YOLCU HABER’DEN 2 ASIRLIK ÇINARA CERATTEPE PLAKETİ

YOLCU HABER’DEN 2 ASIRLIK  ÇINARA CERATTEPE PLAKETİ
Dijital olarak internet sayfasından yayın yapan haber portalı Yolcu Haber’den Artvin’in yaşayan 2 çınarına onur plaketi verildi.16.05.2019 14:07
İnternet üzerinden dijital olarak yayın yapan haber portalı Yolcu Haber’in Genel yayın yönetmeni Tekin Üstündağ, gazete yönetimi adına yaptığı açıklamada; “Biliyorsunuz, Artvin’in varoluş, yokoluş meselesi vardır. Cerattepe’de maalesef hukuksuz şekilde maden çalışmaları devam ediyor. Ancak Artvin Halkı’nın mücadelesi asla bitmedi ve hiçbir zaman da bitmeyecek. Bunun en önemli inanç sembollerinden sadece 2 değerli asırlık çınarımızı herkese hatırlatmak isteriz. 102 yaşındaki Hacı Ali keklik ile 96 yaşına merdiven dayamış olan Erzade Yalçıntaş’ı bir kere daha Ankara’dan saygıyla selamlıyorum.
Onlar mücadelelerinden asla vazgeçmemiş, Cerattepe’nin sembol insanları olmuşlardır. Onların mücadelede verdiği fotoğraflar sadece Türkiye’deki çevre mücadelelerinde değil, dünyada da sembol olmuştur. Biz Yolcu haber olarak bu çok değerli 2 asırlık çınarımıza plaket vermeyi düşündük. Bunu da Artvin’de bizim adımıza Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan ve gazeteci Sami Özçelik’in vermesini rica ettik. Sağ olsunlar bizi kırmadılar ve plaketleri asırlık çınarlarımıza ulaştırdılar. 
Ben Yolcu Haber ekibi adına kendilerine gönülden teşekkür ediyorum. Plaketi alan 102 yaşındaki Hacı Ali Keklik ile kısa bir görüşme yaptım. İnanın çok duygulandım. Öylesine güzel ve içten cümleler kurdu ki. Allah böyle insanlara uzun ömürler versin. Onların yüreği Artvin, Beyni Artvin, Damarlarında akan kanları Artvin... Onlar bizim geçmişimiz ve geleceğimizin gönüllü rehberleridir. Biz Ankara’da ikamet eden Artvinliler olarak her zaman Artvin’i Ankara’dan gözleyeceğiz, takip edeceğiz ve sahip çıkmaya devam edeceğiz.”dedi.
Yolcu Haber’in plaketini alan Erzade Yalçıntaş;” Ben 96 yaşına geldim. Artvin’de doğdum, Burada büyüdüm. Burada yaşadım. Cerattepe’de yapılacak madencilik bizim sonumuz olacak. Bunu hiç okula gitmeyen biri bile bilir ve anlar. Tepemizde maden çıkacak. Burada Artvin kalır mı? Ben asla razı değilim. Son nefesime kadar hayır diyeceğim ve mücadele edeceğim. Bana ne düşüyorsa onun fazlasını yapacağım.”dedi.
Yolcu Haber’den plaketini alan 102 yaşındaki Hacı Ali Keklik, çok duygulandığını belirterek; “Bunun benim için çok büyük anlamı var. Çok mutlu oldum. Yolcu Haber’e Tekin Bey ve Özer beye gazetenin yazarlarına çalışanlarına çok teşekkür ediyorum.”dedi.
Yeşil Artvin Derneği Başkanı Neşe Karahan,” Erzade teyzemiz olsun, Hacı Ali Keklik dedemiz olsun, Artvin’in sembolüdür. Onlar Cerattepe mücadelesinin 2 güzel insanıdır. Kendilerine bir kere daha Yeşil Artvin Derneği adına teşekkür ediyorum.”dedi.
HABER: SAMİ ÖZÇELİK

Etiketler: Artvin

Diğer Güncel haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.