ARTVİN ÜLKÜ OCAKLARI KADINLAR BİRİMİNDEN 11 EKİM DÜNYA KIZ ÇOCUKLAR GÜNÜ AÇIKLAMASI

ARTVİN ÜLKÜ OCAKLARI KADINLAR BİRİMİNDEN  11 EKİM DÜNYA KIZ ÇOCUKLAR GÜNÜ AÇIKLAMASI
ARTVİN ÜLKÜ OCAKLARI KADINLAR BİRİMİNDEN 11 EKİM DÜNYA KIZ ÇOCUKLAR GÜNÜ AÇIKLAMASI12.10.2017 15:21


Artvin Ülkü Ocakları Kadınlar  Birim Başkanı Aslıhan Karadeniz, “Bizler Ülkü Ocakları olarak her kızımızın eğitimine katkı sunmaktan memnuniyet duyacağız”

11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü nedeniyle bir açıklama yayınladı. Karadeniz yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi; Birleşmiş Milletler tarafından 4 yıl önce 11 Ekim günü "Dünya Kız Çocukları Günü" ilan edilmiştir. İlan edilmesindeki amaç ise kız çocuklarının daha kaliteli bir yaşam sürmesidir. Bu sayede dünyada kız çocuklarının ayrımcılık, şiddet ve istismara uğradığına dikkat çekilmek istenmiş, toplumsal konumlarının güçlendirilmesine ve çocuk haklarının önemine vurgu yapılmak istenmiştir.

Devlet ve millet olarak kız çocuklarımıza yönelik ayrımcılık, istismar ve ihmallerin ortadan kaldırılması için araştırmalar yapmalı, bu araştırmalar doğrultusunda sorunlara çözüm önerileri bulunmalı, bulunan çözümler artık uygulamaya dökülmelidir. Ülkemizde halen daha çocuk yaşta evliliklerin tartışılması büyük Türk milletine yönelik bir hakarettir. Türk Milleti tarih boyunca ulaşabildiği tüm toplumlara medeniyeti getirmiş, eğitimi esas kılmıştır. Çocuğun yeri kocasının yanı değil, öğretmenin Başbuğ Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde çizdiği çizgidir.

Evlilikleri önlemek amacıyla tedbirler alarak çocuklarımızı ve yetiştikleri ortamı eğitime yönelecek şekilde hazırlamak devletin asli görevidir ve bu görevi yerine getirmelidir.  Çocuk yaşta evliliklerin sadece bir anayasal suç değil, bir insanlık suçu, hatta insanlık dramı olduğu herkese anlatılmalı ve birey anlayana kadar uğraşılmalıdır. Kız çocuklarımız ile yakından ilgilenmeli, yaşamış oldukları sorunlarına çözümler bulmalı, bu sorunları aşabilecek güç ve cesareti onlara vermeliyiz. Kız çocuklarının güçlendirilmesinde ailelere de büyük rol düşmektedir. Bu asli görevimizin farkında olunmalı ve daha sağlıklı nesillerin yetişmesi için çaba gösterilmelidir.

Bizler Ülkü Ocakları olarak her kızımızın eğitimine katkı sunmaktan memnuniyet duyacağız. Kız çocuklarımızın ötekileştirilmesine, toplumun dışında tutulmasına karşı mücadele vereceğimizi dile getirmek istiyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle Ülkü Ocakları Artvin İl Başkanlığı olarak, kız çocuklarının toplumda daha güçlü olmaları, her türlü ayrımcılık ve istismardan kurtulmaları, bütün haklardan eşit düzeyde yararlanmaları dileğiyle dünyadaki tüm kız çocuklarının “11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü”nü kutluyor daha sağlıklı nesillerin yetişmesi için mücadele vermekten onur duyacağımızı tekrar dile getirmek istiyoruz. Ne Mutlu Türk’üm Diyene!

HABER: Malvina BİBİLASHVİLİ

 


Etiketler: KIZ

Diğer Güncel haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.