ARTVİN’İN-ARDANUÇ’UN EN ESKİ ŞENLİĞİ 113.DALAHET FESTİVALİ’NE DAVETLİSİNİZ

ARTVİN’İN-ARDANUÇ’UN EN ESKİ ŞENLİĞİ   113.DALAHET FESTİVALİ’NE DAVETLİSİNİZ
ARTVİN’İN-ARDANUÇ’UN EN ESKİ ŞENLİĞİ 113.DALAHET FESTİVALİ’NE DAVETLİSİNİZ27.07.2018 11:25


Geçmişi asırlara dayanan bu yıl ise kayıtlara geçen 113.sü yapılacak olan “Dalahet-Kitat  Yayla Şenlikleri ve Boğa Güreşleri Festivali” için çalışmalar son aşamasına geldi.

28-29 Temmuz 2018 tarihlerinde 113’ncisi düzenlenecek olan Dalahet-Kitat yayla şenlikleri ve boğa güreşleri festivali için oluşturulan komite son toplantısını yaparak hazırlıkları gözden geçirdi.. Bu tarihi ve kültürel mirasın gelecek nesillere aktarılması maksadıyla bu yılda bölge köy muhtarları, festival komitesinde yer alan gönüllüler ve dernek başkanın da aralarında bulunduğu bir gurup 26/07/2018 Perşembe günü bir araya geldi. 

Festival Komitesi Dernek Başkanı Köksal Bozkurt, Köy Muhtarı Mahmut Şentürk, Gençlik İlçe Spor Müdürü Emrah Yılmaz,  Dernek Başkan Yardımcısı Hafız Eyüp Uygur,  Bursa Ardanuçlular Dernek Başkan Yardımcısı Ali Özkan,  Dalahet Gönüllüleri Cihat Uygur, Hasan Alkan,  Fuat Uygur ve Oktay Köse son hazırlıkları gözden geçirdi. 

 113.ncü Dalahet Festivali ile ilgili açıklamada bulunan Dalahet Festivali Kültür- Turizm ve Yardımlaşma Dernek Başkanı Köksal Bozkurt “Dalahet Festivali Artvin’in en eski kültürel festivallerinden birisidir. Tarihi Cumhuriyet öncesine dayanır. Eğer dikkat ederseniz,  bir çok festivalin tarihi 30.ncu yıl olarak geçer.  Kafkasör Festivali de 38’ncisi yapıldı. Belki daha önceleri yapılmış ama kayıt tutulmamış, Dalahet’te tarih tutulmuş, etkinlikler kaydedilmiş, bu kültür bir asırdan fazla zamandır kayıtlarla yaşatılıyor.   Biz bu asırlık ve köklü geleneği yaşatmak için  bir raya geliyoruz. Gerek Ardanuç’ta yaşayan, gerekse Ardanuç dışında, başka illerde yaşayan değerli hemşehrilerimizle elele vererek bu şenliğimizi gerçekleştiriyoruz. Burada Ardanuç Kaymakamımıza, Belediye Başkanımıza  İl Kültür ve Turizm Müdürümüzü ve  bu şenliğin yaşatılmasında  emeği geçen Dalahet Gönüllülerine  çok teşekkür ediyorum.”dedi.

TÜM ARDANUÇLULAR VE ARTVİN HALKI FESTİVALE DAVET EDİLDİ

Artvin’de en çok göç veren ilçelerin başında yer alan Ardanuç’un, Ardanuç dışında yaşayan Hemşehrilerinin ilgi ve desteğine her zaman ihtiyaç duyduğunu belirten festival komitesi; “Ardanuç, Artvin’in en eski yerleşim yeridir. Dolayısıyla, tarihi kültürü en eski olan, gerek coğrafyası, gerek insanıyla sadece Türkiye’nin değil, dünyanın en güzel yaşam ve yerleşim alanıdır. Tüm hemşehrilerimizi bulundukları yerden olsun, Ardanuç’ta yaşayan hemşehrilerimizle olsun yaşatmaya, katkı sunmaya davet etsinler. Bu yıl 113.sünü yapacağımız  “DALAHET” festivalini daha iyi tanıtmak için hepimize görev düşüyor. İmkânı olan hemşerilerimizi mutlaka memleketlerine, doğdukları topraklara Artvin’e, Ardanuç’a, Dalahet’e bekliyoruz.” İfadelerine yer verdi.

