TRAFİK MAGANDALARI HAYDİ ŞİMDİ DE TAKMAYIN DA GÖRELİM! BAKANLIK SMS İLE UYARDI! 'TÜM BİRİMLERİMİZ GÖREVLENDİRİLDİ...'

TRAFİK MAGANDALARI HAYDİ ŞİMDİ DE TAKMAYIN DA GÖRELİM! BAKANLIK SMS İLE UYARDI! 'TÜM BİRİMLERİMİZ GÖREVLENDİRİLDİ...'
İçişleri Bakanlığı emniyet kemeri, cep telefonu ve tehlikeli araç kullanımları konusunda sürücüleri uyardı İçişleri Bakanlığı emniyet kemeri, cep telefonu ve tehlikeli araç kullanımları konusunda sürücülere uyarıda bulundu. 10.09.2018 20:51
 İçişleri Bakanlığınca, operatör kullanıcılarına uyarı SMS’i gönderildi.
SMS'de "Tüm polis ve jandarma birimlerimiz, emniyet kemeri, cep telefonu kullanımı ve tehlikeli araç kullanımı denetimlerinde görevlendirildi.  Lütfen, bu yolda hep birlikteyiz." ifadesi kullanıldı.
İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU TRAFİK İLGİLİ 
TALİMATLARİNİ İL VALİLİKLERİNE İLETMİŞTİ
Dün  bir projenin tanıtım programına katılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu trafik kazalarının terör kadar can sıktığını belirterek, "Her vatandaşımızın emniyet kemeri takmasını kesinlikle ve kesinlikle temin edeceğiz. Direksiyon başında cep telefonu kullanımını kesinlikle ve kesinlikle bitireceğiz. Emniyet kemeri kullanımının yaygınlaştırılması, seyir halinde cep telefonu kullanımı, aşırı hıza ilişkin yapılacak iş ve işlemlerle trafik kazalarını önleme planı hazırlanmasına ilişkin talimatlar il valiliklerine gönderdim" diye konuşmuştu.
01 Ocak 2018 yılından geçerli olmak üzere Resmi Gazete de yayınlanan “Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’ne” göre Maliye Bakanlığı trafik cezalarında değişikliğe gitti. Yapılan yeni düzenlemeyle birlikte emniyet kemeri takmama cezası ve diğer trafik cezalarında %14,47 oranında değişiklik yapılarak yeniden hesaplandı. Bu yazımızda sizlere ceza miktarını ve ceza puanını aktaracağız.
EMNİYET KEMERİ CEZASI KİMLERE VERİLİR?
Trafik İdari Para Ceza Rehberi’nde yer alan ve motorlu taşıt kullanan sürücülerin en çok ihmal ettiği trafik kurallarından biri de seyir halindeyken emniyet kemeri takmamalarıdır. Emniyet kemeri cezası kendi aracında emniyet kemeri bulundurmayan ve seyir halindeyken takmayan kişilere verilir. Bu trafik cezasının karşılığı motosiklet, motorlu bisiklet ve elektrikli bisikletlilerdeyse kask takılmadığı ve gözlük kullanılmadığı zaman trafik görevlilerince uygulanır.
EMNİYET KEMERİ CEZASI 2018 YILINDA NE KADAR?
Trafik cezalarında yapılan değişiklikle birlikte aracında emniyet kemeri bulundurmayan, seyir halindeyken emniyet kemeri takmayan ve motosiklet, motorlu bisiklet ve elektrikli bisikletlerde kasksız ve gözlüksüz kullanılması durumunda sürücüler 108 TL idari para cezasına çarptırılır. Araç sürücülerine emniyet kemeri cezası trafik görevlileri tarafından yol kontrollerinde verilebildiği gibi aynı zamanda mobese kameraları tarafından yapılacak olan tespitlerle de uygulanabilecektir.
EMNİYET KEMERİ TAKMAMA CEZASI: 108 TL'DİR. İNDİRİMLİ HALİ 81 TL'DİR.

 Emniyet Kemeri Takmama Cezası Ehliyete Ne Kadar Ceza Puanı Olarak Yansır?

Karayolları Trafik Kanununda belirtilen hususlar dahilinde suç sayılan fiili işleyenler hakkında ceza uygulanan sürücülere ayrıca aldıkları her ceza için ehliyetlere yansıtılacak şekilde ceza puanı verilir. Seyir halindeyken emniyet kemeri takmayan ve araçlarında emniyet kemeri bulundurmayanlar sürücülere idari para cezasın çarptırıldıklarında aynı zamanda ehliyetlerine de  ceza puanı yansıtılır. Bir yıl içerisinde 100 ceza puanını dolduran sürücülerin ehliyetleri 2 ay süreyle geri alınır ve sürücüler çeşitli eğitimlere tabi tutulur.
EMİNYET KEMERİ TAKMAYANA YAKALANMALARI HALİNDE 15 CEZA PUANI YANSIR.
Devlet tarafından kanun ve yasalar çerçevesinde uygulanan idari para cezalarının her birinde vatandaşlara erken ödeme fırsatı sunulmaktadır. Motorlu taşıt kullanan sürücülere uygulanacak emniyet kemeri takmama cezasının erken ödenmesi durumunda cezanın 4/3’nü yatırmaları yeterli olacaktır. 2018 yılı için emniyet kemeri takmama cezasına çarptırılan bir kişi 108 TL idari para cezası üzerinden %25(4/3) indirim yapılarak 81 TL ödemeleri yeterli olacaktır. Böylece emniyet kemeri takmama cezası alan bir sürücü 27 TL gibi bir indirimden yararlanabilecektir.
Emniyet kemeri takmama cezasından %25 indirim almak isteyen sürücüler, cezanın kendilerine tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün içerisinde ödemeleri durumunda geçerli olacaktır.
HABER: SAMİ ÖZÇELİK


Etiketler: Artvin

Diğer Güncel haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.