300 YILLIK YOLU KESEN GECE KONDU BARİYER!

300 YILLIK YOLU KESEN  GECE KONDU BARİYER!
Artvin Merkez’de Kaya Keleş Sokağın girişine konulan otomatik Otopark bariyeri, mahallelilerin tepkisini çekti. 25.11.2018 14:23
Artvin Eski hamamın olduğu yerin hemen gerisine bir vatandaş tarafından konan otopark bariyeri, buradan her gün gelip geçen yüzlerce insanın,” Şimdi bu nedir? Bu yol kamuya aittir. Bunu buraya koyan hangi hakla koyar? Sorularını yöneltiyor.
Kaya Keleş Sokağı, Eski Hamam’ında olduğu sokak, Artvin ile yaşıt bir sokak. Bu sokak Barış Manço’nun 1989 yılında çektiği Artvin belgeselinde de yer almıştı. Mahalleliden edinilen bilgiye göre bu otopark bariyerini, buradaki bina sahiplerinden birisinin koyduğunu, ancak buna hakkı olmadığını, konuyla ilgili olarak imza topladıklarını belirtiyor.

Artvin Post olarak halkın şikayet ettiği Otomatik Park bariyerini yerinde çekerek, özellikle Artvin Belediyesi’nin dikkatine sunuyoruz. Buraya bunu belediye yapsa, belediyeye hangi gerekçeyle yaptığını, bunun kanuni olarak açıklamasını isterdik. Ancak bir vatandaşın kapatması ise daha da enteresan bir durum
Kamuya ait bir yola, sokağa hangi hakla bu bariyer konulmuştur.. Şayet buraya çok araç geliyordu, bu yüzden dükkanımız kapanıyordu diye cevap verecekseniz, o zaman Artvin’in her caddesine, her yerine bu bariyerden koymak gerekir.

Bu yol Artvin ile yaşıt, Artvin’in simge sokağından birisidir. Bu şekilde otopark bariyeri çekemezsiniz!. Eğer sizin tapu alanınız dışında ise bu kamu arazisine, yoluna tecavüz olur. Derhal buradan kaldırmanız gerekir. Görünen odur ki; Kamunun yolunu kesmiş bulunuyorsunuz. Bunun ceazi müeyyidesi de vardır. Belediye neden buna göz yummuş, Bu bariyerin yapılmasıyla ilgili vatandaşı neden bilgilendirmemiştir?

Kamunun, halkın yoluna konan otomatik bariyer, ilk gecekondu bariyeri olarak da tarihe geçmiştir. Çünkü bir şahsın, kendisine ait olmayan kamuya ait bariyer kurma hakkı yoktur. Dolayısıyla belediyenin de buna izin verme durumu yok. O halde gecekondu mantığıyla konan bariyeri en kısa sürede kaldırıp, bu ayıba vede suça son vermek zorundasınız.İlgililere duyurulur..

Kaya Keleş sokağı ile ilgili benzer durum anısı. Telekom Hizmet binasına asansör projesi yapılıyor. Projeye göre asansör kabini bu 300 yıllık sokağı boydan boya kapatıyordu. Mahalle sakinleri 08 haber gazetesi muhabiri olarak beni çağırdı. Gerçekten yolu kesen bir projeydi. Haberimizi yaptık. O dönemin İl Müdürü bana tepki gösterdi. 
Ama daha sonra proje değişikliğine gidildi. Muhteşem bir çözüm projesi ortaya çıktı. Şimdi bu asansör kimseye zarar vermiyor. Asansör de var, yolda , sokakta hiç bir sıkıntı yaşamadı. Şimdi de bu bariyeri kaldırıp varsa şayet bir sıkıntı, farklı bir proje ile giderecekler. Bu haliyle o korsan gecekondu bariyeri orada kalamaz!.. Şimdi de Artvin Post gazetesi olarak halkın yanında, haklının yanında bunu dile getiriyoruz.

HABER: SAMİ ÖZÇELİK 

Etiketler: Artvin

Diğer Güncel haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.