YAZAR ÖMER YERLİKAYA’DAN SON ROMANI “BEYAZ ALİ”NİN TANITIMI VE İMZA GÜNÜ

YAZAR ÖMER YERLİKAYA’DAN SON ROMANI “BEYAZ ALİ”NİN TANITIMI VE İMZA GÜNÜ
Yazar Ömer Yerlikaya, son romanı “Beyaz Ali” ve ilk romanı olan “Rüzgarlı Tepeler”in 2005 yılından sonra 13 yıl sonra yaptığı yeni baskısını tanıtarak, Patika Kitapevi’nde imza günü düzenledi.31.10.2018 17:19
 30 Ekim 2018 Salı günü saat 18.00-20.00 saatleri arasında düzenlediği kitap tanıtım ve imza gününde gençlere kitap imzalayan ve onlarla bol bol sohbet eden Yazar Ömer Yerlikaya’yı gazeteciler de yalnız bırakmadı. 
DHA Artvin muhabiri Adem Güngör, Artvin Post muhabiri ve köşe yazarı, AFGAD Başkan Yardımcısı Sami Özçelik, Birgün Artvin temsilcisi Dilan Şahinbaş, yazar Yerlikaya’ya destek vererek, bugüne kadar yazdığı roman kitapları ve yerel gazetede her gün yazdığı yazılardan dolayı teşekkür etti.

Yazar Ömer Yerlikaya son kitabı “Beyaz Ali”nin yeni bir anlayışla yazıldığını, belki de dünyada bir ilki denediğini, kitaptaki karakterin yazarla olan tartışmasına, itirazına şahit olunacağını belirtti.

BEYAZ ALİ ROMANI ÇOK FARKLI BİR ROMANDIR

Yazar Ömer Yerlikaya imza günü nedeniyle yaptığı açıklamada;” Yeni ve son kitabım “BEYAZ ALİ” romanını tanıtmak ve kısa da olsa imza günü düzenlemek için Artvin’in en faal, en güzel buluşma noktası olan Kitap Kurtlarının ortak adresi Patika’da bir başka kitabımın tanıtım ve imza günü nedeniyle gençlerle birlikteyim. Tabii genç insanların arasında olmak, onlarla okumak ve kitap üzerine sohbet edip imza günü yapmak benim için apayrı bir gurur vesilesidir.

GENÇLERLE BİRLİKTE OLMAK, ONLARLA 
SOHBET ETMEK BANA MUTLULUK VERİYOR

Ben bu akşam 2 mutluluğu ayını anda yaşadım. Birincisi, gençlerin kitabıma ve bana olan samimi ilgisi, saygısı ve sevgisidir. Biliyorsunuz dün 29 Ekim Cumhuriyet Bayramıydı. Cumhuriyetimizin 95’nci yılıydı. Atatürk Cumhuriyeti, ülkeyi, milleti kime teslim etmişti. Gençlere değil mi? Çünkü Atatürk gençlere güveniyordu. Başka kimseye güvenmedi onlara güvendiği kadar. Bundan dolayı Türkiye Cumhuriyeti’ni gençlere emanet etmiştir. İşte bu gençlerle birlikte olmak bambaşka bir heyecan ve mutluluk olsa gerek. Onlarla gelecek üzerine, ülkemiz ve milletimiz üzerine her konuda sohbet etmek, onların birikim ve bilgilerinden faydalanmak, iletişim kurmak muhteşem bir andır. Gençlerimize güveniyor ve onlara başarılar diliyorum.

GAZETECİ ARKADAŞLARIMIZLA BİRLİKTE
OKUMAK ÜZERİNE SOHBET ETMEK GÜZEL..

kinci mutluluğum; Gazeteci arkadaşlarımızın yakın ilgisi, Gerek DHA Artvin Muhabirimiz Adem Güngör, Gerek Birgün gazetesi Artvin temsilcisi Dilan Şahinbaş ve Gerekse Artvin Post’un köşe yazarı ve muhabiri Sami Özçelik ile birlikte imza ve söyleşide bulunmak çok güzel bir duygu oldu. Gazeteciler dünyanın en zor işini yapıyorlar. Üstelik büyük bir fedakarlıkla yapıyorlar.

Gazetecilik çok zordur. Ben yazarım. Gazetede her gün köşe yazıları da yazıyorum. Ama bir gazeteci gibi , bu değerli gazeteci arkadaşlarım gibi haber yazamam. Bu bambaşka bir yetenek ve aynı zamanda yürek işidir. Bu 3 değerli arkadaşlarımız gerçekten mesleğini çok güzel ve başarıyla yapıyorlar. Onlarla sohbet edip, her konuda bilgi alışverişinde bulunmak, sohbetlerimizle birlikte yeni şeyler öğrenmek, dostluğu, arkadaşlığı tazelemek çok keyifli oldu.

