2012 YILININ TÜRKİYE AHİSİ YÜKSEL SÖNMEZ SONSUZLUĞA UĞURLANDI

2012 YILININ TÜRKİYE AHİSİ YÜKSEL SÖNMEZ SONSUZLUĞA UĞURLANDI
2012 YILININ TÜRKİYE AHİSİ YÜKSEL SÖNMEZ SONSUZLUĞA UĞURLANDI08.10.2017 17:55


Artvin bir değerini daha kaybetti. Artvin’in 70 yıllık ekmek ustası “Kelleci” ekmek’in kurucusu Güven fırının sahibi  Yüksel Sönmez, sonsuzluğa uğurlandı. 7 Ekim 2017 tarihinde 80 yaşında  evinde hayata  veda etti. 8 Ekim 2017 Pazar günü Merkez Camii’nde İkindi namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından Kolorta Mezarlığı’nda sonsuzluğa uğurlandı.   Cenazeye Belediye Başkan Yardımcısı Erkan Yazan, Adalet Ve Kalkınma Partisi İl Başkanı Erkan Balta,  İlçe Başkanı Maksut Koçak,  Adalet Ve Kalkınma Partisi Kurucu İl Başkanı Salih Ejderoğlu, Artvin halkı, dost ve akrabası katıldı. Yüksel Sönmez Yusufeli Yağcılar köyünden olup (Uğhum) evli Mehmet, Osman, Şenay ve Gülay isimli 4 çocuk babasıydı.

2012 YILINDA YILIN TÜRKİYE AHİSİ SEÇİLMİŞTİ

Yüksel Sönmez, 2012 yılında Artvin’de Türkiye’nin yılın ahisi seçilen esnaftı. Yaklaşık 70 yıldır fırıncı olarak esnaflık yapan Yüksel  Sönmez, yaptığı ekmeğe  “Kelleci”  markası haline getirmişti.  Merhuma Allah’tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı diliyoruz.

 ÖZGEÇMİŞ

Esnaf ve Sanatkarlar  Genel Müdürlüğü Resmi sitesinde Yüksel Sönmez ile ilgili yer alan özgeçmişte şu ifadeler yer alıyor;

04.04.1937 yılında Artvin’de doğan fırıncı Yüksel SÖNMEZ İlkokulu bitirdikten sonra baba mesleği olan fırıncılığa 1952 yılında çırak olarak başlamış, babasının vefatından sonra ise işi üstlenmiştir. O yıllarda teknoloji fazla gelişmediği için her türlü işler el ve insan gücüyle yapılmaktaydı.

Meslek hayatı boyunca 100’ün üzerinde çırak ve usta yetiştirmiştir. Eskiden, Artvin’de küçükbaş hayvan yetiştiriciliği ileri seviyede olduğundan dolayı ekmek yapma işlemi bittikten sonra fırında küçükbaş hayvan kellesi de pişirilip satılmaktaydı. Bu nedenle çevrede “kelleci” fırın olarak tanınmaktaydı. Bugün itibariyle 80 yaşında olmasına rağmen fırıncı Yüksel usta mesleğini oğullarıyla birlikte devam ettirmekte olup, mesleğe çırak bulmakta da zorlandığını dile getiriyordu.

HABER: Neslihan Tatar


Etiketler: CENAZE

Diğer Güncel haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.