Artvin Sağlık Sen Şube Başkanı Fehmi Er, Sağlıkta Şiddete Hayır Dedi

Artvin Sağlık Sen Şube Başkanı Fehmi Er, Sağlıkta Şiddete Hayır Dedi
Artvin Sağlık Sen Şube Başkanı Fehmi Er, Sağlıkta Şiddete Hayır Dedi12.10.2017 15:24


Artvin Sağlık Sen Şube Başkanı Fehmi Er, Artvin Devlet Hastanesi Kadın Doğum servisinde görev yapan sağlık personeline, hasta yakını tarafından şiddet uygulanmasının ardından yazılı bir açıklama yayınlayarak sağlık çalışanlarına yönelik şiddet kabul etmediklerini açıklayarak saldırıyı kınadı.

Sağlık Sen Şube Başkanı Fehmi Er yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi; Artvin Devlet Hastanesi Kadın Doğum Servisi çalışanlarından bir arkadaşımız dün bir hasta yakını tarafından darp edilmeye çalışılmıştır. Hasta yakınına doğumhanede olmaması gerektiğini ifade eden arkadaşımızın bu sözlerinden dolayı hasta yakınının saldırısına uğramıştır.

Öncelikle sağlık çalışanı arkadaşımıza yapılan bu saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Her geçen gün bir yenisiyle karşılaştığımız sağlıkta şiddetle ilgili bu hadise son bir örnektir. Yaşanan bu olay sağlıkta şiddetin önlenmesi için gerekli tedbirlerin bir an önce alınmasını hepimize bir kez daha göstermiştir. Sağlıkta şiddetin uzun vadede önlenmesi, toplumsal bilincin artmasıyla mümkün olsa da, kısa vadede caydırıcı tedbirlerin alınması ve uygulanması caydırıcı bir etki yapacaktır.

Sağlıkta şiddet uygulayanlar emniyetteki işlemlerinin ardından adliye tarafından serbest bırakılmamalı, tutuklu yargılanmalıdır. Belirli bir süre, sağlık hizmetlerini kolluk kuvvetleri nezaretinde almalıdır. En caydırıcı önlem ise; 6 ay süreyle sağlık giderlerini sosyal güvenlik kurumunun ödemesi yerine cebinden karşılamasıdır.

Hastanelerdeki güvenlik önlemlerinin artırılması da büyük önem taşımaktadır. Hasta ve hasta yakınları her türlü öldürücü ve yaralayıcı aletlerle sağlık kurumlarına elini kolunu sallayarak girebilmektedir. Bunun için bir kez daha vurgulamak istiyoruz; Yetkilileri çok geç olmadan, gerekli tedbirleri almaya davet ediyor, menfur saldırıyı ve saldırganı bir kez daha şiddetle kınıyor, arkadaşımız başta olmak üzere tüm sağlık çalışanlarına yapılan saldırıyı kınıyor geçmiş olsun diyoruz.

HABER: Neslihan Tatar


Etiketler: SAĞLIK

Diğer Güncel haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.