ARTVİN ÇEVRE PLATFORMU(ARÇEP) CERATTEPE SAVUNUCULARINA VERİLEN CEZA HUKUKSUZDUR

ARTVİN ÇEVRE PLATFORMU(ARÇEP) CERATTEPE SAVUNUCULARINA VERİLEN CEZA HUKUKSUZDUR
Artvin Çevre Platformu (ATÇEP) Cerattepe ve diğer çevre davaları nedeniyle davaların açılması, mahkemelerin suçu sadece Anayasanın 56. Maddesine dayanarak devlet ve halkın birlikte “Sağlıklı çevrede yaşamak için birlikte mücadele etmesi gerekirken, yaşam alanlarını korumak için mücadele eden insanlara ceza verilmesine tepki gösterdi. 31.01.2020 11:40
Konuyla ilgili İstanbul’da Mecidyeköy'de Cevahir AVM önünde yapılan basın açıklamasını ARÇEP üyesi eski sendikacı
Gürsel Kaya okudu. Yeşil Artvin Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Bahattin Altuntaş'ta basın metni dışında bir konuşma yaptı.
Maden şirketinin Cerattepe, Kafkasör bölgesinde halkın suyuna, suyunu çalmasının suç olduğu ortada iken hiçbir uyarıya muhatap olmamasının da düşündürücü olduğu vurgulanan açıklamada şu ifadeler yer aldı;

“Yaşam alanlarını savunanlara, mahkemeler eliyle verilen cezalar haksızdır ve kabul etmiyoruz! Bilindiği üzere ülkemizin bir çok yerinde olduğu gibi, Artvin’in doğası da kâr ve rant uğruna sermaye şirketlerinin saldırısıyla yüz yüzedir. Bir yandan derelerimiz, HES’ lerle kurutulmak istenirken, açılan maden işletmesiyle Artvin’in doğal çevresi tahrip edilmekte ve suları kirletilmektedir. Bu saldırılar bölgedeki tüm canlıların yaşamını tehdit etmektedir.

Bugün, eşsiz doğal güzelliğine, eşi bulunmaz endemik bitki çeşitliliğine ve yaban hayata ev sahipliği yapan Artvin Cerattepe bölgesi, hukuka aykırı bir biçimde işletmeye açılan bir maden şirketinin saldırısı altındadır. Uygulanan baskıları fırsat bilen Cengiz holdinge bağlı şirket, 32 hektarlık alanda faaliyet gösteren maden sahasını, aşamalı olarak 239,12 hektara çıkarmak istemiştir. Ayrıca, Artvin’in doğasını tamamıyla yok edecek olan 4406 hektar olan maden ruhsat alanının yanısıra, bitişik 4132 hektarı da alarak işletme sahasını 8538 hektara çıkartmıştır. Artvin halkının talepleri ve yaşam hakkı hiçe sayılarak, Cerattepe’de bir adet önemli içme suyu kaynağı şirkete tahsis edilmiştir. Bu da yetmezmiş gibi, iki adet su kaynağına da şirket, tahsis kararı olmadan el koymuştur.
Artvin halkı maden şirketleri, HES’ler ve taş ocaklarıyla toprağını, suyunu, ormanlarını tahrip eden ve yağmalayan şirketlere karşı, Yeşil Artvin Derneği’nin öncülüğünde yıllardır mücadele veriyor. Artvin halkının karşısında, şirketlerin tarafında yer alan devletin yetkilileri ise, yurttaşların demokratik haklarını kullanılmasına bile izin vermiyor. Yaşam alanlarına sahip çıkan yurttaşlar gözaltına alınıyor, hak etmedikleri halde birçok, haksız fiil ve hukuksuz uygulamaya maruz bırakılıyor.

Doğayı, çevreyi ve yaşam alanlarını savunanlara karşı davalar açılıyor, zorla, baskıyla Artvin halkı yıldırılmaya ve mücadeleden vazgeçirilmeye çalışılıyor.
Yaşam alanlarını savunan başta Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan olmak üzere, Yönetim Kurulu üyeleri ve yurttaşlar hakkında açılan davanın, 21 Ocak 2020 tarihili duruşmasında verilen cezalar haksızdır ve kabul etmiyoruz. Üst yargı merciinin bu haksızlığı düzelteceğine inanmak istiyoruz. Verilen bu cezalar ilk değildir. Bilinmelidir ki uygulanan baskılar, açılan davalar. Dün olduğu gibi, bunda sonra da Yeşil Artvin Derneği ve Ekoloji mücadelesi veren Artvinlileri asla yıldırmayacaktır.

Artvin halkı ve yurdun değişik bölgelerinde yaşamlarını idame ettiren biz Artvinliler olarak, tüm demokratik haklarımızı kullanarak, başta Cerattepe’deki maden işletmesi olmak üzere, HES’ler ve taş ocaklarıyla ormanlarımızı, sularımızı ve tüm yaşam alanlarımızı tehdit edenlere karşı mücadelemizi sürdüreceğiz.
TOPRAĞIMIZA, SUYUMUZA, GELECEĞİMİZE SAHİP ÇIKMAKTAN ASLA
VAZGEÇMEYECEĞİZ!
Artvin Çevre Platformu(ARÇEP)

Etiketler: Artvin

Diğer Güncel haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.