10 KASIM ATATÜRK'Ü ANMA PROGRAMINDA CHP VE ADD'DEN ATATÜRK ANITINA ÇELENK

10 KASIM ATATÜRK'Ü ANMA PROGRAMINDA CHP VE ADD'DEN ATATÜRK ANITINA ÇELENK
Atatürk'ün ölümünün 81 yıl nedeniyle Bütün Türkiye'de, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde, dış temsilciliklerde anma etkinlikleri düzenlendi. 11.11.2019 09:59Artvin'de de anma etkinlikleri kapsamında önce Artvin Valiliği tarafında gerçekleştirilen programı yapıldı.

Öğleden sonra ise Cumhuriyet Halk Partisi bir Atatürkçü Düşünce Derneği 10 Kasım 2019 pazar günü Atatürk anıtı'na birlikte Çelenk koydu. Çelenk koyma programına CHP Artvin İl Başkanı Ahmet Biber, Türkiye Barolar Birliği İnsan hakları merkezi Başkanı Av. İzzet varan, Artvin belediye başkanı Demirhan Elçin, Atatürkçü Düşünce Derneği Artvin şubesi başkanı Ayla Varan, Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan, Şavşat Belediye Başkanı Nihat Acar, Hopa Belediye Başkanı Taner Ekmekçi, Kemalpaşa Belediye Başkanı Ergül Akçiçek ,Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir, Kore Gazisi Ahmet Sezgin, Cerattepe’nin sembolü Artvin’in asırlık çınarı 102 yaşındaki Hacı Ali Keklik, CHP Merkez ilçe başkanı Olgun Gümrükçü, CHP Kadın Kolları İl Başkanı Gülşen Kurul, Artvin Faal gazeteciler Derneği Başkan Yardımcısı Sami Özçelik, partililer ve vatandaşlar katıldı

Çelenk sunma programı önce çelenklerin konulması saygı duruşunun yapılması ve İstiklal Marşı'nın söylenmesi ile başladı.

Atatürk Anıtı’na Çelenk koyma programının ilk konuşması Atatürkçü Düşünce Derneği Artvin şube başkanı Ayla Varan tarafından yapıldı. Başkan Varan yaptığı konuşmasında şu ifadelere yer verdi.

"Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü aramızdan ayrılışının 81 yıl dönümünde Sonsuz saygı ve bağlılık ile anıyoruz. Dünyada emperyalizmi yenilgiye uğratan, sömürgecilerin, yayılmacı projelerini tarihi çöplüğüne atan tüm Mazlum uluslara ilham ve güç kaynağı olan, gerçek anlamda evrensel bir önderdir, Mustafa Kemal Atatürk.

UNESCO 1981 yılında doğumunun 100. Yılı dönümü nedeniyle yayımladığı mesajı Esasen her şeyi anlatmaktadır bu mesajda Atatürk kimdir? diye başlayan soruya şöyle yanıt veriliyor;

Atatürk, uluslararası anlayış, işbirliği, Barış yolunda çaba göstermiş Üstün kişi. olağanüstü devrimler gerçekleştirmiş bir inkılapçı. Sömürgecilik ve yayılmacılığına karşı savaşan ilk Önder. insan haklarına saygılı, Dünya barışının öncüsü, bütün yaşamı boyunca insanlar arasında renk, dil, din, ırk, ayrımı göstermeyen, eşi olmayan devlet adamı... Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu." deniliyor.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk yaratıcısı olduğu Türk Devrimi ve sonuçları ile bir Bilge ve dahi liderdir . Düşmanlarında bile saygı uyandıran, dostlarına Güven aşılayan, eşsiz bir rehber. eşsiz bir üreticidir milli mücadelemizin 100. yılında Atatürk'ü anmak aynı zamanda onu anlamak ve anlatmak sorumluluğunu da her yurttaşımıza yüklemektedir.

Atatürk'ü anmak ve anlamak coğrafyamız ve ulus-devletin üzerine oynanan oyunların farkında olmak demektir. 100 yıl önce milli mücadeleyi başlattığı nokta ile 100 yıl sonra içinde bulunduğumuz durum, aslında farklı değildir.

Atatürk milli mücadele ile Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni açmış, çalıştırmış, egemenliği saraydan alarak, söz sahibine, yani millete vermiştir. 100 yıl sonra bugün çok partili siyasi yaşam, parlamenter sistem, demokrasi çökertilmiştir. Gazi meclis etkisiz ve itibarsız hale getirilmiştir. Millilik sözde kalmış, Milli Eğitim, Milli Ordu ve Milli Savunma, milli ekonomi, milli tarım, milli kaynaklar, doğal güzelliklerimiz (yeraltı ve yerüstü zenginliklerimiz) göz göre göre yok edilmiştir.

Türk milleti Atatürk ile kazandıklarını, Devrim karşıtı siyasi zihniyet ile kaybetmektedir. Milletimizin her bir Ferdi kayıplarının farkındadır. Milli mücadelemizin 100. ve ulu Önder'in bedenen aramızdan ayrılışının 81. yılında ulusal bir Uyanış başlamıştır. Bu uyanış milletimizin geleceği açısından umut vericidir.

