ARDANUÇ'TA “ERİŞİLEBİLİRLİĞİ” ENGELLİLER TEST ETTİ

ARDANUÇ'TA “ERİŞİLEBİLİRLİĞİ” ENGELLİLER TEST ETTİ
Artvin Erişilebilirlik izleme ve denetleme komisyonun Vali Yardımcısı Seda Başoğlu başkanlığında Nisan 2018 de başlatılan Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme komisyonu İl genelinde bir çok kamu binaları denetledi.09.11.2018 11:58
Artvin Erişilebilirlik izleme ve denetleme komisyonun Vali Yardımcısı Seda Başoğlu başkanlığında Nisan 2018 de başlatılan Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme komisyonu İl genelinde bir çok kamu binaları denetledi.

Bu Yönetmelik, 1/7/2005 tarihli ve 5378 sayılı Engelliler Hakkında Kanunun geçici 2 nci ve 3 üncü maddelerinde yer alan umuma açık hizmet veren her türlü yapılar ve açık alanlar ile toplu taşıma araçlarını kapsar hükmü kapsamında ve Yönetmelik çerçevesinde çalışan denetleme komisyonu Artvin İl genelinde çalışmalarını aralıksız yapıyor.

Artvin’de oluşturulan “Erişilebilirlik İzleme Komisyonu” 15 üyeden oluşuyor. Komisyonda Artvin’de faaliyette bulunan Artvin Engelliler Derneği, Ardanuç Engelliler Derneği ve Murgul Engelliler Derneği yetkilileri de denetim çalışmalarına bizzat katılıyor. Erişilebilirlik izleme ve Denetleme komisyonu il genelinde tüm kamu kurum binalarını erişilebilirlik konusunda yasanın hükmettiği şartları sağlayıp sağlamadığını tespit ederek raporluyor.

Artvin Erişilebilirlik İzleme Komisyonu 6 Kasım 2018 Salı günü Ardanuç İlçesi’nde yeni hizmete giren kaymakamlık hizmet binasını engelli vatandaşlarla birlikte denetim yaparak erişlebilirliliğe uygunluğu tespit edildi. Ardanuç Engelliler Derneğinin üyesi olan Bedensel engelli Mertcan Çifçi ve Görme Engelli olan Ümit Tüzün Ardanuç kaymakamlığında fiziki mekanları kullanımı için önlerindeki engelleri denetleme komisyon üyeleriyle birlikte uygulamalı tespitlerde bulundu.
Artvin Erişilebilirlik denetleme komisyon üyeleri ile birlikte engelli vatandaşlarla birlikte Kaymakam Muhammet Furkan SANCAKTUTAR ziyaret etti. Heyet binanın erişilebilirliği konusunda sıkıntılarını dile getirdiler
Ardanuç Kaymakam M. Furkan Sancaktutar Ardanuç İlçesinde yaşayan Görme Engelli Ümit Tüzün’ün sıkıntılarını dinledi . Engelli Ümit Tüzün yaşamını kolaylaştıran araç olarak beyaz baston kullanarak yolunu bulduğunu söyledi. 
Ümit Tüzün breli alfabesi okuyarak yönlendirme araçlarını takip ettiğini ve yönünü bulduğunu ifade etti. Kaymakamlığa geldiğinde merdivenlerden asansöre kadar hissedilebilir yüzeylerin olmayışı benim için bir engeldir. Ben dışarıda dolaşırken ise kamu binasına tek başıma gelip hizmet almakta zorlanmaktayım. Her nokta erişilebilirlik dolaşım konusunda kör noktadır dedi. Ayrıca kaymakamlık binasındaki asansörün Görme engelliler için sesli uyarı ikazların yeterli olmadığını tespit ettiğini söyledi.

Ardanuç kaymakamı Muhammet Furkan SANCAKTUTAR, Makamına komisyon üyeleri ve engelli vatandaşları kabulün de bina hakkında bilgi verdi standartları yerine getirmeye azami özen gösterdiklerini ifade etti. Sancaktutar;”engelli kardeşlerimizin sıkıntılarını dinleyerek eksikliklerin biran önce giderilmesi için komisyonun tespitleri doğrultusunda çalışma yapacağız.”dedi.

Ardanuç ilçesindeki denetimlere ev sahipliği yapan Ardanuç Engelliler Derneği Başkanı Gönül İstanbullu dernek olarak denetimlerde derneğimizin üyeleri olan engelli kardeşlerimizde bu işin içine katarak onların ne gibi zorluklar yaşadığını kendileriyle tespit etme imkanı bulduk. Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme komisyonu yerinde denetim yaparak kamu hizmet binaların uygunluğunu görünür kıldık.

Ardanuç Kaymakamlık hizmet binamız yeni yapılarak erişilebilirlik konusunda asansörü, rampası, engelli, açık alanda engelli araç park yeri , tuvaleti, bina içinde hissedilebilir yüzeyleri ve yön levhalarında görme engelliler için sesli uyarı işaretleri ve breli alfabesi bulunan levhaların yönetmenlikteki standartları tespit etmek için çalışma yaptık. Kaymakamlık binamızda eksikleri tespit ettik. Komisyon tespitlerini rapor halinde Kaymakamlığa sunulacaktır bilgisini verdi.

Ardanuç Kaymakamı Muhammet Furkan SANCAKTUTAR heyeti kabulde komisyon raporunun geldiğinde kaymakamlık binamızın en kısa zamanda eksiklerin giderilmesini sağlayacakların sözünü verdi. Kaymakam SANCAKTUTAR “hizmet binamızın Engellilere Erişilebilirlik standartlarını oluşturmak ve kaymakamlık binamızın engelliler için Erişilebilirlik sertifika belgesini almasını istiyorum” dedi. Kaynak: Hatice Nur Ersöz

Etiketler: Artvin

Diğer Güncel haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.