İLK ROMANIMIN 2 BASKISI 13 YIL SONRA YAPILDI

İlk romanım “Rüzgarlı Tepeler” 2005 yılında yayınlanmıştı. Alacele basılmış düzenlemesi, baskısı istediğim gibi olmamıştı. Bu ilk göz ağrım olan “Rüzgarlı Tepeler” düzenleme yapılarak, yapılan hatalar düzeltilerek, kapağı yenilenerek yeniden baskısı yapıldı. CİNİUS Yayınları Rüzgarlı Tepeler’in ikinci baskısının tanıtımında şu ifadelere yer veriyor

RÜZGARLI TEPELER Yazar:Ömer Yerlikaya Cinius Yayınları / Çağdaş Türk Yazarları
Rüzgârlı Tepeler’in insanın içini hoplatan, kıpır kıpır eden destansı bir havası vardır. Kurgusu, kullanılan dil, akıcılık, karakterlerin canlılığı, bir şiir tadında sürüp giden tasvirleri insanı ve doğayı bir araya getirmekten öte bir şölen gibi çıkar okuyucunun karşısına.

Her yeni bölümü ile sevimli, küçük öykücükler gibi olsa da total akışı ile lirizmin sınırlarını zorlayan engin bir çizgiye sahiptir. Uzun soluklu bir yaşanmışlığın gerçek yüzü anlatılır Rüzgârlı Tepeler’de. Aynı sıraları paylaşmış, birlikte okumuş Orhan’ın, Bahar’ın, Mehmet Ali’nin, İrfan’ın ve diğerlerinin okuyucuda derin izler bırakan hikâyesi baş döndürücüdür.

Rüzgârlı Tepeler, gücünü dağlardan alan ırmak gibidir. Bir gençlik iksiri gibi yol olur, gönüllere akar; bazen dağların en tepelerinde dağ rüzgârları ile eser vadiye. Bazen Çoruh’un üzerinde uğultularla esen ılık bir şarkı gibidir. Bir sevda olur, yüreklere su serper… İlk baskısı 2005 yılında çıktığında kitap beklenenden de büyük ilgi görmüştü. Yeni düzenlemesi ile ikinci baskısında Ömer Yerlikaya okuyucusunu âdeta sarsıyor.

BEYAZ ALİ TÜRKİYE'NİN TÜM KİTAPÇILARINDA

Yazar Ömer Yerlikaya son olarak yeni romanına değinerek, Ben “Beyaz Ali” romanımın diğer romanlarımdan çok farklı olduğunu en başta söyledim. Bunu okuyucularımız kitabı okuduktan sonra çok daha iyi anlayacaklardır. Kitabı nereden bulurum diyenlere; CİNİUS Yayınevinden çıkan “Beyaz Ali” Türkiye’nin en seçkin kitapevlerinden temin edebilir.

KİTAP AÇIKLAMASI: Nasıl öylesine özgürce kahramanlar yaratılarak dönemsel evrelerde soluksuz betimlemelerle hayatlar yapılmış! Beyaz Ali’yi okurken mahcup oldum adeta... (Hikmet Kavasoğlu)

Dağ köylerinden birinde bir aileyi konu alan ve bir felaketler zinciri olarak gelişen olay örgüsü yirminci yüzyılın ilk yarısında yaşanmış toplumsal sarsıntıyı da ele alır. Beyaz Ali roman dokusunda alışılagelmişin dışında bireysel öğeler ile birlikte ezber bozan o şaşırtıcı yanı ile öne çıkar. Giderek unutulmaya yüz tutmuş taşra romanlarına yeniden can suyu olmanın o engin dinamizmi ile yetinmez; mavi gökyüzü kadar engin ve güçlü kadın karakterleri ile de büyülü bir dünyanın kapısını sonuna kadar açar.

Ömer Yerlikaya yine akıcı üslubu ve zengin karakter şöleni ile okuyucusunu sarsmaya devam ediyor. Yazar bu kez önceki çalışmaları antoloji ve uzun soluklu biyografilerin aksine Beyaz Ali’de özgün ama yaşam ile örtüşen muazzam kurgusu ile çıkıyor karşımıza... (Tanıtım Bülteninden)

Kitap Adı: Beyaz Ali-Yazar: Ömer Yerlikaya-Yayınevi: Cinius Hamur Tipi: 2. Hamur-Baskı Sayısı: 1. Basım-İlk Baskı Yılı: 2018-Sayfa Sayısı: 568-Ebat: 13,5 x 19,5-Dil: Türkçe- ISBN: 9786057979162
HABER: SAMİ ÖZÇELİK

Etiketler: Artvin

Diğer Güncel haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.