TÜRKİYE YARDIM SEVENLER DERNEĞİNDEN ATAMIZA 95’NCİ YIL CUMHURİYET ÇELENGİ!..

TÜRKİYE YARDIM SEVENLER DERNEĞİNDEN ATAMIZA 95’NCİ YIL CUMHURİYET ÇELENGİ!..
TÜRKİYE YARDIM SEVENLER DERNEĞİNDEN ATAMIZA 95’NCİ YIL CUMHURİYET ÇELENGİ!..31.10.2018 17:14
Türkiye’nin en köklü asırlık derneklerinden birisi olan 1928 yılında kurulmuş “Türkiye Yardım Sevenler Derneği” bu yıl 95’ncisi kutlanan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Atatürk Anıtı’na çelenk sunarak Saygı duruşunda bulundu.

Cumhuriyet idaresinin Atatürk’ün Türk Halkına armağan ettiği önemli eserinden birisi olduğuna vurgu yapan Dernek Başkanı Yeşim Sancal,”Türkiye Yardım Sevenler Derneği 1928 yılında kurulmuş, köklü, asırlık bir topum yararına kurulmuş dernektir. Bugüne kadar binlerce öğrenci okutan, ülkemize eğitimli, aydın insanların yetişmesinde katkısı olan derneğimiz Artvin Şubesi olarak bu yıl Valilikten izin alarak çelengimizi sunduk, Saygı duruşunda bulunduk, İstiklal Marşımızı okuduk. Türkiye’de var olan her şey Cumhuriyetin kazanımlarıdır. Derneğimizi Artvin Halkına yakından tanıtmak, Atamıza saygımızı sunmak için Çelenk programına dahil olduk.

Türkiye Yardım Sevenler Derneği Artvin Şubesi olarak elimizden geldiğince çalışmalarımıza devam edeceğiz. Özellikle başarılı kızlarımızın yüksek öğrenimlerinde elimizden geldiğince yardımcı oluyoruz.

Derneğimizle ilgili genel bilgi verip sözlerimi noktalamadan önce Cumhuriyetimizin 95’nci Kuruluş yıldönümü tüm ulusumuza, ülkemize kutlu olsun. Bizler, bu gençler, Türk Halkı var oldukça Cumhuriyetimiz Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi, “İlelebet, Payidar kalacaktır.” Dedi.
TÜRKİYE YARDIM SEVENLER DERNEĞİ TARİHÇESİ

Türk kadını, zorlu ama büyük bir zaferle sonuçlanan Kurtuluş Savaşımızın unutulmaz bir sembolü olmuştur. Bu büyük zaferi izleyen Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun en coşkulu, ulusal bilinç ve bütünlüğümüzün en yüksek düzeyde olduğu yıllarda bundan tam 90 yıl önce, büyük önder Atatürk’ün önderliğinde çağdaşlaşmaya doğru dev adımların atıldığı dönemde Kırklareli Milletvekili Sayın Dr. Fuat Umay Ankara’da kadınlarımıza 29 Ocak 1928 tarihinde bir çağrıda bulunmuştur. Dr. Umay bu çağrısında, madden ve manen durumu iyi olmayan kadınlarımızın korunmasının bir görev olduğunu, anaya yapılan yardımların çocuğa da ulaşacağını ve böyle bir amacın ancak bir kadın yardım derneğinin kurulmasıyla gerçekleşebileceğini açıklıyordu.

Bu sözler; Sırtında mermi taşıyan, cephede kahraman askerlerimizin yaralarını saran, eşini, oğlunu, kardeşini cepheye gönderen tek başına yaşamın ve savaşın güçlüğüne göğüs geren Türk kadınına yeni bir görev yüklemiştir. Sosyal bilinci gelişmiş, öncü kadınlarımız tarafından büyük bir ilgiyle karşılanan bu çağrıya katılan kadınlarımız, Dr. Umay’ın başkanı olduğu Himaye-i Eftal Cemiyeti’nde toplanarak bir komisyon kurmuşlardır. Komisyon kurulacak derneğin adının Himaye-i Etfal Kadın Yardım Cemiyeti ve ambleminin yürek biçiminde olmasını kararlaştırarak çalışmalarına başlamıştır.

