ARTVİN FAAL GAZETECİLER DERNEĞİ BU YIL 10 OCAK'TA ARDANUÇ'TAYDI!..

ARTVİN FAAL GAZETECİLER DERNEĞİ BU YIL 10 OCAK'TA ARDANUÇ'TAYDI!..
Artvin Faal Gazeteciler Derneği bu yıl “10 Ocak çalışan Gazeteciler günü kutlama etkinliklerini Ardanuç’ta gerçekleştirdi. Kurulduğu 19 Mayıs 2012 yılından beri her yıl farklı bir ilçede etkinlik yapan AFGAD, bugüne kadar Arhavi, Kemalpaşa, Borçka, Merkez, Yusufeli, Hopa ilçelerine gitti. Bu yıl 2020 yılında ise Ardanuç’taydı. ÇELENK KONDU SAYGI DURUŞU YAPILDI13.01.2020 12:05

Artvin Faal Gazeteciler Derneği bu yıl “10 Ocak çalışan Gazeteciler günü kutlama etkinliklerini Ardanuç’ta gerçekleştirdi. Kurulduğu 19 Mayıs 2012 yılından beri her yıl farklı bir ilçede etkinlik yapan AFGAD, bugüne kadar Arhavi, Kemalpaşa, Borçka, Merkez, Yusufeli, Hopa ilçelerine gitti. Bu yıl 2020 yılında ise Ardanuç’taydı.
ÇELENK KONDU SAYGI DURUŞU YAPILDI
Ardanuç’taki 10 Ocak kutlama programı saat:10:30’da Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başladı. Gazeteci şehitlerimiz, Başta Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları, şehitlerimiz ve ahrete göçen gazilerimiz için saygı duruşu yapıldı.
AFGAD BAŞKANI ŞENTÜRK KONUŞMA YAPTI
Burada günün anlam ve önemini anlatan bir konuşma yapan Artvin Faal Gazeteciler Derneği Başkanı gazeteci Turan Şentürk, gazetecilik mesleğinin içinde bulunduğu zor şartları dile getirdi. Şentürk yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;
“Değerli basın mensubu arkadaşlarım. Hepinizin bildiği gibi Bugün 10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ..
10 Ocak 1961 tarihinde çıkarılan ve gazetecilere önemli kazanımlar sağlayan 212 sayılı yasanın yürürlüğe girmesinden bu yan, 10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ olarak tanımlandı. bu özel ve anlamlı gününüzü yürekten ve içtenlikle kutluyorum. Değerli arkadaşlar; gazetecilik 5N 1K sistemi içinde yazılar yazarak, haberler yapmakla gazetecilik ve habercilik olmuyor. Çok iyi bir haber yapabilirsiniz yazabilirsiniz, ancak haber yapmak veya bir gazetede yönetici olmakla da gazeteci olunmuyor.
Gazeteci; duruşuyla, toplumda saygınlığıyla, yerinde konuşmasıyla, fikirleriyle davranışlarıyla, konuşmasıyla, yazı ve haberleri ile bütünleşmiş kişidir. Gazetecilik büyük bir özveri gerektiren gerçekten zor bir meslektir. Hatta gazetecilik bir meslek olmanın da ötesinde kendine özgü bir yaşam biçimidir. Meslektaşlarımız toplumun bilgilendirilmesi sürecinde çok önemli görevler üstlenmiş bir haber neferidir.
Ancak; Meslektaşlarımız, günümüzde pek çok hakkı yenen, hakkı elinden alınan baskı altında olan neredeyse sıfır güvence ile çalıştırılan, bir kalemde işsiz bırakılan, Basın özgürlüğünün gibi vurduğu, halkın haber alma hakkının kalmadığı, düşünceyi açıklama ve ifadeyi yayma hürriyetinin yerinde Yeller estiği, bir atmosferde görevini yapmaya çaba göstermektedir.
Bütün Bu nedenlerle de bizler, 10 OCAK GAZETECİLER GÜNÜ meslektaşlarımız için ne yazık ki bir kutlama vesilesi olamamaktadır. 2019 kara bir yıl olarak tarihe geçti arkadaşlar. Geçtiğimiz yıl ülkemizde 125 gazete, 40 civarında televizyon kanalı kapanmıştır.
