ARTVİN’DE İL ENGELLİ MECLİSİ ÜYELERİNE YÖNELİK 2 GÜNLÜK EĞİTİM SEMİNERİ SONA ERDİ

ARTVİN’DE İL ENGELLİ MECLİSİ ÜYELERİNE YÖNELİK 2 GÜNLÜK EĞİTİM SEMİNERİ SONA ERDİ
Türkiye Engelliler Konfederasyonunun başlattığı 'Türkiye Engelliler Meclisi' projesi kapsamında Artvin’de kurulan İl Engelliler Meclisi üyelerine yönelik, 'Engelli Meclisi Eğitim Semineri sona erdi. 27.11.2019 09:40
Artvin Ticaret Odası (ARTSO) çok amaçlı toplantı salonunda Türkiye Engelliler Konfederasyonu yönetim kurulu üyeleri Şule Sepin İçli, Gülay tarafından verilecek iki günlük eğitim seminerine, Artvin Engelliler Meclisi üyeleri katıldı.
Eğitimde, katılımcılara haklarını savunuculuk, iletişim, izleme, gönüllülük, kaynak yaratma ve gölge rapor yazma konuları olmak üzere 6 ana başlıkta bilgilendirme yapıldı..

Artvin Engelliler Derneği Başkanı Hatice Nur Ersöz; “Türkiye genelinde 53 ilde oluşturulan Türkiye Engelliler Meclisi’ni biz de yaklaşık 6 ay önce oluşturduk. Şimdi bu meclis üyelerine yönelik 2 günlük bir eğitim semineri veriliyor..

Katılım konusunda hassasiyet gösteren üyelerimize teşekkür ediyorum.2 günlük eğitim bizim için çok faydalı oldu. Çok şeyi biliyoruz sandığımız bilgilerden haberimiz yokmuş. Bunu açıkça gördük. Onun için eğitim çok çok önemlidir. Biz neyiz, kimiz, haklarımız nedir? Kanuni dayanaklarımız yapabileceklerimiz, proje nasıl yapılır? Gibi bir çok bilgiyi öğrenmiş olduk. Ben eğitim veren Şule ve Gülay hanıma teşekkür ediyorum."dedi.

Eğitim semineri veren Engelliler Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeleri Şule Sepin İçli ve Gülay Sezgin," Biz Erzurum'dan bu seminer için Artvin'e geldik. Açıkçası bu kadar katılımı beklemiyorduk. Hatice hanıma ve programımıza katılan arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyoruz.

2 günlük eğitimimizde çok değerli insanlarla tanışmış olduk. Dedi. Şule Sepin içli Artvin’deki eğitimden çok etkilendiğini belirterek; “Şunu özellikle ifade etmek isterim, Bugüne kadar yaptığımız eğitimler içinde bu kadar canlı, dikkatli ve katılımı yüksek toplantı yapmadım. Bu eğitim İl Engelli Meclis Üyelerine yönelikti. Artvin İl Engelli meclis Başkanımız Sayın Cemil Öngüner’in oğlunun ameliyatı nedeniyle Bursa’da olmasından dolayı eğitime katılamadı. Bunun için bize mazeretlerini iletmişti. Ben geçmiş olsun diyorum.

Bize bu salonu tahsis eden ARTSO Başkanı Seçkin Kurt’a, destek veren Belediye Başkanvekili Sayın Gülşen Kurul’a, Ardanuç Belediye Meclis Üyesi Aysel İlhan’a, ADD Artvin Şubesi Başkanı Av. Ayla Varan’a, Artvin Engelliler Dernek Başkanı Hatice Nur Ersöz’e, Şavşat Engelliler Derneği Başkanı İl Engelliler meclis Başkan Yardımcısı Nurbay Usta’ya, Artvin Faal Gazeteciler Derneği (AFGAD) Başkan Yardımcısı Sami Özçelik’e, İş Kur personeli Kemal Aydemir’e, , Pınar Keskin, Ardanuç Engeliler Derneği Başkanı Gönül İstanbullu ve Yönetim kuruluna, Artvin Çoruh Üniversitesi hocalarımız Yalçın Kanbay’a, Muhammet Kızıl, Merve Ballı, Dilek Kaloğlu Binici'ye RAM'dan Turan Seçkin, Sadık Selim Çorbacı’ya Nermin Aksu, Nurice Aydın’a , İl Müftü Yardımcısı Mahmut Çelikoğlu'na , İl Engelliler Meclis Başkan yardımcısı Seda Kartal’a, Hangül Aktaş’a, Emekli öğretmenimiz Sevim Önen’e, Ayla Ergin’e, 2 gün boyunca bize hizmet eden ARTSO personeline, kısaca emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Artvin İl Engelliler Meclisi bu eğitimden sonra mutlaka yapacağı işler için çalışma yapacaktır. Öncelikli sorunumuz nedir? Bunu tespit etmeliyiz. Örneğin, ben Artvin sokaklarında elinde beyaz bastonuyla bir görme engelli dolaşabilmeli. Bunun için sarı çizgiler ve kaldırımlar uygun olmalı. Başka çalışmalar yapabilirsiniz. Uzaktan, yakından gelen değerli katılımcılarımıza tekrar teşekkürlerimizi sunuyorum.” İfadelerine yer verdi.

2 gün süren eğitim sonrası katılımcılara katılım belgesi verildi. Eğitim süresince canlandırma, eğitime adaptasyon çalışması, slayt gösterimi, 24 Kasım Öğretmenler günü nedeniyle sürpriz etkinlik yapıldı. Eğitim verilen konularla ilgili değerlendirme yapıldı.

53 İLDE ENGELLİ MECLİSİ KURULDU

“Ankara, Konya, Kayseri, Eskişehir, Sivas, Niğde, Nevşehir, İstanbul, Bursa, Kocaeli, Balıkesir, Sakarya, Edirne, Tekirdağ, Çanakkale, İzmir, Manisa, Aydın, Denizli, Muğla, Afyonkarahisar, Kütahya, Uşak, Antalya, Adana, Mersin, Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye. Isparta, Diyarbakır, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Batman, Van, Erzurum, Elazığ, Ağrı, Kars, Bingöl, Erzincan, Tunceli, Samsun, Trabzon, Ordu, Çorum, Amasya, Sinop, Artvin, Zonguldak ve Karabük.

Etiketler: Artvin

Diğer Güncel haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.