ARTVİN’DE ENGELLİ ARAÇ PARK YERİNE PARK EDENLERE SİTEM

ARTVİN’DE ENGELLİ ARAÇ PARK  YERİNE PARK EDENLERE SİTEM
3 Aralık Dünya Engelliler Günü, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde ilimizde çeşitli etkinliklerle gündeme getirildi, 05.12.2018 08:35
Engellilerin, engelli ailelerinin sorunları anlatıldı. Şehirlerde engellilere uygun olmayan kaldırımlar, parklar, kamu binaları, merdivenler engellilere uygun yapılmadığı için engelliler sokağa çıkamıyor.

Bunun yanında şehirlerde engellilerin araç park yerlerini de işgal eden duyarsız kişiler yüzünden bu kez de engelliler sıkıntı çekiyor, araçlarını park edecek yer bulamıyorlar.

Artvin’in saygın insanlarından Bedensel engelli Merih Çakmak, bu konuda çok dertli. 3 Aralık Dünya Engelliler gününde konuyu gündeme taşıyan Merih Çakmak,”Şehirler maalesef engelliler yokmuş gibi inşa ediliyor. Kaldırımlar, bina girişleri, asansörler, tuvaletler hep engelli. Hele Özel İdaresi sinema salonunun olduğu binaya giden engelli rampası görenleri güldürecek kadar komik!. Beni en çok yoran ve şikayet konum engelliler için ayrılan park yerine başka araçların park etmesi. Orada kocaman tabela olmasına rağmen gören körler araçlarını park ediyor. Ben sayın valimizden, İl Trafik komisyonunda, İl Emniyet Müdürlüğü, Trafik şube Müdürlüğünden bu konuda yardım talep ediyorum. 
3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde tüm engelli kardeşlerimize, engelli ailelerimize sağlık, mutluluk diliyorum.”dedi.

Bu konuda örnek bir çalışma yapan Konya diğer illere örnek bir proje yaparak sorunu kökten çözdü. Benzer çözüm Artvin’de de uygulanırsa bu şikayetler bir daha yapılmaz. İşte Konya’nın çözüm haberi;

KONYA’DA KAMERALAR YERLEŞTİRİLDİ, SORUN ÇÖZÜLDÜ!

Konya’dae engelli sürücülerin kendilerine ayrılan park alanlarına diğer sürücülerin araçlarını park etme şikayeti sona erdi. Alışveriş merkezi ve kamusal alanlarda açık ve kapalı otoparkları kameralı takibe alan Konya polisi 2 aylık sürede engelliler için ayrılan alana park eden bin 828 sürücünün her birine ayrı ayrı 216 şar lira idari para cezası uyguladı.

Konya Emniyet Müdürlüğü Trafik Şubesi Türkiye’de bir ilke imza atarak açık ve kapalı otoparklarda engellilerin park sorununa yönelik bir sistem geliştirdi. Engelliler için ayrılmış park yerlerine park eden araçların tamamını görecek açıda gece görüş özelliğine sahip kameralar yerleştirildi.

Uyarı levhalarına rağmen engelli alanlarına park eden araçlar kamera ile takip edilerek usulsüz park edenlere Karayolu Trafik Kanununun engelli araçları için ayrılmış park yerlerine park etmek maddesini ihlalden her sürücüye 216 şar lira para cezası verildi. 2 aylık sürede bin 828 sürücüye idari para cezası uygulanırken engellilerin park yeri şikayeti de sona erdi.
“Bu uygulama ile birlikte duyarlılık oranı arttı”

Engelli 52 yaşındaki Mustafa Aycan, uygulamanın başlamasıyla engelli olmayanların kendileri için ayrılan alanlara park etmeme duyarlılığın en üst seviyeye yükseldiğini söyledi. Aycan, “Konya Emniyet Müdürlüğüne ve bu konuda emeği geçen arkadaşlara teşekkür ediyorum. 
Bu konuda biz Konya’da yaşayan engelliler çok fazla muzdariptik. Şöyle ki, engelli araç park yerlerine normal araçların park edilmesi ve bunlara uygun bir yaptırımın olmaması halkımızdaki bu duyarlılığı oldukça alt seviyeye düşürmüştü. Bu uygulamanın başlaması ile birlikte kontrol ettiğimiz yerlerde görüyoruz ki, bu oran çok alt seviyelere düştü. Bu sebeple emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Ayrıca bütün illerimize de bu uygulamanın yaygınlaştırılması konusunda basınımızdan destek rica ediyorum” dedi.

“Bana ayaklarımı verin isterseniz araba sizin olsun”

Engelli öğretmen Ramazan Şahin’de kendi alanlarına park eden diğer sürücüleri eleştirerek, “Benim engelimi vereyim siz park edin? Yani engeli mi alıyorsanız oraya park edin orası artık sizin olsun. Bana ayaklarımı verin isterseniz arabada sizin olsun" diye konuştu.

Kamera sisteminin hayata geçirildiği bir alışveriş merkezinin kurumsal pazarlama müdürü Tayfur Kurt ise, engelli müşterilerinin park sorunu yaşamaması için uygulamaya destek verdiklerini söyledi.
HABER: SAMİ ÖZÇELİK

Etiketler: Artvin

Diğer Güncel haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.