Yerel basın tamamen bitirilmek isteniyor. Bu yılda gazete kapanmalarının devam edeceği tahmin edilmektedir. Bu da işsiz gazetecilerin artmasına neden olacaktır. 2019 yılı maalesef mesleğimiz açısından KARA BİR YIL olarak tarihe geçmiştir. Dileğimiz; İçinde bulunduğumuz bu kötü döneminin bir an önce sona ermesi, gazetecilerin hak ettikleri güvencelere kavuşturulması, mesleğin eski itibarının sağlanmasıdır.
40 YILLIK GAZETECİYİM SARI
BASIN KARTIM OLMADI ÇÜNKÜ..
Ayrıca yıllardan beri taşrada çeşitli gazetelerde muhabirlik yapıp sarı basın kartı alamayan yüzlerce basın mensubu var. İşte buna örnek olarak biri de benim. 39 yıldan beri gazetecilik yaptım ve halen yapıyorum ama sarı basın kartı alamadım. 212’li yani basın sigortalısı olmadığım için alamadım. 2005 yılında emekli oldum, sarı basın kartı alma hakkım da bitti. Bu onuru yaşayamadım. 33 yıl TRT ve Anadolu ajansında muhabir olarak çalıştım. Çalışmış olduğum yılları saydığımda benim şu an sürekli sarı basın kartı cebinde olması gerekirdi. Benim gibi sarı basın kartı alamayan Anadolu'da yüzlerce basın emekçisi arkadaşlarımız var.
Cumhurbaşkanlığı basın İletişim Merkezi Buna mutlaka çözüm bulması gerekir... Bugün yandaş medya olmak zorundasınız. Olmazsanız itibarsız olursunuz. Kimseye yaranamazsınız. En çok hakarete uğrayanlardan olursunuz.
YANDAŞ DEĞİLSEN HAİNSİN!
"Sen ne biçim gazetecisin!" diyenler hiç eksik olmaz!. Bundan sonra da hiç eksik olmayacak. Bugün maalesef gerçek hakkıyla gazetecilik yapmak bir suç gibi görülüyor. Meslektaşlarımız cezaevlerinde çile doldurmaktadır. Basın ve ifade özgürlüğü konusunda dünya ülkeleri arasında en alt sıralarda olmamız, cezaevlerindeki gazeteciler sıralamasında en üst sıralarda yer almamız, bizleri üzmektedir. Bütün bu olumsuzluklara rağmen halen umudumuz vardır. 2020 yılının basın çalışanlarının sorunlarını aşıldığı bir yıl olması dileğiyle sevgilerimi saygılarımı sunuyorum.”dedi.
Çelenk programının ardından Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir’i makamında ziyarete den AFGAD Başkanı Turan Şentürk ve dernek üyeleri burada bir süre başkan Demir ile sohbet etti. Başkan Şentürk, Belediye Başkanı Yıldırım Demir’e, derneğin ve geleneksel hale gelmiş, Türkiye’de örneği olmayan bu kutlama etkinliği ile ilgili kısa tarihçe ve bilgi verdi; Şentürk;
“Sayın başkan. Öncelikle 10 Ocak çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle Ardanuç’ta neden bulunduğumuzun kısa öyküsünü paylaşmak istiyorum. Artvin Faal Gazeteciler Derneği 19 Mayıs 2012 yılında kurucu başkanımız Yaşar Kars başkanlığında 7 arkadaşımız tarafından kuruldu. 8. Yılımıza girdik. Biz her yıl 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü”nü bir başka ilçede kutlamaktayız. Bu yıl Ardanuç’tayız. Çelenk programımızı gerçekleştirdik.
Belediye Başkanlığı ziyaretimizi yapıyoruz. Siz 31 Mart’ta 4. Dönem Ardanuç Belediye Başkanı seçildiniz. Görevinizde başarılar diliyoruz. Takdir edersiniz ki basın bir ülkenin, halkın sesi, nefesi, gözü, kulağıdır. Basın, gerçeği yazdığında, görevini tam anlamıyla yaptığında inanın yanlışların, hataların, eksiklerin, aksaklıkların sayısı artar. Herkes kendisine çeki düzen verir. Meslektaşlarımız büyük özveri içinde çalışmaktadır. Bizler doğruyu, gerçeği olması gerektiği gibi yazmaya devam edeceğiz. Sizin vesilenizle Ardanuç Halkı’na saygı ve sevgilerimizi gönderiyorum.”dedi.