Türkiye Cumhuriyeti'nin laik, demokratik, sosyal, hukuk ve Üniter devlet nitelikleri ile parlamenter sisteme dönmesi yaşamsal önemdedir. Ulus devlet olarak bir ve bütün yaşamamızın başkaca bir seçeneği yoktur. Atatürk, 81 yıl boyunca her nefeste, her saniyede, her dakikada, her saatte, her gün de her hafta da her ayda ve hep yılda daha da büyümüştür. Hep haklı çıkmıştır her geçen gün doğruluğunu katlanmıştır.

Türk milleti geleceğini tek liderimiz, tek önderimiz ve tek Rehberimiz Atatürk'te onun düşünce ve devrimlerinde bulmuştur. Türk Milleti tek doğru reçete olan Atatürkçü düşüncede bütünleşmektedir. Bu nedenledir ki milletimiz bütün dünyanın hayranlıkla izlediği Atatürk'e bağlılığını sonsuza kadar devam ettirecektir

Dünya Tarihi "aydınlıkla karanlığın" mücadelesi ile doludur. Atatürk aydınlığın temsilcisi, aydınlığın lideridir. Karanlıkta kalmak isteyenlerin, karanlığı ısrarla savunanların, aydınlığı anlamasını beklemek zordur. . Ancak Atatürkçülerin mücadelesi ile Karanlıklar mutlaka aydınlanacak, karanlıktan beslenenlerin oyunları bozulacaktır.

Büyük Önder'in aramızdan ayrılışının 81. yılında bir kez daha saygı sevgi minnetle anıyor, Aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyoruz."dedi.

ATATÜRK'Ü ANLAMAMIZ VE
DOĞRU ANLATMAMIZ LAZIM

Ardından söz alan Cumhuriyet Halk partisi Artvin İl Başkanı Ahmet Biber, Atatürk'ün önemine vurgu yaptı. Atatürk'ü anlamak ve anlatmak zorunluluğuna dikkat çeken Biber, "Atatürk'ün ölümünün 81. yılında Atamızın huzurundayız.
Az önce Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanımız Ayla Varan kardeşimiz çok güzel izah ettiler. Çok güzel özetlediler.

Mustafa Kemal aydınlanma demek, Mustafa Kemal, komutan demek, Mustafa Kemal devlet Adamı demek, Mustafa kemal Cumhuriyet demek, Mustafa Kemal geleceğimiz demek. Şu öz eleştiriyi yapmamız gerekir. Atatürk Türkiye Cumhuriyeti'ni gençlere emanet etmiştir. Onun için gençlik kahvede değil, kütüphanede olmalı.

ÜRETEN BİR TÜRKİYE MODELİNE
ACİLEN DÖNMEMİZ GEREKİYOR!

Üreten bir Türkiye modeline dönmemiz gerekir. Gençler okumalı, öğrenmeli ve öğrendiklerini hayata geçirmelidir. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk;

“Çalışmadan, yorulmadan ve üretmeden, rahat yaşamak isteyen toplumlar; evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkûmdurlar.” Diyor.

Maalesef Türkiye üretmiyor. Her türlü imkana sahip olmasına rağmen, her şeyi ithal eder hale getirilmiştir. Bundan derhal vazgeçilmeli ve Türkiye Cumhuriyeti üretim seferberliğini başlatmalıdır. Atatürkçülük; çalışkan olmakla mülkümdür. Atatürkçülük, teknolojiyi, üretmekle mümkündür. Atatürkçülük Tam bağımsız ülke olunmakla mümkündür.

UNESCO SADECE ATATÜRK İÇİN
ÖZEL BİR TANIM YAPMIŞTIR!..

Bütün dünya eşsiz lider Mustafa Kemal Atatürk’ü kabul etmekte ve saygı duymaktadır. Az önce ADD Başkanımız Ayla Varan’ın konuşmasında da yer olduğu gibi UNESCO sadece Atatürk için çok özel bir sayfa açarak dünyanın en saygın lideri ilan etmiştir. Buna rağmen maalesef içimizde olup onu anlamayan, okumayanlar var. Atatürk’ü bilmeyenler, yada yanlış bilenler var. Bizim bir görevimiz de Atatürk’ü doğru anlamak ve doğru anlatmaktır." dedi. Konuşmaların ardından çelenk programı sona erdi.

Bu program sonrası akıllara gelen soru şu oldu; CHP dışındaki tüm partiler neden çelenk sunma etkinliğini yapmıyor? Oysa 2009'a kadar her parti mutlak suretle çelengini koyar saygısını sunardı. Bu soruyu tüm parti il başkanlarımıza soruyoruz. Milli bayramlarda Atatürk'ü anma programlarına neden çelenk koymuyorsunuz.

Özellikle 18 yıldır Türkiye Cumhuriyeti'ni yöneten Asalet Ve kalkınma partisi bunu neden yapamıyor? Bir yasak mı var? Yoksa valilik çelenk koymuş bize gerek yok mu diyorsunuz. Atatürk'e çelenk sunma etkinliğini hiç bir zaman terletmeyen Cumhuriyet Halk partisi'ne teşekkür ederken, diğer partileri de bu göreve davet ediyorum.


Etiketler: Artvin

Diğer Güncel haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.