ARTSO RİZE-ARTVİN HAVALİMANI İSİM HAKKINDAN DOĞAN HAKLARINI İSTİYOR

ARTSO  RİZE-ARTVİN HAVALİMANI İSİM HAKKINDAN DOĞAN HAKLARINI İSTİYOR
Rize’nin Pazar ilçesi Yeşilköy mevkiinde, Türkiye'nin deniz dolgusuna inşa edilecek ikinci havalimanı Rize- Artvin Havalimanı'nda, çalışmalar aralıksız sürdürülüyor. 28.12.2018 11:44
Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Seçkin Kurt, Rize- Artvin Havalimanı’nın isim hakkından doğan haklarını talep edeceklerini açıladı.
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nca 766 hektarlık alanda projelendirilen ve temeli 3 Nisan 2017 tarihinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atılan Rize-Artvin Havalimanı çalışmalar sürüyor. Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Seçkin Kurt yaptığı açıklamasında,” Devlet yatırımları ilimizin gelişimi için önemli, Sayın Cumhurbaşkanı Artvinlinin 50 yıllık hayali olan Cankurtaran tünelini açtı. Buna bağlı olarak da hava alanı projesi var, yapımı devam ediyor. Adından da belli olduğu üzere Rize- Artvin havalimanı olduğu için bizde isim hakkından doğan bazı hakları tescil etmelerini isteyeceğiz. 
Örneğin ulaşım açısından bölgemize gelen yolcuların taşınması gibi. Yada Havalimanında bulunan fiziki yapılaşma faaliyetlerin gerçekleşeceği iş yerleri için. Bunun yanı sıra istihdam açısından, bizim arkadaşlarımızda orada çalışma şansı bulabilmeleri için talepte bulunacağız. Bu sayede Rize – Artvin havalimanın isim hakkını almış oluruz. Aksi taktirde Rize- Artvin Havaalanı isminin Artvin kısmı boş kalmış oluyor. Madem isimlerde eşit olarak her alıyor  Rize Artvin Havaalanı adı veriliyor, Artvin’e de bazı hakların verilmesi ve bu ismin altının doldurulması gerekiyor.” dedi.
RİZE ARTVİN HAVAALANI
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nca 766 hektarlık alanda projelendirilen ve temeli 3 Nisan 2017 tarihinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atılan Rize-Artvin Havalimanı için 266 hektarlık alanda 88,5 milyon ton taş kullanılacak. 120 kamyonla gece-gündüz aralıksız malzeme taşınan alanda, deniz dolgusuna devam ediliyor. Kamyonların yanı sıra devreye alınan ikinci hafriyat gemisi de çalışmalarda kullanılıyor. Günlük 80 bin tona yakın dolgunun yapıldığı havalimanı inşaatında pist dolgu işlemine de geçildi. Proje sahasına 3- 7 kilometre uzaklıktaki Hisarlı ve Subaşı taş ocaklarından kamyonlarla taşınan taşlar, bağlantı yolu ile denize dökülüyor. 2 hafriyat gemisine de kamyonlarla doldurulan taşlar, açıkta 27 metre derinlikte denize dökülüyor. Mendirek içi alanı yaklaşık 2 milyon metrekare olacak ve toplamda 2 milyon 400 bin metrekarelik deniz dolgusu yapılacak havalimanı projesinde günlük 80 bin ton dolgu kapasitesine ulaşıldı. Havalimanı altyapı çalışmaları yaklaşık 1 milyar 78 milyon liraya mal olacak.
HABER: SAMİ ÖZÇELİK


Etiketler: Artvin

Diğer Güncel haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.