ARTVİN’E DEMANS VE ALZHEIMER MERKEZİ KURULMALI

ARTVİN’E DEMANS VE ALZHEIMER MERKEZİ KURULMALI
Alzheimer.. Çağın vebası olarak biliniyor. Dünyada ve Türkiye’de kesin olarak kaç milyon insanda var olduğu ise net bilinmiyor.08.07.2018 19:23
 Ancak ortalama olarak dünyada 150 milyonu aşkın Alzheimer ve demans hastası var. Türkiye’de ise bu sayı yaklaşık olarak 700 bin olduğu tahmin ediliyor. İlimiz de ise tahmini olarak 4 bini aşkın defans ve Alzheimer hastası olduğu sanılıyor.
Artvin’de demans ve Alzheimer ile ilgili bir merkez yapma fikrini 2 yıl önce  Ankara’da aile hekimi olarak görev yapan Dr. Yavuz Akaltun  dile getirdi.  Konu yerel medyada haber olarak yer aldı. Artvin valiliği, belediye ve ilgili kurumlar ziyaret edildi, bilgi verildi.   O tarihten bugüne kadar proje aşamasına kadar gelindi. Bu arada 2kayıp olayı yaşandı. 
Borçka’da bir Alzheimer hastası evinden ayrıldı evine dönemediği için ölü olarak bulundu. Bugünlerde bir Alzheimer hastaası13 gündür kayıp ve aralıksız aramalara devam ediliyor. Bundan 1 yıl önce Artvin’de yaşayan bir Alzheimer hastası ise donmak üzere iken ormanda bulundu. Sorun hepimizi yakından ilgilendiren sosyal ve toplumsal bir sorundur. Konunun önemine  atfen bir kez daha geçen yıl yaptığımız haberi siz değerli okurlarımıza yetkililere hatırlatmak için yayınlıyoruz.
Milyonlarca insanı etkileyen "Demans ve Alzheimer" hastalığı ile ilgili Artvin'de bir merkez kazandırılması için girişimlerde bulunan Dr. Yavuz Akaltun, Artvin Engelliler Derneği Başkanı Hatice Nur Ersöz ile birlikte Artvin Valisi Ömer Doğanay ve Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe'yi ziyaret ederek bir süre görüştü.
 Artvin valisi Ömer Doğanay, projenin yapılması için ilgili birimlere talimat verdiğini, çalışmaların sürdüğünü
Belediye Başkanı Kocatepe'de, çağın vebası olarak nitelenen bu hastalıkla ilgili bir merkezin Artvin'e kazandırılması noktasında her türlü destek vereceğini söyledi.
Dr. Akaltun,sadece Artvin'de 4 binin üzerinde demans ve Azheimer hastası olduğunu belirterek "Demans ve Alzheimer çağımızın vebası olarak nitelendirilmektedir. Sadece Artvin genelinde 4 binin üstünde demans ve Azheimer hastası var. Bu kadar ciddi bir sorun ile karşı karşıyayız. Artvin için konuşuyoruz. 4 binden fazla demans ve Alzheimer hastası varsa bunlara bir kişi mutlaka göz, kulak olmak zorunda. 4 bin kişi bu insanlara bakmak durumunda. Bu insanlar başka iş yapamaz hale geliyor. Sıkıntı yaşanıyor. Onun için biz bu projeye bir nefes olmaya çalışıyoruz. Demans ve Alzhemer konusunda Japonya çok önemli çalışmalarda bulunuyor. Kendi ülkeleri dışında başka ülkelerden adalar kiralayarak demans ve Alzheimer hastalarına merkezler yapıyorlar. Alzheimer hastalığının tedavisi yok. Ama Japonlar bu hastalığın durdurulması ve Alzheimer hastalarının yakınlarına bir nefes aldırmak için merkezler geliştirmiş .Türkiye'de Antalya'da bir örneği açıldı. Bu merkezin açılmasında Prof. Dr. İsmail Tufan'ın çok büyük gayretleri olmuştur. Zaten bu konuda tek olduğunu söyleyebilirim. Ben sayın hocamızla birkaç kez görüştüm. İkinci bir Demans Alzaheimer Merkezi'ni Artvin'e kazandırılması için Sayın Valimizle ve sizinle görüşerek ön çalışmalarımızı başlatmış olduk. Sayın Valimizin bu konudaki görüşleri oldukça net. Yer bulunması halinde destek vereceklerini söyledi. Tabii ki böyle bir projede yerel yönetimlerin olması çok önemli. Bu nedenle sizin de katkı ve destekleriniz proje için hayati önem taşımaktadır" dedi.

Başkan Kocatepe, böyle önemli bir merkezin Artvin'e kazandırılması için girişimlerde bulunmasından dolayı Dr. Yavuz Akaltun'a teşekkür etti. Başkan Kocatepe; "Çağın hastalığı olarak belirtilen Demans ve Azhaimer için yaptığınız çalışmalarınızdan dolayı teşekkür ediyorum. Elbette ki bize düşen ne olursa seve seve yaparız. Yeter ki Artvin'de taş üstüne taş koyacak projeler üretilsin. Türkiye'de Antalya'dan sonra Karadeniz bölgesinde tek, ülkemiz genelinde 2. Merkez olacak olan bu proje ile ilgili fizibilite çalışmalarının yapılması, yerin tespiti gibi altyapı çalışmalarının devam etmesini arzu ediyoruz. Bu projeye Japonya'dan da destek alınabilirse neden olmasın. Artvin için güzel bir fikir hayata geçmiş olur. Adı da anlamlı "Bir Nefes al Projesi" İnşallah gerçekleşir." İfadelini kullandı.
Artvin Engelliler derneği Hatice Nur Ersöz, Alzheimer ve Demansın çok büyük bir   toplumsal ve sosyal etkileri olan sağlık problemi olduğuna dikkat çekerek; “  Alzheimer ve demans ,Çağın vebası  deniyor. Çok hızlı artış gösteriyor. Uzmanların belirttiğine göre bunun nedeni de  stres, yaşlılık, teknolojik ürünler, uyku düzensizliği, yaşlıların terk edilmesi, onlarla sohbet etmemek, yalnızlık ve genetik gibi bir çok nedenden meydana geldiği biliniyor. İnsanlar yorgun, İnsanlar birbirleriyle ilgisiz.  Gerçekten ben  de bir çok şeyi unutuyorum. Herkes aynı şikâyette bulunuyor. Dr. Yavuz Akaltun’a böyle bir konuyu Artvin gündemine taşıdığı için teşekkür ediyorum. Biz Artvin Engelliler Derneği olarak bu projenin gerçekleşmesi için paydaş olmaya, bize düşen ne ise yapmaya hazırız. Sayın Valimiz konuya sıcak baktı. Hatta proje çalışmaları devam ediyor. Devletimiz böyle bir projeyi Artvin’e kazandıracaktır.  Alzheimer hastası 1 k kişi yaklaşık 2 haftadır kayıp,  arama çalışmaları devam ediyor. Umarım sağ bulunur.“dedi. 
 Arttık sözden uygulamaya geçme zamanıdır.  Projenin, sözden, kağıt üzerinde çizimden geçerek Artvin’e uygulanma aşamasına gelmesini isteyen vatandaşlar, bunun için Ankara, Artvin hattında ilgili kurum ve kuruluşların, yetkililerin harekete geçmesini bekliyor.
HABER: SAMİ ÖZÇELİK
 


Etiketler: artvin

Diğer Güncel haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.