ARTVİN'DE ATATÜRK ÇİÇEĞİNİN DEĞERİ BİR BAŞKADIR ÖZELDİR!.

ARTVİN'DE ATATÜRK ÇİÇEĞİNİN DEĞERİ BİR BAŞKADIR ÖZELDİR!.
Artvin'de en çok Atatürk çiçeği satılıyor. 27.11.2019 09:41
Artvin'de çiçekçilik ve organizasyonluk işi yapan Alpaslan Karacan, Atatürk çiçeğinin Artvin'de çok sevildiğini bundan dolayı da çok sattığını belirterek. neden olarak Cumhuriyet kenti Artvin'in Atatürk'e olan sevgisinden kaynaklandığını söyledi. Milli bayramlarda Özel günlerde insanların birbirine çiçek Armağan ettiğini belirten Alpaslan Karacan;
" Ben Artvin'de organizasyon ve Çiçek esnaflığı yapmaktayım . İşimiz gereği her türlü çiçeği satıyoruz. Ama Artvin'de Atatürk çiçeğinin bir başka değeri vardır.
Artvin denildiğinde aklımıza Atabarı gelir, Atatepe gelir, Cumhuriyet gelir. Onun için Atatürk ile ilgili tişört olsun, kupalar olsun, Çiçek olsun daha fazla ilgi görür ve satın alınır.
Bu Artvinlilerin Ata'mıza olan sevgisinden kaynaklanıyor. 23 Nisan'da 19 Mayıs'ta 30 Ağustos'ta öğretmenler Günü'nde Anneler Günü'nde Sevgililer Günü'nde diğer Özel günlerde doğum ve nişan düğün gibi özel günlerde Atatürk çiçeği sorulur. bizde bulundurmaya çalışıyoruz. dedi.

ATATÜRK ÇİÇEĞİNİN ANLAMI VE HİKAYESİ

Dünya üzerindeki her çiçek özel bir konumda yer alır. Ancak bazılar bizler için daha özel bir konumdadır. Bunların başında ise hiç şüphesiz Atatürk Çiçeği geliyor. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ten ismini alan ve kökeni Meksika topraklarına dayanan bu göz alıcı çiçek, görüntüsü ile de bakanları büyülemeyi başarıyor.

Kırmızı ve yeşilin eşsiz uyumunu içerisinde barındıran Atatürk Çiçeği, eşsiz bir hediye alternatifi olmasının yanı sıra günlük hayatımız içinde de bakmaya doyamayacağımız çiçek. Yurt dışında da bu özel çiçeğin kullanımı oldukça yaygın durumda. Özellikle noel temalı filmlerde sık sık kullanılan ve çam ağaçlarının vazgeçilmez süsü olan o kırmızı çiçeğin diğer bir adı Atatürk Çiçeği. Ancak Atatürk Çiçeği denildiği zaman akıllara pek çok soru geliyor. Kullanım alanları, bakımı, nasıl yetiştirilir gibi soruların yanı sıra en çok merak edilen şeylerden birisi bu eşsiz çiçeğe neden “Atatürk Çiçeği” denildiği oluyor. Atatürk Çiçeğinin hikayesi noktasında ise iki farklı var.

Atatürk Çiçeği hikayesi hakkındaki ilk cevap Cumhuriyet Gazetesinin arşivlerinde saklı duruyor. 8 Temmuz 1935 tarihli gazetesinde “Amerikada yeni sarı bir çiçeğe Büyük Önderimizin adı verildi.” haberi her şeyi açıklıyor. Gazetede yer alan haber ise şu şekilde;

Çiçeğin Atatürk ismini almasına yönelik bir başka anlatı ise Ulu Önder’in bu çiçeği çok sevmesi ve Türkiye’de tanıtımına yoğun çaba sarf etmesinden geldiği söylenir. Atatürk Çiçeği hikayelerinden hangisinin doğru olduğu konusunda soru işaretleri halen devam ediyor olsa da şu bir gerçek ki o da çiçeğin dünyanın çoğu yerinde Atatürk Çiçeği olarak biliniyor olması. Bu nedenle bizler için diğer çiçeklere nazaran daha özel bir anlam ifade ediyor.

Atatürk çiçeğinin kullanımı ise daha eskilere dayanıyor. Özellikle Hıristiyan dünyasında sıkça karşımıza çıkan bir çiçek. İngilizcede Poinsettia olarak da bilinen bu çiçek, yıldız şeklindeki yaprak deseniyle ve kırmızı renginin Hz. İsa’nın çarmıha gerilişini temsil etmesiyle noellerin vazgeçilmez bir dekoratif alternatifi. Çiçek İngilizcedeki adını ise Joel Roberts Poinsett’den alıyor. Amerikalı botanikçi olan Poinsett, çiçeğin Meksika’dan ABD’ye getirip yaygınlaşmasını sağlayan insan olarak biliniyor.

Atatürk Çiçeğinin Bakımı Nasıl Olmalı?

Atatürk Çiçeğinin yönelik bir diğer soru ise bakımı konusunda oluyor. Oldukça hassas bir özen isteyen Atatürk Çiçeğinin bakımı sırasında çiçeğe yoğun ilgi gösterilmesi gerekiyor. Genellikle soğuk bölgelerde saksı bitkisi olarak tercih edilse de Atatürk Çiçeğinin boyu 5 metreyi geçebiliyor. Aralık, Ocak ve Şubat aylarında ise çiçek açma dönemi oluyor. Çiçek açtığı dönemde ise kırmızı yapraklarının arasından sarı çiçekler belirir. Böylece göz alıcı bir görüntüyü sizlere sunuyor.

Çiçek açma döneminde ise sulama konusuna ayrı bir önem vermek gerekiyor. Çiçek açma dönemi olan kış aylarında haftada bir kez sulanması yeterken bahar aylarında haftada iki kez sulamanızda fayda var. Aşırı sulandığı zaman ise mantar oluşması bitkinin ölümüne neden olabilir. Ayrıca saksı tabağında hiçbir şekilde su kalmaması oldukça önemli ve çiçeğin sürekli nemli kalması gerekiyor.

Atatürk Çiçeği bakımında sulama dışında yetiştirildiği ortamda oldukça önem teşkil ediyor. Çiçeğin ev veya ofis ortamında 10-19 derece sıcaklık arasında tutulmasında yarar var. Ortamın daha sıcak veya soğuk olması durumunda ise çiçek solabilir. Ek olarak Atatürk Çiçeğinin sağlıklı olabilmesi için yeterince ışık alması gerekiyor. Bu yüzden çiçeği pencere önüne koymak en ideal yöntem. Eylül ayında yapraklarının kızarması için günde 14 saat karanlık bir odada tutulmalı.

Etiketler: Artvin

Diğer Güncel haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.