DESTİVALİ ÜNLÜ SUNUCU ZEYNEP KÖŞKER SUNACAK

 Bu yıl sanatçı olarak Bayar Şahin, İbrahim Özbayrak ve Solmaz Akgül sahne alacak. Ayrıca Artvinli gençlerin kurduğu guruplar da sahne alacak.  Karakucak ve  boğa güreşleri yapılacak. Festivali Türkiye’nin  en iyi sunucuları arasında gösterilen  TRT’de sunuculuk yapmış ve  Artvin’de 2’si yapılan 7 Bölge 7 iklim Şiir Şöleninde yaptığı sunumu ile Artvinlilerin kalbine taht kuran  Zeynep Köşker yapacak. Ardanuç 2 gün boyunca  Dalahet’te  konuklarını ağırlarken, kültürünü yaşatacak ve sanatçılarına, doğasına, insanına  sahip çıkacak.

ARDANUÇ’UN KISA TARİHİ

Ardanuç ve çevresindeki yerleşimin çok eski olduğu herkesçe bilinmektedir.  M.Ö 2000 yıllarında huriler ve Mitanniler’in Çoruh Havzasına egemen oldukları anlaşılmaktadır.  Ardanuç ve çevresinin ilk defa yazılı tarihe geçmesi Urartular döneminde olmuştur. Van kalesinde bulunan 30 tondan büyük taşlara yazılı Urartu devleti yıllığından anlaşılmaktadır.

Urartular-Çoruh boyundaki Kulkhi Krallığı-Saka Türkleri - Taoklar –Ermeniler –Bizanslılar-Oğuzlar-Arsaklı Hanedanlığı -İranlılar ve Bizanslılar arasında el değiştiren bölge 9 yy. başlarına kadar Bizanslılarda kaldı. 9 yy başlarında Tiflis’te bulunan Arap İslam Emirliği temsilcisi Aşot Araplarla arası açılınca maiyeti ile birlikte Bizans sınırları içinde kalan Şavşat ve Klarceti çevresine gelerek yerleşti ve kendini Bizans vasalı olarak ilan etti. Bulunduğu bölgede bağımsız bir beylik oluşturdu kurmuş olduğu beyliğe başkentlik yapmak için Klarcet kalesini- kent olarak ta Ardanuç’u seçti kurmuş olduğu beyliğe toa Klarceti beyliği ismini verdi. Bu beylik Bagratlı hanedanlığı olarak ta bilinir ki bu hanedanlık dünyadaki en uzun ömürlü hanedanlıktır.

Kıpçak atabeklerin yaşadığı bölge 1551 yılında Kanuni Sultan Süleyman’ın Fethiyle Osmanlı topraklarına katıldı. 1878 Osmanlı Rus savaşında savaş tazminatı karşılığı olarak Ruslara verilen bölgemiz 3 Mart 1918 de halk oylaması sonucu tekrar Türk topraklarına katılmıştır. Geçmişi resmi kayıtlarda 1905 yılına kadar uzanan Dalahet yayla şenlikleri bölgede bulunan çevre köylerin halkıyla bir araya gelmekte iken 2000 yılından sonra üç gün süreyle festival şeklinde kutlanan Dalahet yayla şenlikleri ve boğa güreşleri festivaline dönüşmüştür.

HABER: SAMİ ÖZÇELİK

 

 

 

 

 

 


Etiketler: şenlik

Diğer Güncel haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.