ADD ARTVİN ŞUBE BAŞKANI VARAN’DAN STAR YAZARINA CEMAAT- TÜRBE TEPKİSİ

ADD ARTVİN ŞUBE BAŞKANI VARAN’DAN  STAR YAZARINA CEMAAT- TÜRBE TEPKİSİ
Hükümet yanlısı yazar, laikleri "cemaat" Anıtkabir’i “türbe” yaptı!. KEmalist-laik kesim için "Ülkemizde 100 yıldır en yaygın ve etkin cemaat" diyen Star yazarı, Anıtkabir içinse ‘laik-kutsal türbe’ benzetmesi yaptı ve birçok sosyal grubun baskıyla Anıtkabir'e götürüldüğünü iddia etti.07.08.2018 10:49


Gazeteci Nevzat Çiçek'in FETÖ, Furkan Vakfı ve Adnan Oktar grubunun ardından diğer cemaatlere de operasyon düzenleyebileceğini gündeme getirmesi üzerine cemaatler etrafında yeni bir tartışma başladı. Star gazetesi yazarı Selahattin E. Çakırgil, cemaatler etrafında sürdürülen bu tartışmayı köşesine taşırken, sözü laikliğe ve Anıtkabir 'e getirdi.  Anıtkabir'e 'laik-kutsal türbe’ benzetmesi yapan Çakırgil, insanların da baskıyla Anıtkabir 'e götürüldüğünü iddia etti.
Star yazarına tepki gösteren Atatürkçü Düşünce Derneği Artvin Şubesi Başkanı Avukat Ayla Varan, “Star gazetesi yazarı Selahattin E. Çakırgil, Atatürkçüleri cemaat Anıtkabir’i türbe yapmış. Cemaat türbeler dini kültürü anlatır. Cemaatler biatçıdır. Sorgulamaz, sormaz, sadece uyarlar. Araştırmaz, tartışmaz, koşulsuz mürid olur. Oysa Atatürkçülük, sorgular, araştırır ve en doğrusuna ulaşana kadar mücadele eder, çalışır. Çağın gerektirdiği tüm yenilikleri, teknolojiyi, bilimi takip eder.  Star Yazarı Atatürk’ün şu sözünü belli ki hiç duymamış ve okumamış.  
“ Efendiler!  iyi biliniz ki, Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, meczuplar memleketi olamaz. En doğru, en hakiki yol, medeniyet yoludur.” (Mustafa Kemal Atatürk.) 
Star yazarının, Atatürk sevgisini cemaat ve Anıtkabir’i türbe olarak görmesi onun Atatürk’ü ve ilkelerini hiç bilmediğini, medeniyet ve çağdaşlık terimlerinden ne denli uzak olduğunu gösteriyor. Çok değil, yakın zamanda Anıt Kabri ziyarete giden çarşaflı bir kadının Atatürk’e hakaret etmesinin üzerinden az bir zaman geçti.  Şimdi kendisini gazeteci olarak tanıtan bir kişinin yazdığı yazıda Atatürkçüleri cemaat olarak gösterip, o kategoriye sokma çabasının altında büyük bir art niyet yatmaktadır. 
 Oysa hiçbir cemaat yoktur ki muasır medeniyetlere giden yolları savunsun. Hiçbir cemaat yoktur ki dogmaları olmasın.  Dini esaslara dayalı yönetimden yana olan cemaatler laik, cumhuriyet ve demokrasiyi hiçbir zaman savunmamış ve içselleştirememişlerdir. Atatürk bir ekol, Atatürkçülük  ise çağdaş düşüncenin adıdır. Anıtkabir ise Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu şifre, belge ve tüm enstrümanlarının bir arada olduğu,  Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahatgahıdır. Oraya sadece Atatürk’ü okuyanlar, sevenler ve saygı duyanlar gider. Kimse kimseyi Anıtkabir’e gitmeye zorlamaz. Bu star yazarı acaba kaç kez Anıtkabir’e gitti? Onu Anıtkabir’e gitmeye zorlayanlar oldu mu? Böyle bir  yazıyı yazarken  ortaya koyduğu delilleri nelerdir? Yoksa kendi içindekilerini mi dışa vurmuştur?  ADD Artvin Şubesi olarak bu kişiyi kınıyorum.”dedi.
Star yazarının konuyla ilgili yazısı şöyle: 
"Bu örneklere değinirken, bir de, halkının büyük ekseriyeti Müslüman olan ülkemizde 100 yıldır en yaygın ve etkin cemaat olan ve zorla, resmen, biat ettiren ‘Kemalist-laik cemaat’i sakın unutmayalım. ‘Kutsala karşı olmak’ adına hareket eden bu ‘laik cemaat’ de kendi kutsalını dayatmak için, bir ‘laik-kutsal türbe’ de icâd etmedi mi ve yalnız siyasîler değil, nice sosyal gruplar da açık veya gizli baskıyla oraya götürülmüyor mu?"
ERDOĞAN SON OLARAK YAŞ ÜYELERİ İLE ZİYARET ETMİŞTİ
Star yazarının "Nice sosyal gruplar da açık veya gizli baskıyla oraya götürülmüyor mu?" dediği Anıtkabir 'i, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da son olarak YAŞ üyeleri ile birlikte ziyaret etmişti.
HABER: SAMİ ÖZÇELİK


Etiketler: Artvin

Diğer Güncel haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.