2 GÜZEL YÜREKLİ ÇOCUK MİNİK KEDİYİ SIKIŞTIĞI DUVARIN İÇİNDEN KURTARDI

2 GÜZEL YÜREKLİ ÇOCUK MİNİK KEDİYİ   SIKIŞTIĞI DUVARIN İÇİNDEN KURTARDI
Çocukların hayvan sevgisi göz yaşartacak kadar samimi ve içten iken özellikle bazı anne babaların,” sakin o kediye elini tutma, tutarsan eve gelme” gibi cümleleri ise insanı derinden üzüyor ve sarsıyor.28.09.2018 11:03
 Bir annenin öğretmesi gereken çok önemli bir insanlığı çocukların anne babalara öğretmeleri, “Dünya tersine dönmeye başladı” şeklinde yorumlanıyor.
 Artvin Merkez’de Kültür Caddesi’nde yer alan Laf Lafa Restobar’ın sahibi Selda-Yasin Yılmaz çiftinin yakışıklı, merhametli oğulları Haktan Yılmaz (9) ile arkadaşı Ahmet Berke Gökçe evlerine doğru giderken çatlak duvarın içinde kedi yavrusunun esini duydu. Duvarın içinden minik sevimli yavruyu çıkaran iki güzel yürekli çocuk, ona yemek ve süt aldı. Minderden yer yaptı. Son derece aç olan yavru yem yerken çok hızlı yediği için sesler çıkartınca boğuluyor diye korkan Haktan ve Berke, annelerinden yardım istedi. 
Haktan Yılmaz, minik  kedi için  karton kutudan ev yapacağını, annesinden izin alması durumunda ona bakacağını söyledi.. Daha sonra yapılan araştırmada yavru kedinin annesine ve diğer yavru kediler bulundu. Küçük yavru kedinin sıkıştığı yerde 2 gün boyunca ses çıkardığı halde, civarda oturan bazı kişiler bu sesten rahatsız olduğu halde ne itfaiyeye haber vermemeleri, nede merak edip ne var diye bakmamaları ise üzücü oldu. Bu 2 çocuk kadar merhametlerinin olmaması onlara da küçüklerden büyük ders şeklinde yorumlandı. 
 Çocukların hayvan sevgisi büyüklere örnek ve ders olurken, yerel basının da dikkatinden kaçmadı.  Sokak hayvanlarının sahibinin tüm Artvin halkı olduğunu belirten HAYDİKO, 9 yaşındaki Haktan ile 10 yaşındaki Ahmet Berke’nin herkese çok önemli bir mesaj verdiğini ve örnek olduğunu söyledi. Okullarda hayvan  sevgisi, doğa sevgisi, anne baba ve kardeş sevgisi vermek kadar önemli olduğunu da belirten HAYDİKO yöneticileri, “Haydiko Artvin’de sokak Hayvanlarına sahip çıkmak, hayvan sevgisini kazandırmak, onları kötü niyetli kişilerden  korumak amacıyla kuruldu. Kısa sürede çok büyük mesafeler alındı. Artvin’de üzücü haberler duyduğumuz kadar bizi çok sevindiren, mutlu eden  umutlandıran böyle haberler de  okuyor, duyuyoruz.” ifadelerini kullandı.
ÇOCUKLARA HAYVAN SEVGİSİNİN OKULDA AŞILANMASI İÇİN DERS KOYULMALI!
Hayvansever bir öğretmen olarak bu konuda elimden geleni kendi öğrencilerim için yapmaktayım. Hayvanların sevilmesi ve korunması gerektiğini her fırsatta anlatmaya ve kendi hayatım üzerinden olumlu örnekleme ile göstermeye çalışıyorum. Ancak eğitim ailede başlar ve Türkiye'de maalesef ki çoğu aile bu konuda çocuğa bu sevgiyi aşılamada başarısız. Daha da kötüsü çocuklar hayvanlara karşı merhametten çok uzak, içlerinde sevgiyi bırakın nefret mevcut. Aileden bu eksiklik ile okula gelen çocuğun hiç olmazsa doğru olana okul içinde kanalize edilmesi gerekli. Yani okulda bu bilinç mümkün olduğunca kazandırılmalı. Şu anda okullarımızda bir çok seçmeli ders bulunmakta ve doğa sevgisi veya hayvan sevgisi adına bir şey ne yazık ki yok! Çocuklarımıza dini veya ahlakı öğretirken esas bunları atlıyoruz. Çünkü insan yakınlarına ve çevresine olması gerektiği kadar içinde yaşadığı doğa ve diğer canlılara da saygı duyup onları korursa gerçek bir insan sayılabilmekte ve dünyaya faydalı olabilmektedir.
NELER YAPILMALI veya YAPILABİLİR?
- Çocuklara yaşayan her canlıya saygı duyulmasının gerekliliği nedenleri ile birlikte anlatılmalı.
-Çocuklara doğa ve doğada yaşayan canlılar- bilhassa hayvanlar ile ilgili olarak hurafelerden uzak, bilimsel, doğru bilgiler verilmeli. Hayvanların davranışları bilimsel olarak açıklanmalı. 
- Çocuklara doğaya ve hayvanlara verilen zararlardan bahsedilmeli. Çocuk böylece bu dünyada insanların yalnızca kendi faydasına yaşamaması gerektiğini görsün, öğrensin. (Din ve ahlak bilgisi ile de desteklenebilir.)
- Hayvan sahiplenilmesi ve bakımı ile ilgili doğru bilgiler verilmeli.  Eve hayvan giremez, hastalık bulaşır, tüyü kist yapar, melek girmez, günahtır gibi fikirlerin çocuklardan uzak durması sağlanmalı.
-Ve sahipsiz ve sokak hayvanlarına yardımın gerekliği de örneklerle anlatılmalı.
HABER: SAMİ ÖZÇELİK
Etiketler: Artvin

Diğer Güncel haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.