AFGAD'A TEŞEKKÜR EDİYORUM
Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım demir’de yaptığı kısa konuşmasında; “Ben de sizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününüzü gönülden kutluyorum. Sizin de ifade ettiğiniz gibi zor bir görevi büyük bir fedakarlık içinde ifa ediyorsunuz. Bundan dolayı sizlere teşekkür ediyorum. Siz derneğinizden AFGAD'tan söz ettiniz. Ben de kısaca Ardanuç’tan bahsetmek isterim. Ardanuç, Artvin’in en eski yerleşim yeridir. Artvin’den önce burada yerleşim yeri vardı. Tarihi, kültürel ve doğa zenginliği ile alternatif turizmde çok büyük potansiyel sunmaktadır.
DÜNYANIN EN BÜYÜK KANYONLARINDAN
BİRİ CEHENNEM DERESİARDANUÇ'TADIR
Dünyanın en büyük kanyonlarından biri olan Cehennem Deresi Kanyonu, muhteşem bir güzellik sunuyor. Tarihi Adakale ve hemen üstündeki Gevhernik Kalesi, Bulanık köyü sınırları içindeki tarihi Rabat Kilisesi, Bereket köyü sınırları içinde bulunan Klarcet Kalesi, ormanları, yaylalarıyla, muhteşem kültürü ve insanlarıyla Ardanuç keşfedilmeyi bekleyen saklı cennettir.
ARDANUÇ'TA ÇOK ÖNEMLİ KÜLTÜR
VE SANAT İNSANLARI YETİŞMİŞTİR
Burada, Türkiye’nin en ünlü ozanlarından biri olan, Aşık Efkari yetişmiştir. Türkiye’nin güreşler üstüne çok önemli kaynak niteliğinde ilk kez kitap yazmış önemli spor adamımız ve güreşçimiz değerli büyüğümüz Dursun Ali Pehlevanlar yetişmiş. Osman Kaya gibi duayen bir şair yetişmiş. Burada adını sayamadığım çok değerli bilim insanları, bütokratlar yetişmiş. Her yıl Çırispil Kültür, Sanat ve Turizm Festivali yapıyoruz. Son zamanlarda Geçitli Köyü kış şenlikleri yapılıyor. Boğa güreşleri, spor aktiviteleri yapılıyor.
Kış nüfusumuz tıpkı diğer ilçeler gibi az oluyor. Yazın nüfusumuz 3 kat artmaktadır. Ardanuç’un doğası günümüze kadar bakir gelmeyi başarmıştır. Bu doğayı biz atalarımızdan gençlerimize aynen teslim edilmek üzere emanet aldık.
Burada yapılması planlanan HES’lere karşı Ardanuç Halkı’nın açtığı davada ÇED Gerekli değil kararı iptal edildi. Bu çok sevindirici bir gelişme. Ama burada proje değil, ÇED kararı iptal edilmiştir. Amacımız projenin iptal edilmesi olacaktır. HES’siz bir ilçe Ardanuç olsun. Bu şansımız var. Diğer ilçelerde HES’ler yapıldı. Doğa bundan etkileniyor ve iklim değişiyor.
Ben inanıyorum doğa kazanacak, Ardanuç kazanacak, Ardanuç Halkı kazanacak. Geldiğiniz için çok teşekkür ediyorum.”dedi.
Başkan Yıldırım demir, Makam ziyareti etkinliğinden sonra gazetecilere Ardanuç’ta yapılan Kanton Hotel’de bir kahvaltı verdi. Burada sohbetler yapıldı. Karşılıklı olarak fikir alışverişinde bulunuldu.
Başkan Demir, Gazetecilere yaptıkları hizmetlerinden dolayı teşekkür belgesi vererek görevlerinde başarı diledi. Artvin Faal Gazeteciler derneği(AFGAD) Başkanı Turan Şentürk’te Başkan Demir’e plaket takdim ederek teşekkür etti. Daha sonar günün anısına Kanyon Hotel içinde ve bahçesinde çekinilen fotoğrafın ardından buradaki program sona erdi.


Etiketler: Artvin

Diğer Güncel haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.