ACARA TV YILBAŞI ÖZEL ÇEKİMLERİNİ MADEN KÖYÜ'NDE (BAZGİRET) YAPTI!.

ACARA TV YILBAŞI ÖZEL ÇEKİMLERİNİ  MADEN KÖYÜ'NDE (BAZGİRET) YAPTI!.
Türkiye’nin en güzel köyleri arasında, en çok tanınan, bilinen ve Şavşat’ın Cittaslow ilan edilmesinde fotoğraflarının büyük etkisi olan Maden Köyü’nün (Bazgiret) komşumuz Acara TV tarafından çekimleri yapıldı.24.12.2018 10:13
Bazgiret’te kış ve yeni yıl kültürünün anlatıldığı çekim 22 Aralık 2018 Cumartesi günü yapıldı.
Maden Köyünün kültür, sanat, gelenek ve göreneklerinin anlatıldığı çekimler gün boyu sürdü. Köyde yaşayan özellikle yaşlılarla yapılan röportajlar, kızaklarla kayma, akordeon eşliğinde horonlar, yılbaşı gecesi yapılan kültürel ve geleneksel uygulamalar canlandırıldı.
BAZGİRET BAHARIN OLDUĞU GİBİ KIŞIN DA MUHTEŞEM..
Artvin’in en çok tv programları çekilmiş köylerinden olan Bazgiret, baharda olduğu gibi kışıyla da bambaşka güzellikler sunuyor. Artvin Merkez’den 80 km uzakta olan köyde evlerin%99’u ahşap yöresel mimariyle yapılmıştır. Maalesef tüm köylerin başına gelen göç hastalığı, Bazgiret’i de derinden etkilemiş. Neredeyse tüm gençleri il içinde çoğunlukla il dışında Türkiye’nin değişik illerinde çalışıyor. Burada yaşayan insanların çoğu yaşlı. En genci 60 yaşın üzerinde.
“EN ÇOK PROGRAM VE BELGESEL ÇEKİLEN KÖYÜZ!”
Acara TV’nin çekimlerine şehirde, Şavşat ve Artvin merkez’de yaşayan Bazgiretliler de destek verdi. Köy Muhtarı Musa Çimen, Acara TV’ye teşekkür ederek,”Maden Köyü- Bazgiret Şavşat’ın Meydancık Havzası’ndaki köylerden birisidir. Kışın yaklaşık 40 hane köyde kalıyor. Bu sayı baharın 80 haneye çıkıyor. Artvin köyleri arasında en bilinen en çok tanınan ve en çok tv, belgesel çekimi yapılan köy Bazgiret’tir. Bunun nedeni, gerek coğrafyası, gerek yöresel ahşap mimarisi, gerekse kültürü, sanatıdır. Bugün de Acara TV’den gelmişler. Yılbaşı kültürümüzü, kışın köyde yaşamımızı, türkülerimizi, horonlarımızı çektiler.
GÜRCİSTAN İLE ORTAK GELENEKLERİMİZ, KÜLTÜRÜMÜZ VAR
Bir çok geleneğimiz, kültürümüz ortak ve aynı özellikler taşıyor. Bizim yaşattığımız birçok bazı kültürlerimizin Gürcistan’da unutulduğunu söylüyorlar. Biz bu gelenekleri asırlardır yaşatmaktayız. Ben Acara TV’ye teşekkür ediyorum. Gönül isterde ki çekimler daha kalabalık, hazırlıklı olduğumuz bir zamanda olsun. Ama onların da yılbaşı özel programları nedeniyle çekim yapması gerekiyor. Bu nedenle ancak bu kadar oldu diyelim.. Köyümüzü, kültürümüzü, biz bir kere daha tanıttıkları için teşekkür ediyorum.
SAYIN KAYMAKAMIMIZA, İL TURİZM MÜDÜRLÜĞÜMÜZE, 
İL ÖZEL İDARESİ'NE ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM
Bazgiret Köyü özellikle doğa turizmi, treking yürüyüşü, sağlık turizmi gibi turizm alanlarında gerçekten rakipsizdir. Buraya çok turist geliyor. Ama maalesef konaklama, pansiyon konusunda yetersiz kalıyoruz. Bu konuda çalışmamız gerekiyor. Bunun dışında yolumuz, suyumuz, elektriğimiz var. Ben Yolumuzu açtıran Sayın Kaymakamımız Musa Göktaş’a, İl Kültür ve Turizm il Müdürümüz Ömer Gümüş’e, köyümüze kadar gelen, bizi ziyaret eden herkese çok teşekkür ediyorum.”dedi.
Gündüz yapılan çekimlerin akşam bölümünde eski yılbaşı gelenekleri canlandırıldı. Ahıra gidip kuzu, dana gibi küçük hayvanların evin dört yanında dolaştırılması, mısırın haşlanması, köylülerin bir araya gelip, türküler söylemesi, horon oynamaları ve son olarak yeni yılın iyi bir yıl olması dilekleri dile getirildi.
ACARA TV EKİBİ HERKESE TEŞEKKÜR ETTİ
Acara TV ekibi de köylülere ve kendilerine yardımcı olan herkese teşekkür etti. Acara TV’nin daha önce de birçok çekimler yaptığını belirten ekip, Gürcistan ile Türkiye’nin akrabalık bağlarının bulunduğunu, kültürel ve sanatsal ortak bağlarının günümüze kadar yaşatıldığını, bunun da her iki ülkedeki kardeş insanları çok mutlu ettiğini, bu çekimlerin yılbaşı akşamında yayınlanacağını söyledi.
Cittaslov Şavşat’ın Meydancık havzasındaki en güzel köylerden birisi olan Bazgiret, ahşap yöresel mimarisi, asırlardır yaşattığı kadim kültürleri, horon ve halk türküleri ile bunun yanında muhteşem coğrafyası, insanıyla kendisine münhasır çok özel bir köydür.
HABER: SAMİ ÖZÇELİK


Etiketler: Artvin

Diğer Güncel haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.