ARTVİN BELEDİYESİNDEN BİR İLK ALZHEİMER HASTALARINA DESTEK

ARTVİN BELEDİYESİNDEN BİR İLK ALZHEİMER HASTALARINA DESTEK
"Çağın vebası" olarak nitelendirilen Alzheimer hastalarına yönelik STK'lar, kamu kurum ve kuruluşları çeşitli çalışmalar yapıyor.27.01.2020 18:01
 Bu hastalıkla ilgili farkındalık artıyor. Artvin'e alzheimer ve demans için "AKTİF YAŞ ALMA MERKEZİ" kurma çalışması 3 yıldır ağır aksak da olsa yürüyor. Artvin Valiliği Ömer Doğanay zamanında fizibilite raporu hazırlandı. STK, Kamu kurum ve kuruluşlarının yetkilileriyle bu konu sürekli gündemde tutulmakta, yakın zamanda 8 Ağustos 2029 tarihinde Gençlik Merkezi salonunda hemşehrimiz. Türkiye Alzheimer Derneği Mersin Şubesi Başkanı hemşehrimiz Artvin'de Prof. Dr. Aynur Özge bir söyleşi yapmıştı.

Bu kapsamda Artvin Belediyesi bir ilki gerçekleştirdi. Artvin Belediyesi, Vodafone ile yaptığı işbirliği sayesinde, Alzheimer ve Demans hasta takip uygulaması ile Alzheimer ve Demans hastalarının kaybolma endişesine son verecek.

Artvin Belediyesi, Vodofene ile yaptığı anlaşma sayesinde, Vodafone’nin geliştirdiği Alzheimer ve Demans hasta takip uygulaması ile hastalara takılacak bileklik sayesinde hasta yakınları herhangi bir ek cihaza ve GPS bağlantısına gerek duymadan hastalarının konumunu bulabilecek, hasta belirlenen alandan çıktığı zaman anında bilgi sahibi olabilecek.

Acil durumlarda hastanın bileklikte ki butona basmasıyla birlikte hem Belediyeye hem Sağlık kurumları haberdar olarak hastaya müdahalede bulunabilecek. Böylece hasta yakınları, kaybolma ihtimali için endişelenmeden, hastalarını gönül rahatlığı ile evde yalnız bırakabilecek.

Artvin Belediyesi de, Alzheimer ve Demans hastalarının ve yakınlarının hayatını önemli ölçüde kolaylaştıracak bu uygulama için Vodafene ile protokol imzalayarak bu bileklikleri Artvin Merkezde yaşayan ihtiyaç sahipli Alzheimer ve Demans hastasına dağıtacak.

Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin: “Sosyal Belediyecilik kapsamında şehrimizde ki Alzheimer hastalarının ve hasta yakınlarının hayatlarını kolaylaştırmak için Vodofonenin çıkarmış olduğu,

Alzheimer hasta takip uygulaması için Vodofone ile anlaşma imzaladık. Bu sistem sayesinde hasta yakınları, hastaya takılacak bileklik ile nerede olduğunu takip edebilecek. Bu cihazdan Artvin’deki Alzheimer hasta sayısı kadar alarak hastalarımıza dağıtarak hem hastalarımızın hem de hasta yakınlarımızın hayatlarını kolaylaştıracağız.” dedi.

Artvin Belediye Başkanlık makamında gerçekleşen görüşmede Vodafone Doğu Karadeniz Bölge KOBİ Satış Yön. Murat Mutlu Baktartaroğlu , Vodafone Maxx Yatırım A.Ş. Kurumsal Satış Müdürü Bülent Ünsal İstankol ve, Vodafone Teknoloji Satış Yöneticisi Gökhan Apaydın yer aldı.

Etiketler: Artvin

Diğer Güncel haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.