimden muaf bir biçimde SRC belgesine sahip olabilme imkanına sahiptirler.
SRC BELGESİ BAŞVURU ŞARTLARI HAKKINDA
Src belgesi almak için iki farklı yol izlenir. Birinci yol şu şekildedir; ehliyet alım tarihi 25/02/2003 tarihinden önce B sınıfı ehliyet yada ağır vasıta ehliyete sahip olanlar muafiyet hakkından istifade edebilirler. Ancak, belirtilen tarihten sonra ehliyet sahibi olanlar SRC belgesi almak için mutlaka eğitime katılmaları ve bakanlık tarafından organize edilen sınavlarda başarılı olmaları gerekmektedir. Aşağıda SRC başvuru şartları maddeler halinde anlatılmıştır.
1) Sürücü belgesi 25/02/2003 tarihinde sonra olanlar mesleki yeterlilik eğitim merkezine giderek yönetmelikte belirtilen müfredata göre SRC eğitimi alarak sınava girerler.
2) Sürücü belgesi 25/02/2003 tarihinde önce olanlar sınava ve eğitime katılmadan ehliyet sınıfına göre SRC belgesi alabilirler. Sürücü belgesi B sınıfı ise SRC 2 ve SRC 4 belgesi, C, D ve E sınıfı ise SRC 1 ve SRC 3 belgesi almak için başvuruda bulunabilirler.
3) Büyük otobüs kullanacak sürücüler yönetmeliğin 36/C maddesine göre 26 yaşını tamamlamış olmaları gerekmektedir.
4) SRC belgesi almak için üst yaş şartı olan 66 yaşından gün almamış olmaları gerekmektedir. Daha önce bu yaş şartı 63 iken 4/5/2016 tarih ve 29702 sayılı Resmi Gazete yayımlanarak üst yaş şartı yükseltilmiştir. 
5) Yapılacak olan SRC sınavlarında yüz puan üzerinden 60 puan almaktır.
SRC BELGESİ SINIFLARI
Src 1 Belgesi: Ülke sınırları dışına çıkacak olan ve yolcu taşımak için imal edilen araçları kullanacak olan kişiler SRC 1 belgesi almaları gerekir. Gümrük sınır kapıları dışına yapılacak taşımalar Uluslar arası taşımacılık olmasından dolayı bu belge alınır. SRC 1 belgesine sahip olan sürücüler ayrıca SRC 2 belgesine de sahip olmuş olurlar.
Src 2 Belgesi: Sadece yurtiçinde yolcu taşımacılığı yapacak ticari araç kullanıcıları alır. Bu taşımacılık il içi yada iller arası taşımacılıkta yapabilirler. Ehliyet tipine göre istediği yolcu taşıyan araçları kullanma yetkisine haizdirler.
Src 3 Belgesi: Yurt dışına yük ve eşya taşımacılığı yapacak olan sürücüler SRC 3 belgesine sahip olmaları gerekmektedir. Src 3 belgesine sahip olan sürücüler ayrıca yurtiçinde de araç kullanabilirler. Bir diğer deyişe SRC 3 belgesi sahipleri ayrıca SRC 4 belgesine de sahip olmuş sayılırlar.
Src 4 Belgesi: Türkiye sınırları içerisinde ticari anlamda eşya, kargo yada yük taşımacılığı yapacak olan sürücüler SRC 4 belgesi alırlar.
Src 5 Belgesi: Karayolunda taşınacak olan bir malın tehlike arz etmesi durumunda Avrupa anlaşması olan ADR hükümlerine göre araç kullanılması gerekir. Tehlikeli Madde Taşımacılığı için ADR belgesi Türkiye’ deki adıyla SRC 5 belgesi almaları gerekir.

SINAVSIZ SRC NASIL ALINIR?

Eğitimsiz ve sınavsız olarak SRC belgesi almanın ön şartı 25/02/2003 tarihinden önce sürücü belgesine sahip olmaktır. Bu şartları sağlayanlar tanzim edeceği evraklarını Ulaştırma Bakanlığına gönderip SRC belgesini alabilirler. Not: daha önceden B sınıfı sürücü belgesi sahip olanlardan SGK ve Bağ-kur primlerinin yatırıldığına dair belge istenmekteydi. Ancak bu şart bakanlığın yayımladığı bir genelgeyle birlikte kaldırılmıştır.
SRC BELGESİ NASIL ALINIR?
Src belgesi almak için öncelikle yetki alan bir eğitim kurumuna kayıt yaptırmanız gerekir. Bu eğitim kurumundan yurtiçi taşımacılığı için 28 saat, uluslar arası taşımacılık yapmak için 32 saat eğitim almanız gerekmektedir. Not: Src eğitimlerinin tamamına katılmak şarttır. Bu eğitimi alan SRC adayları yapılacak olan mesleki yeterlilik sınavlarında 60 ve üzeri puan almaları gerekmektedir. Bu sınavlarda yanlış sorular doğru soruları etkilemez.
SRC BELGESİ İÇİN GEREKLİ OLAN EVRAKLAR
1) 1 Adet Kimlik fotokopisi,
2) 1 Adet Sürücü belgesi fotokopisi,
3) 2 Adet son altı ay içerinde çekilmiş vesikalık resim,
4) 1 Adet Diploma fotokopisi.
SRC BELGESİ ÜCRETİ NE KADAR?
Src belgesi fiyatlarında taban ücret uygulaması bulunmamaktadır. Src belgesi ücretleri bölgelere ve illere göre değişiklik göstermektedir. Bununla ilgili olarak yetki almış bir eğitim kurumuna giderek ücret ve fiyat hakkında bilgi alabilirsiniz.
HABER: SAMİ ÖZÇELİK


Etiketler: Artvin

Diğer Güncel haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.