Ar.Fuat Umay başkanlığında • Mevhibe İnönü • Fitnat Çakmak • Nevber Sevüktekin • Tezer Taşkıran • Reşide Bayar • Sevda And • Süreyya Ağaoğlu • Seza Lostar • Melahat Özbudun • Belkis Odman • Nimet Uybadın’dan oluşan kurucularla ilk toplantısını 19 Şubat 1928 günü gerçekleştirerek resmi kuruluşunu tamamlanmıştır. Üyelerin verdiği 426 lira yardım derneğin ilk geliridir. Ve tutanaklarda belirlenmiştir.

1938 yılında, Derneğin kuruluşundan tam on yıl sonra, derneğin faaliyetlerini yakından takip eden Atatürk, yapılan özverili çalışmalardan da etkilenerek “Büyük varlık ve faziletleri unutulmamış Türk kadınlarına ayağa kalkarak hürmetlerimizi göstermeliyiz.

Türk kadını yoksul olamaz. Türk kadını bizatihi bir varlıktır” diyerek derneğe “ Yardım Sevenler Derneği” adını vermiştir. Atamızın el yazısı ile belgelediği bu sözleri Dernek ve Türk kadınlarının gururla taşıdığı en büyük armağanı olmuştur.
Himaye-i Etfal Kadın cemiyeti adı ile kurulan Derneğimizin ismi Yardım Sevenler Derneği olarak değiştirilmiş, bugünkü ismine dönüşmüştür. Ve 22/haziran 1941 gün ve 2/13763 sayılı Bakanlar kurulu kararı ile Kamu yararına çalışan dernek olarak kabul görmüştür. 1951 yılında İç İşleri Bakanlığı izni ile19 şubatın içinde bulunduğu hafta Yardım Sevenler Derneği haftası olarak kabul edilmiştir.

Derneğimizin FAHRİ Başkanlığına sayın Mevhibe İnönü getirilmiş, 1.Genel başkanlığa sayın Fitnat Çakmak seçilmiştir. Fitnat Çakmak:Bu görevi Kuruluştan 1930 yılına kadar sürdürmüştür.
• Makbule Eldeniz: 1930 yılında genel başkanlığa seçilmiş görevi kısa sürmüştür. • Nevser Sevüktekin: 1930 yılından 1948 yılına kadar • Dr.Mediha Eldem: 1948 yılından 1975 yılına kadar • Türkan Ayral: 1975 yılından 1985 yılına kadar • Birsen Eldem: 1985 yılından bu yana genel başkanlığını yürütmektedir.
TÜRKİYE YARDIM SEVENLER DERNEĞİ’NİN 
90 YILLIK ONURLU TARİHİNDE;

Adını Mustafa Kemal ATATÜRK’ten almasının büyük sorumluluğu, , ilke ve devrimlerine olan bağlılığı ve Cumhuriyet Kadınının bitmez, tükenmez çalışma azmi vardır… Derneğin İlk Genel Başkanı Bayan Fitnat ÇAKMAK’tan, (1.Genel Kurmay Başkanı Fevzi Çakmak’ın Eşi) Makbule ELDENİZ, Nevber SEVÜKTEKİN, Dr.Mediha ELDEM, Türkan AYRAL ve 1988 yılından itibaren görevde olan Genel Başkanımız Bayan Birsen ELDEM’e kadar kurulan birlik, beraberlik, disiplin, özveri ve gönüllülük duygusunun bağlayıcılığı vardır…

Ülke genelinde hizmet vermek için çalışan 142 şubesi, binlerce üyesi, derneğin amaç ve ilkelerini benimseyen binlerce öğrencisi, yardım elinin uzandığı binlerce ihtiyaç sahibi halkı vardır… 
Ve nihayetinde, özel bir kanunla kurulmayan ve de korunmayan Türkiye Yardım Sevenler Derneğini özel ve değerli kılan özelliği; şeffaflığı, sorumluluk anlayışının yüksekliği, deneyimi, bağışların yerine ulaşması, Laik ve Demokratik Cumhuriyet ilkelerine olan bağlılığıdır. Türkiye Yardım Sevenler Derneği, bu anlayışın ışığında daha uzun yıllar Türk halkının büyük destek ve güveni ile çalışmalarına devam edecektir.(Devam edecek..)
HABER: SAMİ ÖZÇELİK

Etiketler: Artvin

Diğer Güncel haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.